MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ojcowski Park Narodowy: co warto zobaczyć podczas wycieczki do krainy jaskiń? Odkrywamy piękno najmniejszego parku narodowego w Polsce

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ojcowski Park Narodowy to klejnot Małopolski, położony zaledwie 16 km od Krakowa. Utworzony w 1956 roku, obejmuje obszar czterech gmin: Skała, Jerzmanowice-Przeginia, Wielka Wieś oraz Sułoszowa. Choć jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce, to jego walory przyrodnicze i kulturowe sprawiają, że przyciąga turystów z całego kraju.

Spis treści

Ojcowski Park Narodowy – co zobaczyć w najmniejszym parku narodowym w Polsce?

Ojcowski Park Narodowy, położony w województwie małopolskim, jest jednym z najmniejszych parków narodowych w Polsce, zajmując obszar około 2146 ha. Jego historia sięga 1956 roku, kiedy to został utworzony na terenie południowej Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz części Doliny Prądnika i Doliny Sąspowskiej.

Formacje skalne Ojcowskiego Parku Narodowego
Ojcowski Park Narodowy, położony w województwie małopolskim, jest jednym z najmniejszych parków narodowych w Polsce, zajmując obszar około 2146 ha. To jednak nie oznacza, że ma najmniej do zaoferowania. Co warto zobaczyć podczas wycieczki do krainy jaskiń? Wojciech Matusik/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne

Projekt utworzenia rezerwatu przyrody w Dolinie Prądnika i Sąspowskiej powstał już przed II wojną światową, ale dopiero w 1956 roku Ojcowski Park Narodowy został oficjalnie ustanowiony. Dzięki staraniom prof. Władysława Szafera oraz inż. S. Richtera udało się zrealizować marzenie o ochronie tego unikalnego obszaru.

Co warto zobaczyć podczas wycieczki?

Ojcowski Park Narodowy to niezwykłe miejsce, gdzie natura splata się z historią i kulturą. Bogactwo form skalnych, tajemnicze jaskinie i zabytkowe zamki przyciągają turystów z całego kraju. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem leśnej przyrody, czy historii, w parku znajdziesz coś dla siebie.

Rowerzyści na szlaku w Ojcowskim Parku Narodowym
Wstęp do parku jest bezpłatny, jednak płatne są parkingi znajdujące się na jego terenie. Wojciech Matusik/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne

Krajobraz parku tworzą liczne wytwory skalne z wapieni górnojurajskich, o białej i jasnoszarej barwie. Są to głównie formacje ostańców, jaskiń i wąwozów. Nieodłącznym elementem tej malowniczej scenerii są również jaskinie, których na terenie parku znajduje się wiele.

Czytaj też: Krzywy Las w Gryfinie wymiera? Historia tego tajemniczego miejsca was zadziwi. Piszą o nim nawet za granicą!

Oprócz walorów przyrodniczych park kryje w sobie również bogactwo zabytków kultury, takich jak:

 • Ruiny średniowiecznego Zamku w Ojcowie,
 • Późnorenesansowy Zamek Pieskowa Skała,
 • Kaplica „Na Wodzie”,
 • Kościół Najświętszej Marii Panny, Pustelnia błogosławionej Salomei i Groty modlitewne w Grodzisku,
 • Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. prof. Władysława Szafera.

Czy Ojcowski Park Narodowy można zwiedzać z psem?

Dla miłośników spacerów z czworonogiem dobra wiadomość: Ojcowski Park Narodowy można zwiedzać z psem! Park należy do grupy 6 polskich Parków Narodowych, gdzie wszystkie szlaki są dostępne dla zwierząt. Pamiętaj jednak, że twój pies powinien pozostać na smyczy i w kagańcu, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort innym zwiedzającym.

Informacje praktyczne: bilety wstępu i parkingi

Wstęp do Ojcowskiego Parku Narodowego jest bezpłatny. Jednak jeśli przyjeżdżasz własnym samochodem, musisz liczyć się z opłatą za parking.

Koszty parkingów w parku wynoszą:

 1. Parking „Pod Zamkiem”:

  • Samochód osobowy: 8 zł za godzinę
  • Motocykl: 8 zł za godzinę
  • Kamper, bus, samochód dostawczy, przyczepa: 15 zł za godzinę
 2. Parking „Złota Góra”:

  • Samochód osobowy: 5 zł za godzinę
  • Motocykl: 3 zł za godzinę
  • Kamper, bus, samochód dostawczy, przyczepa: 10 zł za godzinę
 3. Parkingi w Pieskowej Skale:

  • Samochód osobowy: 8 zł za godzinę
  • Motocykl: 8 zł za godzinę
  • Kamper, bus, samochód dostawczy, przyczepa: 15 zł za godzinę

Polecanym miejscem na zaparkowanie podczas wycieczki do Ojcowskiego Parku Narodowego jest parking Czajowice. Parking znajduje się w dogodnej lokalizacji tuż przed wejściem do parku narodowego. Za cały dzień postoju zapłacimy tutaj jedyne 10,00 złotych.

Lokalizacja parkingu:

Szlaki turystyczne w Ojcowskim Parku Narodowym

Turystyka w parku odbywa się wyłącznie po wyznaczonych szlakach, które prowadzą przez najbardziej atrakcyjne obszary Parku. Na trasie można podziwiać takie formacje skalne jak Brama Krakowska, Maczuga Herkulesa, Igła Deotymy czy skały Łaskawiec i Rękawica.

Skały w Ojcowskim Parku Narodowym
Park zachwyca swoim krajobrazem. Krajobraz parku tworzą liczne wytwory skalne z wapieni górnojurajskich, o białej i jasnoszarej barwie. Są to głównie formacje ostańców, jaskiń i wąwozów. Nieodłącznym elementem tej malowniczej scenerii są również jaskinie, których na terenie parku znajduje się wiele. Wojciech Matusik/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Gdzie wybrać się w góry z dziećmi? Zobacz 5 miejsc idealnych na wycieczki z najmłodszymi turystami

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego wyznaczono kilka szlaków turystycznych, które pozwalają odkryć uroki tego magicznego miejsca. Długość wszystkich szlaków wynosi łącznie 37,3 km, a na ich trasie można podziwiać najpiękniejsze zakątki parku.

Są to między innymi:

 • Szlak Orlich Gniazd: prowadzi od Prądnika Korzkiewskiego przez Dolinę Prądnika do Zamku Pieskowa Skała.
 • Szlak Zielony: przebiega z Doliny Sąspowskiej przez parking na Złotej Górze, Ojców, skałę Słupek, Jaskinię Ciemną, skałę Rękawica, górę Koronną i skałę Wapiennik do Doliny Prądnika.
 • Szlak Czarny: biegnie z parkingu na Złotej Górze przez Ojców i Jonaszówkę do Jaskini Łokietka.
 • Szlak Niebieski: to odcinek Szlaku Warowni Jurajskich, który prowadzi od Grodziska przez Dolinę Prądnika do Jaskini Nietoperzowej.

Ojcowski Park Narodowy to nie tylko miejsce dla miłośników przyrody, ale także dla osób zainteresowanych historią i kulturą. Bogactwo krajobrazów, unikalne formacje skalne i zabytki czynią ten park jednym z najbardziej fascynujących miejsc w Polsce. Dzięki łatwemu dostępowi z Krakowa oraz możliwości zwiedzania z psem Ojcowski Park Narodowy to idealne miejsce na weekendową wycieczkę dla całej rodziny.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ojcowski Park Narodowy: co warto zobaczyć podczas wycieczki do krainy jaskiń? Odkrywamy piękno najmniejszego parku narodowego w Polsce - Strona Podróży

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto