MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Naziemna telewizja cyfrowa w Szczecinie

cyfrek
cyfrek
W „niedalekiej” przyszłości jest szansa, że statystyczny Polak będzie mógł cieszyć się większym wyborem kanałów telewizyjnych.

Wszystko za sprawą naziemnej telewizji cyfrowej (NTC), która to miała w założeniach wystartować w komercyjnej formule w Szczecinie w marcu 2010 r.

Kiedy w końcu naziemna telewizja cyfrowa w Szczecinie?

Porównując się z sąsiadami zza Odry zawsze patrzyłem z zazdrością na ofertę kanałów niekodowanych możliwych do odbioru przez niemieckie gospodarstwa domowe. Ale czemu się dziwić, Niemcy już w 1987 r. mieli dostęp do siedmiu niekodowanych stacji telewizyjnych nadawanych drogą naziemną. A obecnie Niemcy są na świecie drugim co do wielkości rynkiem telewizyjnym po USA. Dla porównania w Szczecinie ilość kanałów porównywalną do tej z 1987 r. w Niemczech uzyskaliśmy dopiero po 2000 r. Obecnie Niemcy mają dostęp do ok. 40 niekodowanych stacji dostępnych drogą satelitarną i naziemną, u nas natomiast jest to nadal ok. siedmiu kanałów naziemnie oraz kilka kanałów o słabej jakości merytorycznej dostępnych w przekazach satelitarnych.

W „niedalekiej” przyszłości jest szansa, że statystyczny Polak będzie mógł cieszyć się większym wyborem. A to za sprawą naziemnej telewizji cyfrowej (NTC), która to miała w założeniach wystartować w komercyjnej formule w Szczecinie w marcu 2010 r.

Jednak jak to w Polsce bywa i telewizja cyfrowa nie jest tu żadnym wyjątkiem, start regularnej emisji kanałów ciągle jest przesuwany. Następnym terminem, który miałby zrewolucjonizować telewizję naziemną w Szczecinie jest data 30 września 2010 r. Choć już pojawiają się opinie, iż również ten termin będzie niemożliwy do zrealizowania ze względu na tarcia na linii Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji a Ministerstwo Infrastruktury.

Nie wgłębiając się zbytnio w szczegóły należy tylko wspomnieć, iż chodzi o spory proceduralne pomiędzy organami administracji publicznej przy ogłoszeniu konkursu na przydział koncesji na nadawanie naziemne w ramach poszczególnych mux-ach. Może jest szansa, iż naziemna telewizja cyfrowa zawita do naszych domów do końca bieżącego roku.

Co to takiego telewizja cyfrowa i w czym jest lepsza od telewizji analogowej?

Na początek wyjaśnię, iż obecnie w Szczecinie naziemnie polskie stacje telewizyjne możemy odbierać jedynie w sposób analogowy. Co prawda dociera do nas sygnał cyfrowej telewizji naziemnej z Niemiec, ale jest on nadawany w starszym standardzie niż ten który będzie stosowany w Polsce i jak wiadomo nie zawiera on polskojęzycznych stacji.

W początkowych planach jest stworzenie w Polsce trzech ogólnokrajowych mux-ów (pakiet programów telewizyjnych, radiowych i dodatkowych usług jednocześnie transmitowanych cyfrowo do odbiorcy w jednym kanale częstotliwości). W Polsce do nadawania telewizji cyfrowej wybrano standard MPEG-4, w którym aby zapewnić przyzwoitą jakość kanałów, to w jednym multipleksie nie powinno znajdować się więcej niż 7-8 kanałów telewizyjnych nadawanych w standardowej rozdzielczości (SD). Ilość ta zmniejsza się jeśli w danym mux-ie nadawany jest kanał w wysokiej rozdzielczości (tzw. HD). Warto więc przy zakupie nowego telewizora dowiedzieć się czy posiada on tuner telewizyjny obsługujący standard MPEG-4.

Obecnie większość sprzętu oferowanego przez sprzedawców posiada wbudowany tuner do odbioru NTC. Jeśli jednak nasz telewizor nie posiada takiego tunera, bądź nie chcemy wymieniać naszego starego telewizora, to aby oglądać NTC będziemy musieli zaopatrzyć się w zewnętrzny Set-Top-Box, który umożliwi nam odbiór cyfrowej telewizji.

Oprócz zaoferowania widzowi większej ilości kanałów naziemna telewizja cyfrowa będzie w stanie zapewnić również szeregu usług dodatkowych, tj. na przykład elektroniczny przewodnik po programach (EPG) pozwalający uzyskać informację o transmitowanych audycjach i treściach dodatkowych, czy szereg aplikacji interakcyjnych tj. homebanking, telezakupy czy proste gry. Korzystając z kanału zwrotnego widz będzie mógł uczestniczyć w programach emitowanych na żywo, czy badaniu opini. Nie wspominając już o telewizji w wysokiej rozdzielczości czy dźwięku przestrzennym Dolby Digital.

W pierwszym etapie cyfryzacji mają wystartować trzy multipleksy, które będą zawierały następującą ofertę programową. W pierwszym multipleksie znajdą się podstawowe kanały telewizji publicznej, czyli TVP1, TVP2, TVP Info oraz cztery stacje które zostaną wyłonione w konkursie. Drugi multipleks ma zawierać takie kanały jak Polsat, TVN, TV 4, TV Puls oraz po jednej dodatkowej stacji rzeczonych nadawców. I tak TVN prawdopodobnie zaoferuje TVN 7, TV4 pracuje nad kanałem dla młodzieży pod roboczą nazwą TV 6, natomiast TV Puls ma zaoferować kanał dla dzieci pod nazwą Puls Kids. W

Wielką niewiadomą jest natomiast drugi kanał proponowany przez Polsat. Być może będzie to Polsat 2 lub inny kanał z portfolio stacji. W trzecim multipleksie mają się znaleźć kanały tematyczne TVP, i tak widz może liczyć na TVP Kultura, TVP Sport, TVP Historia oraz TVP HD (czyli kanał telewizji publicznej nadawany w wysokiej rozdzielczości). W planach są również stacje TVP Seriale i TVP Parlament, jednak na dzień dzisiejszy nie wiadomo nic o ich wprowadzeniu do NTC.

Na początku naziemnej cyfrowej ery telewizji w Polsce ma nadawać ok. 20 kanałów telewizyjnych. Według harmonogramu umieszczonego na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej można wyczytać, iż start drugiego multipleksu w Szczecinie jest zaplanowany na 30 września 2010 r., natomiast TVP planuje wystartować w Szczecinie z MUX 3 w okolicach października. Mało wiadomo na temat startu pierwszego multipleksu, w którym to miałyby się znaleźć podstawowe kanały TVP, a który miał wystartować w Szczecinie już 30 marca 2010 r. W planach Urzędu Komunikacji Elektronicznej jest sukcesywne wyłączanie sygnału analogowego w ten sposób, iż w 2013 r. w Szczecinie sygnał telewizyjny ma być dostępny wyłącznie za pośrednictwem NTC.

Pożyjemy zobaczymy.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto