Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od maja do grudnia trwa w Polsce proces przełączania numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego

Damian Cieślak
archiwum naszemiasto.pl
Od maja do grudnia trwa w Polsce proces przełączania numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego. W Wielkopolsce ów proces zakończył się 21 listopada. Od tej pory dzwoniąc pod 997 nie połączymy się już z policją. Telefon odbierze operator z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu. Czemu ma służyć ta zmiana?

Numer 997 nadal będzie działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. - Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatów numerów alarmowych w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb - mówi rzecznik KPP w Pleszewie asp. Monika Kołaska.

Według resortu spraw wewnętrznych i administracji taka zmiana usprawnia działanie systemu. MSWiA tłumaczy, że policja i inne służby nie będą musiały zajmować się fałszywymi zgłoszeniami lub takimi, które nie wymagają ich interwencji. Dyspozytorzy z policji będą otrzymywali z CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny. Z danych ministerstwa wynika, że w zeszłym roku operatorzy centrów powiadamiania ratunkowego numeru 112 odebrali blisko osiem i pół miliona fałszywych zgłoszeń. To prawie połowa telefonów, które odebrali w tym czasie.

Gotowi odpowiednio reagować

Wszystkie modyfikacje mają mieć pozytywny wpływ, zarówno na czas, jak i na skuteczność udzielania pomocy osobom, które rzeczywiście jej potrzebują. Średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych w CPR mieści się w przedziale 10 do 13 sekund. Po przełączeniu numeru alarmowego 997 do CPR, czas oczekiwania na połączenie będzie podobny.

- Z punktu widzenia mieszkańca naszego województwa, który będzie chciał zgłosić interwencję, kluczowo tak naprawdę nic się dla niego nie zmieni. Każdy, kto zadzwoni i będzie oczekiwał pomocy ze strony policji, tę pomoc otrzyma. Jesteśmy gotowi odpowiednio reagować na wszystkie sytuacje, które wiążą się z naruszaniem porządku prawnego i bezpieczeństwa mieszkańców regionu - deklaruje insp. Piotr Mąka, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu.

Kolejnym efektem przełączenia numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego będzie ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe, w tym zgłoszeń obcojęzycznych.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto