Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niepokalanki zostają w Szczecinku. Ale nie wiadomo, na jak długo [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Siostry Niepokalanki prowadzą w Szczecinku okno życia
Siostry Niepokalanki prowadzą w Szczecinku okno życia Rajmund Wełnic
Siostry Niepokalanki na razie zostają w Szczecinku. To jednak stan tymczasowy.

Na początku roku wydawało się, że los szczecineckiego domu zakonnego Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest przesądzony. Z powodów małej liczby powołań, przełożona generalna zakonu Leticia Skura zdecydowała, aby klasztor w Szczecinku zlikwidować – najdalej do końca wakacji - a siostry przenieść do innych placówek. Budynek przy ulicy Lelewela miałby pozostać w rękach Kościoła, aby nadal służyć wiernym.

Ta sprawa jednak się komplikuje, więc na razie wyprowadzki Niepokalanek ze Szczecinka nie będzie. - Zostajemy przynajmniej do końca tego roku, może dłużej – mówi nam siostra Macieja, przełożona domu zakonnego. Na dziś pozostają z nim zaledwie cztery siostry, widoków, aby przyjechały nowe nie ma. - Zgromadzenie musi się skoncentrować na prowadzeniu szkół i przedszkoli – mówi nasza rozmówczyni. W każdej więc chwili można spodziewać się, że decyzja o wyprowadzce może się ziścić. Dodajmy, że w Szczecinku siostry prowadzą świetlicę dla dzieci, którą nota bene całkiem niedawno z pomocą wiernych rozbudowały i zmodernizowały. Opiekują się także oknem życia, w klasztorze funkcjonuje kaplica.

Niepokalanki pojawiły się w Szczecinku w lecie 1945 roku z pierwszymi repatriantami. Zakonnice z miejsca rozpoczęły pracę charytatywną, wychowawczą i edukacyjną ucząc nie tylko religii. Prowadziły przedszkole. Biały habit stał się nieodłącznym elementem krajobrazu miasta.

Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – bo tak brzmi pełna nazwa - zostało założone w roku 1857 w Rzymie i kilka lat później przeniesione do Polskie. Domem macierzystym zakonu był Jazłowiec na obecnej Ukrainie, dziś dom generalny jest w Szymanowie koło Niepokalanowa. Przez 77 lat szczecineckiego klasztoru przez jego mury przewinęło się ponad sto sióstr, którym przewodniczyło 18 przełożonych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto