Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 29 listopada będzie można głosować na projekty Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Szczeciński Budżet Obywatelski 2023 wkracza w decydującą fazę. Autorzy projektów mają jeszcze kilka dni na wypromowanie swoich inicjatyw, ponieważ 29 listopada w południe, rozpoczyna się głosowanie, w którym udział mogą wziąć wszyscy mieszkańcy Szczecina. Warto zapoznać się dokładnie z propozycjami ogólnomiejskimi i lokalnymi.

W tym roku szczecinianie zgłosili 218 projektów, ale nie wszystkie pomyślnie przeszły przez proces weryfikacyjny. Na listę do głosowania trafiły ostatecznie 153 inicjatywy (39 ogólnomiejskich i 114 lokalnych), na które będziemy mogli głosować przez najbliższe dwa tygodnie. We wtorkowe południe (29 listopada) oficjalnie rozpocznie się głosowanie na projekty zgłoszone do SBO i potrwa do 13 grudnia, gdy zakończy się również w samo południe. W tej edycji do zagospodarowania jest ponad 17 milionów złotych.

– Wiemy już, że w tym roku do wyboru mamy o 39 projektów więcej niż rok temu. Mamy nadzieję, że dzięki ich ilości, jakości i zróżnicowaniu, mieszkańcy będą zadowoleni z tak wielu możliwości wyboru, a także chętnie i z przekonaniem oddadzą swoje głosy - mówi Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego.

Zasady głosowania

Zagłosować może każdy mieszkaniec Szczecina, niezależnie od wieku i miejsca zameldowania. Głosować można za pomocą strony internetowej, a także w wersji papierowej. Każdy mieszkaniec dysponuje 5 głosami. Może oddać dwa głosy na projekty ogólnomiejskie oraz trzy głosy na projekty lokalne, ale na jeden projekt można oddać maksymalnie dwa głosy.

Głosując za pomocą papierowego arkusza należy pamiętać, żeby dokładnie wypisać wszystkie wymagane dane. Gotowy arkusz musimy wrzucić do specjalnej urny znajdującej się w Urzędzie Miasta Szczecin lub wysłać go pocztą. Głosować będzie można także w specjalnie zorganizowanych przez Akademię SBO punktach. Jeden z nich będzie funkcjonował podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Szczeciński Budżet Obywatelski. Ostatnia taka edycja

Tegoroczna edycja Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego jest ostatnią przeprowadzoną na takich zasadach. Po konsultacjach społecznych uchwalony został nowy regulamin, który będzie obowiązywał od przyszłego roku. Jedna z podstawowych zmian będzie dotyczyła podziału środków, który musi uwzględnić tzw. Zielone SBO, czyli projekty związane z ochroną miejskiego środowiska przyrodniczego, które także będą nowością w budżecie obywatelskim. Na te projekty przeznaczone będzie 30% środków, a 70% puli zostanie przeznaczone na projekty lokalne.

Kolejna zmiana będzie dotyczyła sposobu głosowania na wybrane projekty. Ze względów ekologicznych, ma się ono odbywać wyłącznie w formie elektronicznej. Wciąż jednak głosować będzie mógł każdy, bez względu na adres zameldowania i wiek. Tak, jak dotychczas, każdy mieszkaniec Szczecina będzie mógł zgłosić nieograniczoną liczbę projektów z dołączoną listą poparcia podpisaną przez co najmniej 10 osób.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto