Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy rok szkolny 2017/2018 czas zacząć. Co się zmieniło?

Małgorzata Klimczak
Uczniowie i nauczyciele pójdą do zreformowanych szkół.

Ten początek roku jest wyjątkowy, bo uczniowie i nauczyciele będą chodzić do zmienionych szkół, które przeszły reformę. Szkoły podstawowe będą 8-klasowe, gimnazja będą stopniowo wygaszane, licea ogólnokształcące będą 4-letnie, a technika - 5-letnie. Zamiast zasadniczych szkół zawodowych będą szkoły branżowe I i II stopnia. W Szczecinie ustalanie nowej sieci szkół było poprzedzone wieloma dyskusjami, które trwały kilka tygodni.

- Wariantem, który był najczęściej wybieranym w przypadku szczecińskich szkół jest włączenie gimnazjum w strukturę szkoły podstawowej - informuje Marta Kufel z Urzędu Miasta. - Wybranie takiego sposobu wprowadzenia zmian jest optymalne, ponieważ likwiduje dwuzmianowość, w wielu przypadkach nie istnieje potrzeba dostosowywania budynków do potrzeb uczniów oraz zapewnia ochronę etatów pracowników szkół.

W nowej sieci szkół 13 gimnazjów zostało włączonych w struktury szkół podstawowych, 2 gimnazja - w strukturę techników, 5 gimnazjów zostało przekształconych w nowe szkoły podstawowe, 2 gimnazja zostały przekształcone w liceum ogólnokształcące i technikum, 9 gimnazjów istniejących w zespołach szkół stało się szkołami podstawowymi, a 6 gimnazjów będzie prowadzić działalność do czasu wygaszenia. Ponadto powstało zupełnie nowe Technikum Technologii Cyfrowych pod patronatem Technoparku Pomerania, które odpowiada na zapotrzebowanie otoczenia. Pierwszy nabór cieszył się dużym zainteresowaniem.

W Szkole Podstawowej nr 6 przy Liceum Ogólnokształcącym nr 13 powstały klasy siódme eksperymentalne - klasa matematyczna - dwa oddziały, klasa przyrodnicza - jeden oddział.

Obawy związane z tą reformą budziły zwolnienia nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego podawał, że pracę straci wielu nauczycieli. Według Kuratorium Oświaty w Szczecinie, sytuacja jest lepsza niż przedstawiają to związkowcy. Oferty pracy dla nauczycieli są.

- Kurator zobowiązał dyrektorów szkół do informowania o wszystkich wolnych etatach. Dzięki temu nasza baza zachodniopomorska miała najwięcej ofert pracy dla nauczycieli w kraju - mówi Jerzy Sołtysiak, wicekurator oświaty.

Liczba wszystkich ofert, które się pojawiły w bazie, wyniosła 4239, z czego 3753 jest już nieaktualnych. Aktywnych jest 486 ofert pracy.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto