Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie pojemników do segregacji przy każdej klatce

Redakcja MM
Redakcja MM
Sebastian Wołosz
– Nie będziemy ustawiać gniazd przed każdą klatką schodową – zapowiadają firmy odbierające śmieci. Nie wszystkim mieszkańcom to się podoba.

Gniazdami nazywane sa zestawy pojemników do segregacji śmieci w Szczecinie. Duże pojemniki w kolorze żółtym, niebieskim i zielonym stoją w rożnych cześciach miasta.

Od lipca ma być ich z każdym dniem więcej. Przeznaczone są głównie dla mieszkańców osiedli spółdzielczych, wspólnot mieszkaniowych (w zabudowie jednorodzinnej mieszkańcy segregują odpady do worków).

W całym mieście jest ich ok. 1200. Jedno gniazdo przypada średnio na kilka klatek. Część mieszkańców i zarządców chciałoby, aby było ich jeszcze więcej.

Tak jest np. przy ul. Turkusowej. Mimo że gniazdo jest ok. 70 metrów od klatki schodowej, zarządca chce ustawienia kolejnego. Aby mieszkańcy z posegregowanymi odpadami mieli jeszcze bliżej. Takie pomysły nie mają szans na realizację.

– Nie zgadzamy się na to. Zrobiliśmy wizję lokalną i okazało się, że mieszkańcy mają do gniazda kilkadziesiąt
metrów. Widzieli to też urzędnicy z magistratu. Ustawianie kolejnych pojemników spowoduje, że miasto będzie całe w pojemnikach – odpowiada Karol Walkowiak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Szczecinie.

Nie bez znaczenia jest fakt, że kolejne pojemniki oznaczają dodatkowe koszty, za które w przyszłości przyszłoby zapłacić mieszkańcom.

Umowy z firmami odbierającymi śmieci przewidują, że w Szczecinie będzie 1200 zestawów pojemników do segregacji odpadów. Zarządy nieruchomości złożyli zamówienia na większą liczbę. Ale na realizację wszystkich nie ma szans.

Za kilka miesięcy pojawi się 180 dodatkowych gniazd w rożnych częściach miasta.

– Faktycznie, gniazd ma być po 45 w miejscach ogólnodostępnych w każdym z czterech sektorów, na które podzielono Szczecina. Przetarg chcemy ogłosić jeszcze we wrześniu. Gniazda mają pomoc w segregacji także tym, którzy nie zadeklarowali selektywnej zbiórki, a mimo to czują się w obowiązku prowadzić przynajmniej częściowej segregacji. Te gniazda będą też dla tych nieruchomości, na których nie ma miejsca dostawiania innych pojemników. W cały mieście będzie więc 180 zestawów, które mają uzupełniać tą podstawową grupę 1200 zestawów podstawowych na nieruchomościach – tłumaczył na łamach "Głosu” Paweł Adamczyk, wicedyrektor szczecińskiej komunalki.

Sporo osób nadal nie wie, że pojemniki na odpady segregowane nie należą do konkretnej klatki. Dlatego korzystać z nich mogą osoby nawet z sąsiednich bloków, czy dzielnic.

– To jedno z nieporozumień, które wciąż krąży wśród mieszkańców. Nie ma czegoś takiego jak "nasz” pojemnik do odpadów segregowanych. Pojemniki dostarcza gmina z opłat zebranych wśród wszystkich mieszkańców. Od lipca firma wywozowa ma obowiązek wywieźć wszystko co znajduje się w tym pojemniku. Wspólnota nie zapłaci więcej przez to, że sąsiad z przyległej nieruchomości wrzuci szkło lub papier do pojemnika, bo opłata ponoszona przez daną nieruchomość nie jest związana z wielkością pojemnika, ani z ilością odbieranych odpadów – dodaje dyr. Adamczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto