Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niepokojący raport o naszym regionie. M. in. jest najgorzej z pracą

Redakcja MM
Redakcja MM
Niepokojący raport o naszym regionie. M. in. jest najgorzej z pracą
Niepokojący raport o naszym regionie. M. in. jest najgorzej z pracą Andrzej Szkocki
Na Pomorzu Zachodnim ludziom żyje się gorzej, niż w innych regionach - wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Polska też odstaje poziomem życia od krajów zrzeszonych w OECD.

Piotr Jasina
[email protected]

W Polsce najlepsze warunki życia oferują województwa mazowieckie i pomorskie. Najgorzej oceniono świętokrzyskie, łódzkie i opolskie. Z kolei Pomorze Zachodnie ma najgorsze w kraju wskaźniki zatrudnienia (2,6 pkt.). Jeśli chodzi o poczucie bezpieczeństwa, zajmujemy przedostatnie miejsce (6,9). Przodujemy za to w dostępności usług (7,3 pkt.).

- Jesteśmy "średniakiem" o prawie identycznym wyniku, jak będące tuż przed nami śląskie i dolnośląskie - komentuje ekonomista, prof. dr hab. Dariusz Zarzecki, kierownik Katedry Inwestycji i Wyceny Przedsiębiorstw Uniwersytetu Szczecińskiego. - Mocno pociągnęło nas w dół zatrudnienie - wykazujemy najgorszy wynik w skali kraju. Na marginesie ciekawe w jaki sposób oceniano regiony w ramach tego kryterium - np. na koniec sierpnia 2014 stopa bezrobocia w zachodniopomorskim wynosiła 15,2%, podczas gdy w warmińsko-mazurskim 18,4%, a w kujawsko-pomorskim 15,8%. Oba te województwa zostały ocenione w ramach tego kryterium wyżej od nas. Zaskakuje też niska ocena bezpieczeństwa, bo statystyki i odczucia społeczne tego nie potwierdzają. Natomiast bardzo dobrze na tle kraju zachodniopomorskie wypada w zakresie dostępności do usług i jakości środowiska.
Kom. Przemysław Kimon, rzecznik prasowy komendanta KWP w Szczecinie potwierdza wątpliwości profesora.

- Na przestrzeni choćby trzech ostatnich lat, praca funkcjonariuszy przyczyniła się do znacznego ograniczenia przestępczości. To plasuje nas w krajowej czołówce. Podobnie jest z wykrywalnością przestępstw.

Według danych Konfederacji Lewiatan, w naszym regionie większość miejsc pracy znajduje się w sektorze prywatnym, a poziom wynagrodzenia wzrasta z roku na rok - podkreśla Anna Kornacka, prezeska Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego Lewiatan.

- Silną stroną naszego województwa jest niezmiennie wysoka przedsiębiorczość. To cieszy, bowiem właśnie w prywatnych przedsiębiorstwach powstaje trzy czwarte produktu krajowego. Niestety z drugiej strony wysoka przedsiębiorczość wiąże się z rozwojem szarej strefy, co może rzutować na wskaźniki dotyczące poziomu zatrudnienia. Mamy też problem z dostosowaniem poziomu i kierunków kształcenia do potrzeb rynku pracy - mówi Anna Kornacka.

Szefowa Lewiatana przyznaje, że zachodniopomorscy przedsiębiorcy skarżą się na brak odpowiednich kwalifikacji u potencjalnych pracowników.

- Badania przeprowadzone przez ZPPZ Lewiatan wskazują także na liczne bariery instytucjonalne i urzędnicze - dodaje Anna Kornacka. - Wszystko to wpływa bezpośrednio na niskie poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców naszego województwa.

W raporcie OECD
badano 362 regiony z 34 krajów członkowskich organizacji. Oceniano je w 10-stopniowej skali, biorąc pod uwagę dziewięć kryteriów (maks. 90 pkt.): dostęp do usług, zdrowie, edukacja, bezpieczeństwo, warunki mieszkaniowe, zarobki, środowisko, praca i aktywność obywatelska. Wśród krajów najwyższe miejsce zajęła Australia (76,5 pkt.) przed Norwegią, Kanadą, Szwecją i USA. Wśród pięciu krajów, w których warunki życia są najtrudniejsze, znalazła się Polska. Jest w towarzystwie Meksyku (15,1 pkt.), Słowacji i Węgier i Turcji.

Zmniejszamy dystans
Andrzej Przewoda, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie:

- Specyfika zachodniopomorskiego rynku pracy związana jest z przeszłością regionu. Proces przekształceń przebiegał u nas nieco inaczej niż w innych częściach kraju. Dodatkowo, na terenie dzisiejszego województwa działała duża liczba państwowych gospodarstw rolnych, których upadek wywarł bardzo duży wpływ na regionalny rynek pracy. Specyfiką naszego regionu jest również duża sezonowość rynku pracy. Istotna liczba miejsc pracy generowana jest okresowo w rolnictwie czy turystyce, zwłaszcza w pasie nadmorskim, poza sezonem te miejsca pracy są niestety "wygaszane". Wszystkie te uwarunkowania, sprawiają, iż zachodniopomorskie już na starcie klasyfikowane było na najniższych pozycjach. Jeszcze w 2003 roku liczba osób bezrobotnych w naszym województwie przekraczała 190 tys. Obecnie, według stanu na koniec sierpnia 2014 r., liczba osób bezrobotnych wyniosła tylko 91 tys. Zmniejszamy dzielący nas od pozostałych regionów dystans.


od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto