Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi lekarze przed unikatową w skali kraju operacją płodu w łonie mamy

Paulina Targaszewska
- Planujemy pierwsze operacje z użyciem fetoskopu na początku przyszłego roku - mówią prof. PUM Leszek Sagan i dr Andrzej Niedzielski ze szpitala w Zdrojach
- Planujemy pierwsze operacje z użyciem fetoskopu na początku przyszłego roku - mówią prof. PUM Leszek Sagan i dr Andrzej Niedzielski ze szpitala w Zdrojach Andrzej Szkocki
Lekarze ze szpitala w Zdrojach szykują się do przeprowadzania unikatowych w skali kraju operacji płodu w łonie mamy przy użyciu fetoskopu.

Fetoskop to swoisty wziernik, przy pomocy którego bada się płód. Przy jego użyciu wykonuje się też niektóre operacje u dziecka, które znajduje się w łonie matki. W Polsce nikt jednak do tej pory nie wykorzystywał tego urządzenia do zamykania rdzenia kręgowego u jeszcze nienarodzonego malucha. Planują to zrobić lekarze ze szpitala w Zdrojach.

- Za granicą przy pomocy fetoskopu leczy się u maluchów w łonie matki wady ośrodkowego układu nerwowego, np. rozszczep kręgosłupa - mówi dr. Andrzej Niedzielski, ordynator oddziału położnictwa i ginekologii w szpitalu w Zdrojach. - W Polsce stosuje się inną metodę leczenia tych wad u jeszcze nie narodzonych dzieci. Przecina się powłoki brzuszne u ciężarnej pacjentki, jej macicę i tak operuje się malucha. Zastosowanie podczas operacji fetoskopu pozwala tego uniknąć. Dostajemy się bowiem do macicy poprzez niewielkie wkłucia układem optycznym i całą operację przeprowadza się wewnątrz macicy, bez otwarcia powłok brzucha czy macicy. Ta metoda jest mniej inwazyjna, mniej uszkadzająca i mniej traumatyczna.

Takie operacje z użyciem fetoskopu przeprowadzają ginekolodzy wspólnie z neurochirurgami. Lekarze tych specjalizacji ze Zdrojów już szkolą się za granicą u profesora Thomasa Kohla, który jest prekursorem fetoskopowych operacji wad ośrodkowego układu nerwowego u płodów na świecie.

- Do tej pory operacje zamknięcia rozszczepionego rdzenia kręgowego przeprowadzaliśmy w Zdrojach u noworodków, ale nie u dzieci przebywających jeszcze w łonie matki - mówi prof. PUM Leszek Sagan, neurochirurg ze szpitala w Zdrojach. - A warto takie operacje przeprowadzać przed narodzinami dziecka, kiedy przebywa ono jeszcze w łonie matki, bo dzięki temu zapobiegamy rozwojowi wielu innych wad, które pojawiają się już po narodzinach. Przykładowo dziecko zoperowane prenatalnie ma mniejsze ryzyko rozwoju wodogłowia i większe szanse na samodzielne chodzenie.

W tym roku ma zostać kupiony nowoczesny fetoskop. Pierwsze operacje z jego użyciem mają odbyć się na początku przyszłego roku. Będą refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i dostępne dla kobiet z całej Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto