Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe schronisko dla zwierząt jednak na Osowie? Mieszkańcy protestują

Marek Jaszczyński [email protected]
W lutym tego roku odbył się protest przeciw przytulisku. Mieszkańcom wydawało się, że wygrali. Jak widać, pomylili się
W lutym tego roku odbył się protest przeciw przytulisku. Mieszkańcom wydawało się, że wygrali. Jak widać, pomylili się Fot. Andrzej Szkocki
- Po cichu i bez rozgłosu chcą nam postawić blisko domów schronisko dla bezdomnych zwierząt - mówi Joanna Przybylska, mieszkanka Osowa. - A przecież po naszym proteście padły deklaracje o rezygnacji z tego pomysłu.

Mieszkańcy czują się oszukani, bo kilka miesięcy temu wieszczyli triumf, a teraz znowu zbierają podpisy sprzeciwiające się lokalizacji schroniska. Jednocześnie dodają, że nie mają nic przeciw zwierzakom, bo przecież na Osowie znajduje się psia polana.

Protestujący przypominają o tym, że tuż obok planowanej inwestycji znajdują się siedziby ludzkie, a chodzi o działkowców zamieszkujących ROD „Skarbówek”.

- Nie jesteśmy wrogami psów, ale nie można zwierzętom podporządkowywać człowieka. Organizatorzy tego pomysłu nie zdają sobie sprawy, z jakimi uciążliwościami wiąże się usytuowanie schroniska w tak pięknym miejscu - mówi Krzysztof Kowalik, działkowiec.

Niepokój budzi także informacja o tym, że w nowym schronisku powstanie krematorium.

Dowodem na zainteresowanie miasta terenem przy ulicy Chopina jest umowa, jaką Zakład Usług Komunalnych zawarł z Pracownią Architektury Opaliński z Krakowa. Umowa dotyczy koncepcji „Budowy Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Chopina w Szczecinie” - na części działki nr 81 obręb 2009. Nowe schronisko ma być przeznaczone dla 150 psów i 50 kotów. Ma być tak zaprojektowane, aby zminimalizować wpływ hałasu związanego z funkcjonowaniem obiektu na otoczenie.

ZUK przyznaje, że wraca do pomysłu budowy przytuliska w tej części miasta i uspokaja, że koncepcja powstanie po to, żeby poddać ją konsultacjom społecznym.

- To nie znaczy, że tam będzie schronisko, ale ta działka ma najlepszą lokalizację: ze wszystkich stron jest otoczona lasem, spełnia wymogi ustawowe odległości od zabudowań mieszkalnych (chodzi o stałe siedziby, a nie altany działkowe - przyp. red.). Nie ma mowy o budowie krematorium, planowana jest chłodnia.

Od 2013 roku urzędnicy poszukują terenu pod nową lokalizację, analizując takie aspekty jak: niezbędna powierzchnia pod budowę schroniska, własność komunalna, korzystne warunki gruntowo-wodne, uwarunkowania przyrodnicze, uzbrojenie terenu w infrastrukturę techniczną, dogodny dojazd środkami komunikacji miejskiej i indywidualnej (to z uwagi na wolontariuszy odwiedzających schronisko oraz potencjalnych adoptujących zwierzęta i planowane rozszerzenie funkcji edukacyjnej poprzez budowę na jego terenie Centrum Edukacji Ekologicznej dla Młodzieży).

Jednak najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę jest przede wszystkim niezbędna odległość od zabudowy mieszkaniowej.

Zobacz też:

Wideo: Do schroniska przed wakacjami trafia znacznie więcej psów

Czytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto