Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny sprzęt na PUM. Pomoże w ekshumacji Ofiar Totalitaryzmu

Redakcja MM
Redakcja MM
Zakład Medycyny Sądowej PUM w Szczecinie otrzymał sprzęt o ...
Zakład Medycyny Sądowej PUM w Szczecinie otrzymał sprzęt o ... Andrzej Szkocki
Zakład Medycyny Sądowej PUM w Szczecinie otrzymał sprzęt o wartości ponad 120 tys. zł od Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Pieniądze zebrano kwestując w całej Polsce.

Marek Rudnicki
[email protected]

W Szczecinie powstała unikatowa w skali całej Europy Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów. Utworzyły ją szczeciński IPN i Pomorski Uniwersytet Medyczny.

Dzięki pracy ekspertów Bazy od 2012 r. na Powązkach Wojskowych w Warszawie zidentyfikowano już 28 osób zamordowanych przez służby komunistyczne i pochowanych na tzw. Łączce. Ekshumowano już kości 194 osób. Każdorazowe badanie i połączenie DNA odnalezionych szczątków z konkretną osobą o nazwisku i imieniu, to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

– 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, nasza Fundacja rozpoczęła realizację dwóch projektów, w tym kwesty na ekshumacje i identyfikacje Żołnierzy Wyklętych – mówi Bartłomiej Ilcewicz, wiceprezes Fundacji. – Pieniądze były zbierane przez młodych wolontariuszy w pięćdziesięciu miastach w kraju. Łącznie – do tej pory – zebraliśmy około 200 tys. zł i nadal kwestujemy.

Fundacja przekazała Zakładowi Medycyny Sądowej komorę laminarną, wirówkę, zbiornik na ciekły azot oraz młyn kriogeniczny.

– Cały ten sprzęt znacznie ułatwi pracę przy ekshumacji szczątków i przyspieszy badania – mówi dr Andrzej Osowski z ZMS PUM. – Do tej pory, przykładowo, pracowaliśmy na dwóch komorach, które były wąskim gardłem badań. Można było w nich przebadać dziennie około sześciu próbek, a w tej nowej, nowoczesnej, osiem próbek, a przy dwóch zmianach, 16 próbek.

Prace ekshumacyjne szczecińscy naukowcy prowadzą nie tylko na cmentarzu warszawskim. Także w okolicach Białegostoku, gdzie już ekshumowano 14 Żołnierzy Wyklętych.

– W kwestę na ekshumacje i identyfikacje żołnierzy wyklętych zaangażowanych było blisko 1200 wolontariuszy w całej Polsce – dodaje Wojciech Łuczak, prezes Fundacji. – Okazuje się, że młodzież bardzo chętnie angażuje się w tego rodzaju akcje.

Każda osoba, która ma w rodzinie osobę, która związana była z podziemiem niepodległościowym i zginęła, a nie wiadomo, gdzie jest jej grób, może złożyć w Fundacji próbkę swojego DNA (bliższe informacje pod nr tel. 886 886180). Zgromadzony materiał genetyczny może bardzo pomóc przy identyfikacji ekshumowanych szczątków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto