Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe mieszkania powstaną na Kępie Parnickiej. Osiedle wygląda ekskluzywnie

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Dziś Kępa Parnicka to teren przemysłowy, mało atrakcyjny jako miejsce spacerowe, a tym bardziej miejsce do zamieszkania...

Deptak, przystań na Odrze, a nad wszystkim budynki mieszkaniowe. Tak w pigułce ma wyglądać pierwsza w tej części miasta inwestycja, czyli ta na Bulwarze Elbląskim. Inwestycja ma już pozwolenie na budowę, a prace budowlane mają ruszyć w drugiej połowie tego roku.

Dziś Kępa Parnicka to teren przemysłowy, mało atrakcyjny jako miejsce spacerowe, a tym bardziej miejsce do zamieszkania. Wkrótce ma się to zmienić za sprawą pomysłów szczecińskiego dewelopera. Według planów ma tu powstać reprezentacyjne nabrzeże: architektura przywodząca na myśl dumne i monumentalne sylwetki statków dalekomorskich, otwarta przestrzeń nad wodą, kafejki oraz przystań dla jachtów, turystycznych łódek, a także kajaków – tak już wkrótce będzie wyglądał Bulwar Elbląski. Najbardziej oczekiwana inwestycja w mieście ma już pozwolenie na budowę. – Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia prac – zapowiada inwestor, Lesław Siemaszko, właściciel i prezes firmy "Siemaszko" i dodaje: – To będzie najpiękniejsze miejsce w Szczecinie.

Mowa o bulwarze na Kępie Parnickiej, czyli tej części wyspy, widocznej z ulicy Kolumba, sprzed dworca kolejowego. Inwestycja zapowiada się imponująco.

Projekt zabudowy Kępy Parnickiej, jaki zaproponowała firma Urbicon, zakłada powstanie tam dzielnicy o charakterze mieszkalno-biurowym.

Tak może wyglądać Kępy Parnickiej. Wygląda efektownie [wizualizacje]

– To niezwykle ważne dla Szczecina miejsce, które może zdecydować o jego tożsamości – podkreśla Lesław Siemaszko. – Pracując nad projektem szukaliśmy formy, która dostatecznie wyeksponuje jego walory, wydobędzie piękno i zaspokoi oczekiwania. Zachowując wielkomiejski styl, staraliśmy się stworzyć klimat jednocześnie przyjaznej i otwartej przestrzeni. Chcemy, aby ludzie dobrze się tu czuli, z przyjemnością zamieszkali i chętnie przychodzili.

W sumie na ponad 12 tysiącach metrów kwadratowych, między ul. Heyki, Składową i Bulwarem Elbląskim, powstanie około pół tysiąca mieszkań. W pierwszym etapie, objętym pozwoleniem na budowę, staną budynki usytuowane najbliżej wody. Będzie w nich 246 mieszkań o powierzchni 30–97 metrów kwadratowych. Kaskadowa zabudowa, duże przeszklenia oraz tarasy przypominające pokłady dalekomorskiego wycieczkowca, pozwolą mieszkańcom delektować się widokiem na rzekę i panoramę Szczecina. Na parterze – najatrakcyjniejsze lokale usługowe. Dla każdego mieszkania zaprojektowane jest miejsce garażowe w kondygnacji podziemnej lub na parterze.

Na tym etapie zrewitalizowane też zostanie nabrzeże, powstanie tu deptak oraz przystań. Dostęp do niej, a także do wszystkich nadbrzeżnych lokali usługowych i ścieżek, będzie otwarty dla wszystkich, nie tylko mieszkańców apartamentów.

– Zainteresowanie jest ogromne – przyznaje Beata Nowak, dyrektor sprzedaży firmy Siemaszko. – To inwestycja nieporównywalna z niczym innym w Szczecinie. Emocje są więc odpowiednie. Bez wątpienia będzie tam biło nowe serce miasta.

Co z komunikacją?

Warto zastanowić się nad tym jak ma być rozwiązany problem komunikacyjny, czyli wygodny wjazd na Kępę Parnicką. Jesienią ubiegłego roku gościem debaty „Głosu Szczecińskiego” był Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina. Zdradził wówczas plany miasta dotyczące przebudowy ulicy Energetyków.
- Miasto jest najbliżej do realizacji nowego układu drogowego przed Mostem Długim, a konkretnie zespołu rond - to perspektywa 2 - 3 lat – powiedział Michał Przepiera.

Przebudowa układu drogowego na Międzyodrzu to jedna z największych inwestycji komunikacyjnych, która będzie realizowana w Szczecinie w najbliższych latach. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa i organizacji ruchu oraz zapewnienie obsługi komunikacyjnej dla szczecińskiego portu. W ramach zadania zmodernizowane zostaną m.in. ulice: Gdańska, Energetyków, Basenowa, Górnośląska, Bytomska, Rybnicka. Zmieni się także układ dróg na Łasztowni, którą z Nabrzeżem Wieleckim połączy Most Kłodny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto