Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkopali pamiątkowy głaz na szczecińskim prawobrzeżu. Kiedyś była tu słynna restauracja i wieża widokowa

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Marek Łuczak, Archiwum
Wielbiciele dawnego Szczecina dołożyli cegiełkę do historii prawobrzeżnej części miasta. U stóp Skórczej Góry w Parku Leśnym Zdroje w Szczecinie odkryli głaz z tajemniczą inskrypcją.

- Dwa tygodnie temu Przemysław Olejnik zwrócił moją uwagę na pojawiający się na jednej z przedwojennych pocztówek Zdrojów murek oporowy z dużym kamieniem w środku, poniżej restauracji Finkenwalder Höhe w Zdrojach - mówi nadkomisarz dr Marek Łuczak, policjant i historyk.

Restauracja "Finkenwalder Höhe" nie przetrwała do dziś, pozostały schody prowadzące do lokalu i wieży od strony obecnej Polany Słonecznej. Dodatkową atrakcją była wspomniana wieża widokowa, zwana od nazwiska fundatora - wieżą Baresela. Wieżę ukończono w 1904 roku. Jej fundatorem był Johannes Baresel – mieszkaniec Zdrojów, wieloletni działacz i urzędnik gminny, uczestnik wojny francusko – pruskiej z 1870 roku.

Pasjonaci historii ruszyli na poszukiwania, nie szukali jednak fundamentów restauracji czy wieży, lecz głazu.

- Po uzyskaniu zgody na prace, postanowiliśmy odsłonić mur po północnej stronie schodów, gdzie odnaleźliśmy, w jego środku, duży granitowy głaz z inskrypcją Ivers Andenken - opowiada Marek Łuczak.

Kogo dotyczy inskrypcja?

- Inskrypcja dotyczy prawdopodobnie Caya Friedricha Iversa, prawnika i radcy sądowego ze Zdrojów, urodzonego 9 października 1860 roku, który mieszkał przy ul. Widok 1 (Villenstrasse 1) w Zdrojach lub jego ojca Friedricha (Fritza) Ludwiga Petera Iversa - kupca i konsula generalnego Szwecji i Norwegii ze Szczecina, żonatego z Marii Rosalie z d. Teschner. Pomnik powstał ponad 100 lat temu i pojawił się po raz pierwszy na pocztówce w 1916 roku. Jaki związek mieli z restauracją Finkenwalder Höhe - jeszcze nie wiem - wyjaśnia Marek Łuczak.

- Wystąpię na dniach o zgodę na odsłonięcie muru z kamieni i głazu pomnikowego, będzie to oprócz schodów, resztek fundamentów lokalu i wieży Baresela na szczycie wzgórza, jeden z nielicznych kompletnie zachowanych historycznych elementów tego miejsca. Na kolejnych fotografiach odnaleźliśmy drugi pomnik umieszczony symetrycznie po południowej stronie schodów. Trzeba będzie poświęcić jakiś weekend, aby go odnaleźć i odsłonić, po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń. Może drugi pomnik wskaże nam kontekst i związek Iversa z tym miejscem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto