Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne urządzenie w szpitalu przy Arkońskiej ratuje życie

Anna Folkman
Szpital przy ul. Arkońskiej posiada jedyny w naszym regionie sprzęt do podawania podgrzanej chemioterapii. To najskuteczniejsza metoda leczenia nowotworów jamy otrzewnowej.

- Urządzenie to umożliwia terapię dootrzewnową w hipertermii, czyli obecnie najbardziej skuteczną metodę leczenia nowotworów pierwotnych, jak i wtórnych jamy otrzewnowej - mówi dr Maciej Wrzesiński, specjalista chirurgii onkologicznej Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

43 stopnie Celsjusza w jamie brzusznej

Sprzęt używany jest w trakcie operacji, w sytuacji, kiedy stwierdzony jest u pacjenta rozsiew nowotworu do jamy otrzewnej. Wtedy wykonuje się zabieg usunięcia maksymalnej ilości guza z jamy otrzewnej, podłącza się pacjenta do tego urządzenia a ono umożliwia przeprowadzenie chemioterapii miejscowej.

W praktyce wygląda to tak, że do jamy otrzewnowej wprowadza się specjalne dreny a urządzenie steruje podanie podgrzanej chemioterapii. W zależności od chemioterapeutyku cykl procedury trwa 30 minut od momentu uzyskania temperatury 43 stopni Celsjusza w jamie brzusznej.

- To chemioterapia z o wiele większą ilością chemioterapeutyków, w porównaniu z ilością którą można zastosować w terapii dożylnej - dodaje dr Wrzesiński. - Dodatkowo podawana chemia podgrzana jest do 43 stopni Celsjusza, co umożliwia głębszą penetrację chemioterapeutyków w obrębie przerzutów.

Jest szansa na wyleczenie

Urządzenie do stosowania tzw. metody HIPEC to pierwszy taki sprzęt w północno-zachodniej Polsce. Pierwsi pacjenci, którzy zostaną poddani terapii przy jego użyciu, pojawią się w lutym. Jak podkreślają specjaliści, ta metoda terapii przedłuża (nawet o kilka lat) i poprawia jakość życia pacjenta w takim stopniu zaawansowania nowotworu, wielokrotnie lepiej niż chemioterapia dożylna a nawet stosowana miejscowo bez hipertermii, czyli podgrzania.

- Walka o przedłużenie życia, to też walka o życie - mówi Samir Zeair, ordynator Oddziału Chirurgii szpitala przy ul. Arkońskiej. - Dla pacjentów w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej to szansa na dłuższe życie a w przypadku wczesnego wykrycia - szansa nawet na wyleczenie.

Pacjenci nie odejdą z kwitkiem

Terapia dedykowana jest dla nowotworów pierwotnych otrzewnej, ale obecnie najczęściej stosowana jest przy rozsiewie raka jelita grubego i raka jajnika. To są dwa najczęstsze nowotwory, które występują obecnie w naszej populacji.

- Do tej pory pacjenci, którzy kwalifikowani byli do takiej terapii albo nie byli leczeni albo byli kierowani do innych ośrodków w Polsce, np. do Gdańska, Wrocławia czy Bydgoszczy - kończy dr Wrzesiński. - Teraz będziemy mogli pomóc im na miejscu.

Oddział Chirurgii SPWSZ przeprowadza m.in. operacje nowotworów przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, trzustki, łącznie z przeszczepami wątroby. W szpitalu wprowadzono także procedurę zakładania protez jelitowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto