Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe rowery miejskie w Szczecinie. Jak prezentują się BikeS? Wystartowała rejestracja w systemie roweru miejskiego! [ZDJĘCIA]

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Nowy szczeciński BikeS i nowy ogólnopolski system
Nowy szczeciński BikeS i nowy ogólnopolski system Sebastian Wołosz
Aplikacja Roovee będzie obsługiwała najnowszy szczeciński rower miejski. Jest już dostępna do pobrania, a szczecinianie mogą rozpocząć proces rejestracji. Wypożyczalnia startuje pierwszego marca.

Spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne (NiOL) zaprezentowała rowery nowej generacji, które już od pierwszego marca pojawią się na ulicach Szczecina. Od tego czasu rower miejski będzie funkcjonował przez cały rok, lecz na zupełnie nowych zasadach.

- Wypożyczenie roweru będzie możliwe wyłącznie przez aplikację Roovee, która jest dostępna w standardowych sklepach z aplikacjami, a także można ją pobrać na stronie internetowej szczecińskiego roweru miejskiego - informuje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy spółki NiOL.

Przy rejestracji do systemu trzeba uiścić opłatę startową wysokości 20 złotych, a warunkiem korzystania z roweru jest minimum 10 złotych na koncie. Jeśli jesteśmy już zarejestrowani w aplikacji i mamy czynne konto, to wystarczy zeskanować QR kod, który znajduje się na tyle roweru i możemy korzystać z jednośladu.

Aplikacja umożliwia także zarezerwowanie roweru i wstrzymania podróży.

Wystarczy odnaleźć wolny rower na mapie i oznaczyć jako zarezerwowany. Na dotarcie do jednośladu mamy 10 minut, po tym czasie rezerwacja zostanie zdjęta. Rezerwowanie roweru jest bezpłatne.

- Aplikacja ma też możliwość przerwania podróży, jeśli chcemy np. wejść do sklepu. Po zamknięciu locka otrzymujemy pytanie, czy kończymy podróż, czy przerywamy. Jeśli wybierzemy opcję przerywamy, to rower pozostaje na naszym koncie - tłumaczy Wojciech Jachim.

Aplikacja Roovee jest wykorzystywana również w innych miastach Polski, więc zarejestrowani użytkownicy będą mogli korzystać z niej także poza Szczecinem.

- Przedpłacona kwota, jest wspólną portmonetką również dla innych miast, które korzystają z tego systemu. Trzeba zaakceptować regulamin danego operatora - wyjaśnia Jachim.

Zobaczcie jak wygląda nowy BikeS

Nowy rower miejski to też nowy system więc trzeba się trochę nagimnastykować...

Każdy, kto jeszcze tego nie zrobił, proszony jest o wyrejestrowanie i likwidację konta w poprzednim systemie. Wniosek o likwidację konta i zwrot środków należy wysłać na adres mailowy, dostępny na stronie internetowej roweru miejskiego. We wniosku należy podać identyfikator klienta (numer telefonu), imię i nazwisko, adres zamieszkania i numer konta bankowego.

Nowy BikeS. Cennik i zasady

  • Obszar funkcjonowania roweru miejskiego będzie widoczny na mapie w aplikacji. Jest to o tyle istotne, że pozostawienie roweru poza obszarem funkcjonowania, będzie obciążone opłatą wysokości 200 złotych.
  • W obszarze funkcjonowania będą obowiązywały także strefy zwrotu, w których należy pozostawić rower po zakończeniu wypożyczenia. Pozostawienie roweru poza strefą zwrotu, ale w obszarze funkcjonowania, będzie kosztowało dodatkowo 10 złotych.
  • Jeżeli ktoś odprowadzi rower z poza strefy zwrotu w jej rejon, to otrzyma na konto bonus wysokości 5 złotych.

- Idea dodatkowej opłaty za pozostawienie poza strefą i bonus 5 złotych za odprowadzenie służy temu, żeby te rowery nie walały się po całym mieście - tłumaczy rzecznik prasowy NiOL.

W strefie zwrotu będą ustawione stojaki na rowery oznaczone dedykowaną tabliczką. Żeby nie ponieść dodatkowej opłaty, wystarczy odstawić rower na stojaku lub w jego najbliższym otoczeniu. Obszar funkcjonowania obrysował istniejące do tej pory stacje, do których dołączy 14 nowych.

  • Wypożyczenie roweru bez darmowych dwudziestu minut.

Od samego początku będziemy musieli uiścić opłatę wysokości sześciu groszy za każdą minutę. Użytkownicy często korzystający z roweru, będą mogli wykupić abonament.

- Miesięczny koszt abonamentu to 18 złotych za miesiąc, przy założeniu, że mamy 60 minut dziennie w ramach tego abonamentu. Po przekroczeniu tego czasu, każda kolejna minuta kosztuje nas 6 groszy. Jest jeszcze abonament kwartalny za 45 złotych - mówi Wojciech Jachim.

BikeS, czyli nowoczesne rowery

Cały tabor roweru miejskiego będzie obejmował 800 nowoczesnych jednośladów. W Szczecinie jest już 600 rowerów, a kolejne 200 dojedzie w tym miesiącu. Wszystkie rowery są wyposażone w nadajnik GPS.

- Jest to solidna maszyna z charakterystyczną wzmocnioną ramą. Rower waży niespełna 20 kilogramów. Światła włączają się samoczynnie - opowiada Wojciech Jachim.

Każdy rower wyposażony jest w koszyk, którego maksymalny udźwig to 5 kilogramów.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto