Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach

red.
Ogród Dendrologiczny w Przelewicach to niezwykłe spotkania z przyrodą sięgającą korzeniami XIX wieku. Podziwiać tu możemy m.in. ogród japoński z oczkiem wodnym, wrzosowisko z szałasem pasterskim, wąwóz drzew iglastych czy źródlisko z naturalnym źródełkiem. W sezonie co tydzień rozbrzmiewają tutaj dźwięki „Czterech Pór Ogrodu”.

Współczesny Ogród Dendrologiczny w Przelewicach jest prężnym ośrodkiem naukowo-turystycznym, rozciągającym się na obszarze o powierzchni ok. 30 hektarów. Podziwiać możemy tutaj niemal wszystkie chronione w Polsce gatunki drzewiaste i licznie chronione gatunki zielne - rośliny zapisane w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin. Nie brakuje również chronionych gatunków obcych, zapisanych w księdze światowej. Te najstarsze sadził na początku XIX wieku August Heinrich Borgstete, twórca pierwszego w Przelewicach założenia parkowego w stylu angielskim. Po nim przez blisko 70 lat pielęgnacją ogrodu zajmowała się rodzina von Prillwitz, zmieniając park w założenie typowo dworskie. Do dziś możemy tu oglądać ruiny mauzoleum wniesionego 1835 r. ku czci założycielki rodu, Augusty Arend von Prillwitz (zmarła w wieku 33 lat).
Przy wejściu do ogrodu stoi odrestaurowany pałac, w którym mieści się biuro ogrodu, laboratoria Botanicznego Centrum Badawczo-Wdrożeniowego, sale konferencyjne, czytelnia z biblioteką, pokoje gościnne i kawiarnia. Naprzeciw wejścia do dawnej rezydencji właścicieli Przelewic znajdziemy zespół folwarczny, złożony z obory, spichlerza, gorzelni, stodoły i mleczarnia. Ogród, pałac (w 1976 roku wpisane są do rejestru zabytków) i folwark są dziś własnością gminy Przelewice.

Współczesna kompozycja parku jest w dużej mierze dziełem Conrada von Borsiga, członka Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego, od 1924 roku właściciela ogrodów. To za jego czasów ogród zyskał kolekcje roślin wrzosowatych, w tym m.in. różaneczników, a także karłowych roślin iglastych, głównie z rodziny cyprysowatych i świerków. Borsig zginął rozstrzelany przez żołnierzy sowieckich w lutym 1945 roku. Spoczął na terenie ogrodu. Kilkadziesiąt lat później, nieopodal dzisiejszego szałasu odsłonięta została tablica upamiętniająca niemieckiego dendrologa.
Po wojnie, aż do 1992 roku, ogród był własnością PGR, co przy braku odpowiedniej pielęgnacji przyniosło spore straty w kolekcji. Rewaloryzacja historycznej części ogrodu ruszyła w roku 1975 i zaowocowała trzydzieści lat później ukończeniem inwestycje związanej z Botanicznym Centrum Badawczo-Wdrożeniowym, odrestaurowaniem pałacu i odtworzeniem w nieco zmienionym kształcie „wiecznie zielonego ogrodu" Borsiga.

W Przelewicach warto zobaczyć ogród japoński - z oczkiem wodnym, mostem i pawilonem herbacianym, stawy z mostkami i altaną na wodzie, źródlisko, szałas pasterski, mauzoleum, ogród skalny i aleje tematyczne. Dużą atrakcją jest rosnące tutaj drzewo chusteczkowe dawidia chińska, zapisane w Światowej Czerwonej Księdze roślin ginących i zagrożonych. Jej kwiat znajduje się w logo ogrodu, a także w herbie gminy Przelewice.

Kontakt

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach, 74-210 Przelewice, tel. 91 564 30 80, e-mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto