Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym. Przypomnijmy sobie "Zapomniane oblicza"

Alicja_MR
Alicja_MR
Alicja_MR
Mająca przekrojowy charakter ekspozycja „Zapomniane oblicza” prezentuje 53 zabytki archeologiczne z motywem twarzy ludzkiej, datowane od IV tysiąclecia p.

n.e. do XVII w. n.e., które pochodzą z różnych rejonów Polski.

Sztuka figuralna neolitu (5500 r. p.n.e. – 2300 r. p.n.e.) charakteryzuje się specyficzną stylizacją przedstawień plastycznych, przedmioty o kształtach bardziej realistycznych są rzadkie.

Ze znaczącym okresem epoki brązu związany jest fenomen kultury łużyckiej, która w ciągu blisko tysiącletniego trwania stworzyła unikalną sztukę figuralną. Bardzo liczne i różnorodne są figurki zoomorficzne, przedstawienia zwierząt, ryb i ptaków.

We wczesnej epoce żelaza w strefie Pomorza Wschodniego mamy do czynienia z tzw. kulturą pomorską. W jej ramach ciekawym zjawiskiem są elementy obrządku pogrzebowego. W grobie zbudowanym z płyt i kamieni umieszczano popielnice z plastycznymi lub rytymi wizerunkami twarzy.

Najbardziej realistyczne przedstawienia pochodzą z VI w. p.n.e., w kolejnych stuleciach są już one coraz mniej wyraziste, a w końcu ulegają całkowitemu uproszczeniu. W okresie przedrzymskim i rzymskim rozwija się osadnictwo związane głównie z kulturą przeworską i wielbarską.

Wyobrażenia twarzy ludzkiej występują w tym okresie przede wszystkim na licznych przedmiotach metalowych zarówno użytkowych, jaki i ozdobach. Z okresu przedchrześcijańskiego znamy jedynie wizerunki bogów.

Twarze świętych są równie częste w początkach chrześcijaństwa, zdecydowanie mniej jest natomiast odwzorowań twarzy postaci świeckich, głównie władców.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto