Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasze miłorzęby

Redakcja
Od 2001 roku osiem tysięcy szkół realizuje programy edukacyjne stworzone przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Projekty mają uczyć patriotyzmu, historii i współdziałania. Tegoroczny projekt nosi tytuł „Ślady przeszłości”.

Biorą w nim udział uczniowie z Gimnazjum Społecznego Towarzystwa Oświatowego przy ulicy Tomaszowskiej. Nie musieli szukać daleko. Podczas jednej z przechadzek, w ramach koła biologicznego, dostrzegli na wzgórzu piękne drzewo przy rogu ulic Gontyny i Salomei. To był miłorząb dwuklapowy chiński.

Drugoklasiści zaczęli odwiedzać to miejsce, stopniowo poznając dzieje drzewa i obserwując w różnych porach roku. Obliczyli jego wiek, zmierzyli obwód, wysokość, a nawet powierzchnię liści. Poznali właściwości lecznicze i zastosowanie. Zdobyte wiadomości przekazywali podczas prowadzonych przez siebie lekcji w szkole podstawowej, po których organizowano konkursy związane z tą tematyką.

– To chyba było najtrudniejsze w całym projekcie – przyznaje Martyna z koła biologicznego. – Musieliśmy przygotować konspekty lekcji, tłumaczyć dzieciom terminologię, odpowiadać na zadane pytania. Przez chwilę byliśmy prawdziwymi nauczycielami biologii, i jak ocenia nasza opiekunka pani Basia, z doskonałym rezultatem.

Wkrótce okazało się, że zaadoptowane drzewo jest jednym z ponad 2200 pomników przyrody w naszym województwie. Wtrosce o przetrwanie gatunku gimnazjaliści zasadzili na terenie swojej szkoły młody miłorząb, który nazwano „Miłek”.

– Jest na razie bardzo mały – mówi Marcin, uczestnik projektu. – Dopiero za 30 lat wyrośnie z niego prawdziwe drzewo. Na pewno będziemy go odwiedzać.

– Nawet z nim rozmawiamy – wtrąca Martyna. – Pewnie dlatego tak pięknie zakwitł na wiosnę. Mam nadzieję, że nasi młodsi koledzy będą się opiekować Miłkiem.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto