Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niesamowite odkrycie przy Kusocińskiego. Osiemnastowieczny fort idzie pod opiekę konserwatora

Redakcja MM
Redakcja MM
To jednak osiemnastowieczny fort – mówi Miejski Konserwator ...
To jednak osiemnastowieczny fort – mówi Miejski Konserwator ... Sebastian Wołosz
To jednak osiemnastowieczny fort – mówi Miejski Konserwator Zabytków. Do odkrycia doszło w czasie prac budowlanych pod osiedle "Nowe Forty" w rejonie ulicy Kusocińskiego.

Marek Jaszczyński
[email protected]
– Potwierdzam odsłonięcie zachowanych fragmentów zabudowy Fortu Prusy. Ten fort powstał tu według projektów Wallrawego z lat 1722-1724. Należy do systemu fortecznego Szczecina realizowanego na terenie miasta do 1741 roku – mówi Małgorzata Gwiazdowska, Miejski Konserwator Zabytków. – Zachowane fragmenty to część wewnętrznego systemu komunikacyjnego i schronów. Widoczne są ślady reperacji i wzmocnień z XIX i XX wieku. Prawdopodobnie podziemna część fortu była użytkowana także jako schron podczas I i II wojny światowej.

Co istotne, odnalezione fragmenty są poza obszarem realizowanej inwestycji. W miejscu gdzie doszło do ich odsłonięcia nie powstanie zabudowa tylko ciągi komunikacyjne.

– W związku z czym nie ma zagrożenia ich uszkodzenia lub zniszczenia, ani potrzeby wstrzymywania prowadzonych prac – dodaje pani konserwator. – Wszystkie elementy zostaną udokumentowane a dalsze prace ziemne będą prowadzone pod nadzorem konserwatorskim. Liczymy, że podczas inwestycji odsłonięte zostaną kolejne elementy historycznej zabudowy, która według mnie powinna być w całości objęta wpisem do rejestru zabytków.

Część historycznej zabudowy pozostaje na gruntach Firmy Siemaszko a część prawdopodobnie na gruncie miasta. Wykonane zostaną dokładne pomiary geodezyjne usytuowania obiektów.

Sposób zachowania i ekspozycji dostępu do obiektów będzie przedmiotem wspólnych uzgodnień Firmy Siemaszko, która wznosi osiedle.

Nowe osiedle powstaje w kwartale ulic: Narutowicza, Kusocińskiego, Sowińskiego i Głowackiego. W czasie prac odsłonięto pozostałości, który strzegły nasze miasto w czasach nowożytnych.

– To, co odkryto w żadnej sposób nie przeszkadza nam w prowadzeniu inwestycji, znajduje się w kierunku ulicy Kusocińskiego – mówi Jacek Kaźmierczak z firmy „Siemaszko”, która prowadzi budowę. – Zagadką jest to, na co możemy się natknąć w trakcie dalszych prac. Na pewno upamiętnimy odkrycie, czy to w postaci wystawy zdjęć czy multimedialnej.



Kim był Gerhard Cornelius von Wallrawe?

– Był najwybitniejszym fortyfikatorem w Niemczech, w XVIII wieku – mówi Michał Rembas, historyk. – Jego umocnienia były połączeniem ziemi, cegieł i kamieni. Jeśli ktoś chciałby zobaczyć jak wyglądają jego dzieła powinien koniecznie zobaczyć fort na Owczej Górze w Kłodzku. Ale wyobrażenie o potędze umocnień Szczecina daje na przykład długość Bramy Królewskiej czy Portowej, które wówczas znajdowały się w ziemnym nasypie. Wallrawe był głównym projektantem rozbudowy Twierdzy Kłodzkiej, Nysy, Brzegu, Głogowa, Koźla i Świdnicy.

Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polskie myśliwce w powietrzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto