Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie ma pomysłu na Willę Lentza. Co dalej z budynkiem po remoncie?

Małgorzata Klimczak
Przez dwa najbliższe lata będzie trwał remont Willi Lentza. Nie wiadomo, co się stanie z wyremontowanym budynkiem. Na pewno nie powstanie tam żadna instytucja kultury.

Willa Lentza w końcu doczekała się remontu. Przez ostatnich kilka lat obiekt niszczał, ponieważ nie był użytkowany. Wymagał starannego remontu. Pieniądze na ten remont znalazły się budżecie na rok 2018. Łączny koszt wyniesie 17 mln zł.

Termin składania wniosków mija 28 listopada 29017 roku, a inwestycja ma być zakończona do 10 grudnia 2018 roku, jeśli znajdzie się wykonawca.

- To jest obiekt zabytkowy, więc przy pracach konserwacyjnych jest możliwość odkrycia różnych rzeczy, więc jest duże prawdopodobieństwo, że roboty mogą się przedłużyć - mówi Małgorzata Dąbrowska z Wydziału Inwestycji Miejskich. - Projekt został opracowany przez specjalistów. Teraz najważniejsze to znaleźć wykonawcę, który będzie spełniał odpowiednie warunki do wykonywania tego rodzaju prac. Chcemy wyeliminować przypadkowość w wykonaniu.

W ramach prac mają powstać: sala multimedialna ze sceną, biblioteka multimedialna, sala do działań kreatywnych, sale konferencyjne i wystawowe. W obiekcie będą się odbywały podobne wydarzenia kulturalne jak za czasów ESK 2016, ponieważ nie da się zmienić układu sal wewnątrz ze względu na zabytkowy charakter budynku.

Remont obejmie również wymianę instalacji sanitarnej i elektrycznej, prace konserwatorskie (witraże, elementy wykonane z drewna i kamienia naturalnego, elementy zdobnicze) i dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Obiekt zostanie odnowiony, tylko nie wiadomo co z nim będzie dalej. Wiele osób widziało tam placówkę kulturalną albo oświatową, jak to było w przeszłości.

- Na pewno nie powstanie tam żadna nowa instytucja kulturalna, ani nie przeniesie się tam żadna z instytucji istniejących - mówi Agata Stankiewicz, dyrektor Wydziału Kultury. - Na pewno będziemy wspierać wszelkie inicjatywy kulturalne, które będą się tam odbywały.

To może oznaczać, że Willa Lentza będzie obiektem do wynajęcia pod zarządem ZBiLK-u. Takie rozwiązanie nie wszystkim się podoba. Obiekt może na tym stracić.

- Z tego wynika, że to będzie remont dla remontu bez konkretnego pomysłu na ten obiekt - mówi Małgorzata Jacyna-Witt, radna z komisji ds. kultury. - Jeżeli to będzie pod zarządem ZBiLK-u, a nie będzie tam żadnego gospodarza, który będzie o ten obiekt dbał, to budynek szybko zniszczeje.

Willa Lentza powstała w latach 1888-1889 w eklektycznym stylu II Cesarstwa według projektu Maxa Drechslera dla Augusta Lentza, dyrektora Szczecińskiej Fabryki Wyrobów Szamotowych. Przez pierwsze dwa powojenne lata willę zajmowały wojska radzieckie, a w latach 1947-49 znajdowała się tu delegatura administratury apostolskiej Kościoła katolickiego z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim. W latach 1950-2008 willa należała do Pałacu Młodzieży. Przez pewien czas działała w niej instytucja „Szczecin 2016”, po jej likwidacji budynek wrócił w październiku 2011 roku do zasobów miasta i od tego czasu stoi pusty.

Zobacz także: Szczecin: Koniec remontu na Jagiellońskiej. Ulica oddana do ruchu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto