Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Jak sobie poradzić z chorobą?

Anna Folkman
Warto pamiętać, że obniżony nastrój, smutek są czymś normalnym i nie trzeba od razu przypisywać tych reakcji depresji.

23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Niestety z każdym rokiem do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób. Szukają pomocy u lekarzy rodzinnych, ale także bezpośrednio u psychiatrów. Niestety wśród pacjentów przybywa też dzieci. Do psychiatry nie jest potrzebne skierowanie. W Szczecinie pomoc można uzyskać jeszcze tego samego dnia.

- Najczęstszą przyczyną depresji są wydarzenia życiowe takie jak utrata partnera, rozpad małżeństwa, utrata pracy – mówi dr n.med. Karolina Korwin-Piotrowska z Poradni dla Osób Uzależnionych od Środków Psychoaktywnych szpitala „Zdroje”. - Wśród pacjentów przeważają kobiety. One po prostu lepiej odczytują emocje, rozpoznają problem i reagują - szukają pomocy. Panowie są z reguły przyprowadzani.

Warto pamiętać, że obniżony nastrój, smutek są czymś normalnym i nie trzeba od razu przypisywać tych reakcji depresji. Jeśli jednak taki nastrój utrzymuje się powyżej dwóch tygodni, jeśli zaczynamy zaniedbywać inne płaszczyzny życia – nie jesteśmy wydolni w pracy, na studiach, nie wywiązujemy się z obowiązków, jeśli do tego dochodzą zaburzenia snu, apetytu, jeśli to wszystko sprawia, że zaczynamy odczuwać wewnętrzne, osobiste cierpienie, to powinno nas to zaniepokoić.

- Nieleczona depresja pogłębia się. Pacjent cierpi, nie ma energii, wszystko go męczy, nie jest w stanie funkcjonować, najczęściej leży albo się snuje, nic go nie cieszy. Wtedy cierpienie nasila się i nie prowadzi do niczego dobrego – zauważa pani doktor.

Przy depresji trzeba działać zatem szybko. Warto wiedzieć, że do psychiatry można dostać się bez skierowania.

- W naszym Centrum Psychiatrycznym przy ul. Żołnierskiej w Szczecinie, jeśli pacjent przyjdzie rano i mamy dyspozycyjnych lekarzy, pacjent jeszcze tego samego dnia może liczyć na wizytę – dodaje dr Korwin-Piotrowska.

Jeśli mamy wśród bliskich osobę, która ma takie objawy powinniśmy reagować. Niestety ludzie odczuwają opór przed wizytą u psychiatry.

- Można jednak sprytnie to rozegrać i na początek umówić się z lekarzem rodzinnym. Ten wcześniej poinformowany przez rodzinę, na czym polega problem, może włączyć delikatne leki antydepresyjne, nasenne, czy uspakajające – podpowiada psychiatra. - Z reguły postępuje się tak z osobami starszymi. To dla nich wizyta u psychiatry jest nadal krępująca. Dla tych około 20 roku życia już nie.

Dziś problem depresji dotyczy także dzieci. To z reguły dzieci pozostawione same sobie, przytłoczone ilością doznań i stymulantów, które oferuje współczesny świat, co nie służy rozwijającemu się ośrodkowi nerwowemu. To zawsze może prowadzić do zachwiań nastroju.

- Inną sprawą jest fakt, że dziś rodziny bywają niewydolne wychowawczo – dziś raczej się dzieci hoduje, otacza gadżetami niż samemu buduje relację, serdeczną uwagę – spostrzega dr Karolina Korwin-Piotrowska. - Młodzież coraz częściej sięga też po używki a to „doskonałe” źródło doznań depresyjnych. Warto rodzicom podpowiadać, że dziś ważna jest uwaga. Poświęcajmy ją dzieciom. Słuchajmy, rozmawiajmy życzliwie. Jeśli problemy są poważne włączmy do tej rozmowy psychologa, pedagoga szkolnego.

Granica wiekowa wśród pacjentów cierpiących na depresję obniża się. Kiedyś mówiło się o nastolatkach przeżywających swoje rozterki, dziś to już 12 czy 13 letni uczniowie. Te dzieci szczególnie narażone są na krytyczne oceny rówieśników, z którymi bardzo się liczą. Dzieje się to na portalach społecznościowych. Okrutne komentarze, oceny bywają dla niektórych emocjonalnie nie do przejścia.

ZOBACZ TEŻ:

Temat tabu - depresja w ciąży. Jak sobie z nią poradzić?

Wideo: Dzień Dobry TVN / x-news

Ciąża postrzegana jest jako jeden z najpiękniejszych okresów życia kobiety, dlatego trudno sobie wyobrazić, aby mogła jej towarzyszyć depresja. Pojawia się ona jednak w tym czasie dość często. Dlaczego? Jak się objawia i jak ją leczyć? W "Dzień Dobry TVN" psychiatra Maja Herman i ginekolog dr Beata Sterlińska-Tulimowska opowiedziały o zjawisku depresji i w ciąży i sposobach na walkę z tą dolegliwością.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto