Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowiec ze Szczecina pracuje nad szczepionką dla betonu

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Czas na opracowanie technologii to 3 lata.
Czas na opracowanie technologii to 3 lata. mat. prasowe
Dr Adam Zieliński z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, wraz z zespołem badawczym, popracuje nad pionierską technologią, która ma sprawić, że beton nie będzie pękał.

Dr Zieliński na opracowanie swojego konceptu otrzymał od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju półtora miliona złotych.

Projekt dr. Zielińskiego w ramach programu Lider, zajął piąte miejsce na ponad 300 złożonych wniosków oraz pierwsze miejsce wśród uczelni technicznych.

- Obecnie wygląda to tak. Budując dom, układamy mieszankę betonową jako posadzkę w naszym przyszłym salonie. Cement wiąże, beton twardnieje i jeżeli jest źle pielęgnowany lub nie ma zbrojenia, to pęka. Ograniczenie zjawiska skurczu, prowadzi do rozwoju naprężeń. Powstają tzw. naprężenia wymuszone, które po przekroczeniu wytrzymałości betonu na rozciąganie, powodują liczne zarysowania, pęknięcia, a w konsekwencji utratę trwałości, estetyki oraz tego, czym posadzka jest wykończona – tłumaczy dr Adam Zieliński.

Aby beton nie pękał naukowcy opracują technologię i produkt - specjalną szczepionkę.

- W pierwszej kolejności sprawdzimy, w którym momencie tradycyjny beton posadzkowy pęka i jakie towarzyszą temu zjawisku parametry fizykochemiczne. Nasza posadzka będzie oczujnikowana, mapowana cyfrowo i modelowana numerycznie. Mając wiedzę, jak nasz materiał zachowuje się w czasie oraz jaki wpływ mają warunki otoczenia, zaprojektujemy kompleksy pielęgnacyjne – szczepionki, które zapewnią indywidualny i bezpieczny przebieg odkształceń skurczowych w całym etapie jego dojrzewania. Optymalna ilość aplikowanej szczepionki już na etapie mieszania betonu zapewni niezmienioną konsystencję
i wytrzymałość, a zarazem pozwoli zredukować skurcz i ślad węglowy z zachowaniem konkurencyjnej ceny – tłumaczy Zieliński.

Zespół badawczy dr. Zielińskiego opracuje kilka rodzajów szczepionek, ponieważ nie można zastosować jednego produktu dla wszystkich rodzajów betonów. Projekt obejmie najnowsze trendy w technologii betonu.

W ramach projektu zostanie rozbudowane laboratorium odkształceń skurczowych i podatności na pękanie, we współpracy m.in. z Wydziałem Elektrycznym ZUT i Civil and Environmental Engineering Faculty Auburn University (USA). Badania zrealizują naukowcy z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT, Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT, Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz przedsiębiorstwa ASTRA Technologia Betonu.

Czas na opracowanie technologii to 3 lata.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto