Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa, ważna poradnia w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie

Redakcja MM
Redakcja MM
Poradnia nadciśnienia tętniczego w szpitalu przy ul. Arkońskiej w Szczecinie
Poradnia nadciśnienia tętniczego w szpitalu przy ul. Arkońskiej w Szczecinie Andrzej Szkocki
W szpitalu wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w Szczecinie uruchomiono poradnię nadciśnienia tętniczego. Mogą się tu leczyć pacjenci z całego regionu, w tym także kobiety w ciąży.

Paulina Targaszewska
[email protected]

- Co trzecia osoba w Polsce choruje na nadciśnienie tętnicze - mówi dr Joanna Dziwura-Ogonowska z nowej poradni w szpitalu wojewódzkim. - Chorują nie tylko osoby starsze, ale też młodzież, a nawet dzieci. Związane jest to przede wszystkim z nadwagą i otyłoścą pacjentów, także tych najmłodszych.

Z powodu nadwagi i decyzji o poczęciu dziecka w coraz późniejszym wieku, nadciśnienie tętnicze coraz częściej dopada także kobiety w ciąży. Choroba dosięga ok. 5-10 procent kobiet spodziewających się dziecka.

- Dla kobiet w ciąży nadciśnienie tętnicze jest szczególnie niebezpieczne, bo z jego powodu może dojść np. do przedwczesnego porodu czy odklejenia się łożyska - tłumaczy dr Dziwura-Ogonowska. - Kobiety w ciąży z nadciśnieniem tętniczym wymagają więc szczególnej opieki. Muszą być stale monitorowane, prowadza dzienniczek z własnymi pomiarami ciśnienia tętniczego, mają wykonywany holter ciśnienia, zaleca się im odpoczynek.

Wszystkie osoby z regionu cierpiące na nadciśnienie tętnicze mogą teraz znaleźć pomoc w szpitalu wojewódzkim przy ul. Arkońskiej. W nowym Centrum Zabiegowym, uruchomiono poradnię nadciśnienia tętniczego.

- Obejmujemy opieką wszystkich pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów opornych na leczenie lub takich, u których istnieje ryzyko nadciśnienia tętniczego wtórnego - mówi pani doktor.

Na miejscu pacjenci mają wykonywane odpowiednie badania biochemiczne, a jeśli jest taka potrzeba - także obrazowe. Oceniane są zaburzenia metaboliczne pacjenta, które mogą towarzyszyć nadciśnieniu.

- Sprawdzamy także gospodarkę lipidową i węglowodanów, oceniamy czynność nerek i wykonujemy ocenę tzw. wczesnych powikłań narządowych nadciśnienia, jeśli takowe u pacjenta podejrzewamy - mówi dr Dziwura-Ogonowska. - Analizujemy ponadto skuteczność leczenia nadciśnienia u naszych pacjentów. Do tego służy przede wszystkim holter ciśnieniowy, który mierzy ciśnienie przez 24 godziny. Mamy też bieżnię, która służy do wykonywania prób wysiłkowych. One pomagają zdiagnozować chorobę niedokrwienną serca, bo nadciśnienie tętnicze często współistnieje z tą chorobą.

Jeśli pacjent potrzebuje hospitalizacji, zostaje na miejscu w szpitalu. Zwykle, na podstawie wykonanych badań, otrzymuje jednak najpierw zalecenia i rozpoczyna leczenie niefarmakologiczne. Jeśli to nie pomaga, do leczenia włączane są odpowiednie leki. Aby dostać się do poradni nadciśnienia tętniczego należy mieć skierowanie od lekarza rodzinnego.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto