Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Naukowcy PUM reprezentują Szczecin w prestiżowych instytucjach

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Prof. Bogusław Machaliński, rektor PUM
Prof. Bogusław Machaliński, rektor PUM Mat. prasowe
Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Bogusław Machaliński oraz prorektor prof. Jerzy Samochowiec zasiadają w prestiżowych gronach naukowych w Polsce i za granicą.

Profesor Bogusław Machaliński, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, został powołany do Rady Naukowej Państwowego Instytutu Medycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Instytut ukonstytuowano w grudniu 2022 r. w następstwie przekształcenia wysokospecjalistycznego Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA. Działalność Instytutu obejmuje w szczególności tworzenie standardów opieki zdrowotnej dla funkcjonariuszy państwowych oraz postępowania medycznego na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, prowadzenie działalności leczniczej, badań naukowych, prac rozwojowych i usługowo-badawczych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Natomiast prorektor ds. nauki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, kierownik Kliniki Psychiatrii PUM – prof. dr hab. n. med. Jerzy Samochowiec został wybrany do zarządu Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Prof. Samochowiec jest także wiceprezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego obecnej kadencji, a w poprzedniej piastował funkcję prezesa. Jako specjalista psychiatrii i psychoterapeuta merytorycznie i aktywnie wspiera tę dziedzinę medycyny w kraju i na arenie międzynarodowej. Był organizatorem 27. Zjazdu Psychiatrów Europejskich (EPA) w Polsce, a także Zjazdów Psychiatrów Polskich. Szczególnie interesuje się genetyką uzależnień, depresją i zaburzeniami lękowymi, a także ADHD, farmakogenetyką schizofrenii i schizofrenią deficytową. Jako lekarz i badacz zajmuje się także pierwszymi epizodami psychozy, stanami wysokiego ryzyka psychozy i psychobiotą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto