Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nietypowe objawy COVID-19 i omikron są zaskakujące. Lekarze i naukowcy radzą, kiedy przeprowadzić test na koronawirusa

Marcin Twaróg
Marcin Twaróg
Jak rozpoznać zakażenie koronawirusem? Najczęstszymi objawami są: 
wysoka gorączka
suchy kaszel
utrata węchu
utrata smaku
trudności z oddychaniem

Niestety problem polega na tym, że nie są to objawy wystarczające, aby rozpoznać koronawirusa. A dodatkowo takie objawy mogą, ale wcale nie muszą takiego zakażenia oznaczać.

Wynika to często ze stanu zdrowia, w jakim znajdujemy się przed zakażeniem, trybem pracy, sposobem odpoczynku czy też stosowaną dietą. Wiele objawów możemy mylnie przypisać zwykłemu osłabieniu, zmęczeniu lub przemęczeniu spowodowanym np. intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi lub niestrawnością.

Nietypowe objawy koronawirusa

Wirusolodzy wykryli i opisali nietypowe objawy koronawirusa, które coraz częściej występują łącznie z innymi dobrze już znanymi objawami.

Dowodzi tego badanie omówione w „British Medical Journal”, w którym uwzględniono dane ponad 20 tys. pacjentów.


Sprawdź, które nietypowe objawy mogą wskazywać, że to właśnie COVID-19!


Poznaj kolejne objawy koronawirusa. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Jak rozpoznać zakażenie koronawirusem? Najczęstszymi objawami są: wysoka gorączka suchy kaszel utrata węchu utrata smaku trudności z oddychaniem Niestety problem polega na tym, że nie są to objawy wystarczające, aby rozpoznać koronawirusa. A dodatkowo takie objawy mogą, ale wcale nie muszą takiego zakażenia oznaczać. Wynika to często ze stanu zdrowia, w jakim znajdujemy się przed zakażeniem, trybem pracy, sposobem odpoczynku czy też stosowaną dietą. Wiele objawów możemy mylnie przypisać zwykłemu osłabieniu, zmęczeniu lub przemęczeniu spowodowanym np. intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi lub niestrawnością. Nietypowe objawy koronawirusa Wirusolodzy wykryli i opisali nietypowe objawy koronawirusa, które coraz częściej występują łącznie z innymi dobrze już znanymi objawami. Dowodzi tego badanie omówione w „British Medical Journal”, w którym uwzględniono dane ponad 20 tys. pacjentów. Sprawdź, które nietypowe objawy mogą wskazywać, że to właśnie COVID-19! Poznaj kolejne objawy koronawirusa. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Objawy koronawirusa to już nie tylko brak węchu, smaku i wysoka gorączka. Koronawirus i omikron tak szybko mutuje, że daje także nietypowe objawy, które potrafią zaskakiwać. Gdy je bagatelizujemy Covid rozwija się bardzo szybko. Do tego stopnia, że zakażeni początkowo mogą w ogóle nie zdawać sobie sprawy z zagrożenia. Koronawirusa na początkowym etapie można pomylić ze zwykłym przeziębieniem, lub w ostrzejszych stanach - z grypą. Covid-19 nieleczony rozwija się błyskawicznie, stąd tak ważne jest wczesne jego wykrycie.

Objawy koronawirusa

Czy to zwykłe przeziębienie czy już koronawirus? Takie pytania zadają sobie osoby, których nagle dopadają charakterystyczne objawy takie jak wysoka temperatura, uczucie wewnętrznego rozbicia, bóle mięśni, katar. Do tego w następnych godzinach lub dniach dochodzą utrata węchu, utrata smaku. To najwyższa pora, aby zdecydować się na przeprowadzenie testu na koronawirusa, który ostatecznie potwierdzi nasze objawy.

Nietypowe objawy koronawirusa

Nowe objawy koronawieusa są bardzo zaskakujące i do tej pory wiązane były z innymi wirusami i chorobami przewlekłymi.

  • nadmierna potliwość w czasie nocnego snu. Uskarża się na to coraz więcej osób
  • zaburzenia w odczuwaniu smaku. Pacjenci zazwyczaj wskazują, że potrawy ostre powodują u nich nie tylko nagłe ataki torsji i rozstrój żołądka.

SPRAWDŹ LISTĘ NOWYCH NIETYPOWYCH OBJAWÓW KORONAWIRUSA

Okazuje się jednak, że zestaw objawów koronawirusa ostatnio znaczenie się poszerzył. Wirusolodzy odkryli, że nowy wirus może atakować nie tylko układ oddechowy, ale też trawienny, krwionośny czy nerwowy. Zmiany, które powodowane są przez patogen dotyczą w różny sposób różnych zakażonych i wciąż nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Nie zawsze łatwo skojarzyć je z COVID-19. Ostateczną diagniozę zawsze potwierdzi test i lekarz.

Aby skatalogować objawy koronawirusa nie wystarczy zwykły wywiad lekarski. Często pojedynczy pacjenci mogą mylnie przypisywać objaw koronawirusowi, gdy tymczasem cierpią na jakąś przewlekłą chorobę. Zakażenie może te objawy tej choroby uwydatnić.

Objawy koronawirusa spisywane są już drugi rok przez lekarzy na całym świecie, których spostrzeżenia publikowane są następnie w prestiżowych pismach medycznych.

W badaniu omówionym w „British Medical Journal”, w którym uwzględniono dane ponad 20 tys. pacjentów, zaobserwowano pojawianie się objawów w trzech grupach obejmujących odmienne obszary w organizmie:

  • objawy oddechowe (kaszel, duszność, odkrztuszanie wydzieliny, gorączka),
  • objawy mięśniowo-szkieletowe (ból mięśni, ból głowy, zmęczenie),
  • objawy żołądkowo-jelitowe (ból brzucha, biegunka, wymioty).

Jakie są objawy zakażenia koronawirusem?

Objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 jest bardzo wiele.

- Wskazaniem do skierowania na test są zarówno objawy infekcji górnych dróg oddechowych, takie jak katar, kaszel, bóle w okolicy zatok, zaburzenia węchu i smaku czy duszności, jak i objawy ogólne: gorączka, dreszcze, osłabienie, bóle mięśniowe, ale też objawy ze strony przewodu pokarmowego: nudności, biegunka, czy wymioty - wylicza prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Nietypowe objawy zakażenia koronawirusem

Nietypowe objawy COVID-19 to niekoniecznie pojedyncze symptomy, które występują w stosunkowo rzadkich przypadkach. Chodzi raczej o to, że nie zawsze pojawia się ich typowy zestaw, czyli gorączka, kaszel i duszność, czy też cała grupa dotycząca jednej lokalizacji infekcji.

Rozwój zakażenia odmienny od „normy” dotyczy zwłaszcza dzieci, osób starszych oraz pacjentów z chorobami współtowarzyszącymi. Poza tym z uwagi na ochronne działanie hormonów i silniejszy układ odpornościowy kobiety chorują na koronawirusa inaczej niż mężczyźni, którzy na COVID-19 zapadają też częściej.

Spektrum objawów zakażenia SARS-CoV-2 jest niezwykle szerokie i każdego tygodnia się poszerza. - Znajoma mówiła mi ostatnio, że się przeziębiła, jak stała na tarasie. Tylko teraz nie ma "zwykłych przeziębień", każde z nich może być zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 - mówi Interii prof. Małgorzata Polz-Dacewicz, kierownik Zakładu Wirusologii z Laboratorium SARS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Lekarze wirusolodzy są zgodni co do tego, że nie należy lekceważyć żadnych objawów, nawet takich, które mogą się wydawać zupełnie niezwiązane z COVID-19. Niewykryte zakażenie to ryzyko zarażenia kolejnych osób, ale też ryzyko dla samego chorego.

- Zdarza się, że pacjent decyduje się na konsultację z lekarzem, gdy czuje się już bardzo źle i ma poważne problemy z oddychaniem. I trafia do szpitala późno, a wtedy lekarz już nie leczy z COVID-19, tylko ratuje życie - tłumaczy prof. Małgorzata Polz-Dacewicz.
Współpraca: Anna Rokicka-Żuk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nietypowe objawy COVID-19 i omikron są zaskakujące. Lekarze i naukowcy radzą, kiedy przeprowadzić test na koronawirusa - Dziennik Zachodni

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto