Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obostrzenia dalej pozostają. Zobacz, które restrykcje obowiązują do końca października

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Obostrzenia pozostaną z nami na dłużej
Obostrzenia pozostaną z nami na dłużej archiwum
Maseczki w pomieszczeniach, zachowanie dystansu pomiędzy ludźmi, limity w sklepach, teatrach, kinach i dyskotekach... Obowiązujące od końca wiosny obostrzenia nie zostaną zniesione. Rząd zdecydował, że rygory związane z pandemią mają obowiązywać jeszcze przynajmniej przez miesiąc, do końca października.

Pandemia jest z nami już od półtorej roku - czwarta fala koronawirusa właśnie nabiera mocy. Zakażeń SARS-CoV-2 jest coraz więcej. Nie ma się co łudzić. Restrykcje, które zgodnie z decyzją rządu miały obowiązywać w kraju do końca września, nie zostaną szybko zniesione. Wiemy już, że pozostaną z nami jeszcze (przynajmniej) przez cały październik.

Projekt zmienionego rozporządzenia w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów ustanowionych z powodu pandemii jest już opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Ma wejść w życie dzisiaj, 30 września. Zakłada m.in. przedłużenie o miesiąc obowiązywanie obecnych obostrzeń. Czyli, zostaje to, co jest.

ZOBACZ TEŻ:

Przypomnijmy, że od 26 czerwca hotele i obiekty wypoczynkowe działają z 75 proc. limitem zajętych pokojów. Podobnie obiekty kultu religijnego - obowiązuje w nich limit 75 proc. wszystkich miejsc. Taki sam przepis dotyczy kin, teatrów, restauracji i wesołych miasteczek: limit 75 proc. zajętych miejsc. Z kolei wydarzenia sportowe i koncerty na obiektach sportowych mogą się odbywać przy zachowanym limicie 50 proc. miejsc. W siłowniach, klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, pocztach, bibliotekach, konferencjach, wystawach i salach zabaw: 1 osoba na 10 m kw. A na dyskotekach, imprezach i spotkaniach organizowanych na świeżym powietrzu, w lokalach lub w wydzielonych strefach gastronomicznych: limit 150 osób. Transport zbiorowy jest bez limitu ale z obowiązkiem zakrywania nosa i ust.

Ponadto w rozporządzeniu dotyczącym obostrzeń wprowadzone są regulacje dotyczące wydawania unijnego cyfrowego zaświadczenia osobom, które się zaszczepiły przeciwko COVID-19 poza terytorium Polski. Zawarto w nim także doprecyzowanie przepisów dotyczących posługiwania się unijnym cyfrowym zaświadczeniem (popularnie nazywanym covidowym paszportem). Przewiduje również m.in. rozszerzenie katalogu podmiotów, które są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy RP, o osoby realizujące prawomocne orzeczenie sądu lub ugodę zawartą przed sądem ustalającą kontakty z małoletnim dzieckiem, które przebywa na terenie innego państwa niż miejsce pobytu rodzica.

Projekt rozszerza też katalog sytuacji, do których nie stosuje się nakazu zasłaniania ust i nosa – o egzaminy dla osób ubiegających się o przyznanie prawa do wykonywania zawodu rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych i sprawdziany dla tej samej grupy.

Projekt zakłada ponadto zwolnienie z obowiązku wypełniania karty lokalizacyjnej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa wykonujących zadania służbowe oraz osób, wobec których są wykonywane czynności np. konwojowanych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto