Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Największy dok na Morzu Bałtyckim powstanie w szczecińskiej stoczni Gryfia [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
W Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" w Szczecinie powstanie największy dok na Bałtyku. We wtorek na Nabrzeżu Gdyńskim podpisano decyzję o pozwoleniu na budowę oraz rozbiórkę. Inwestycja ma zakończyć się w przyszłym roku, a pływający dok wejdzie do eksploatacji pod koniec 2023 roku.

Decyzję o pozwoleniu na modernizację infrastruktury na potrzeby posadowienia nowego doku pływającego przy Nabrzeżu Gdyńskim w Szczecinie podpisał wojewoda zachodniopomorski.

- To olbrzymie wyzwanie, żeby tę wielką inwestycję spiąć, żeby ją zakończyć, żeby ją zrealizować, ale trzeba zacząć każdą podróż od pierwszego kroku. Można powiedzieć, że to już nie pierwszy, a kolejny krok. To pozwolenie na budowę po to, żeby stocznia remontowa Gryfia mogła już ruszyć ze wszystkimi procedurami - mówił Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski - To jest niezwykle ważne nie tylko dla samej stoczni, nie tylko dla Szczecina, ale szerzej dla gospodarki morskiej w naszym regionie.

Budowa nowego doku wiąże się z wyburzeniem starego nabrzeża, przy którym stał dok nr 1, na długości 300 metrów. Na całym tym odcinku powstanie nowy pirs. Tuż obok powstanie dok nr 8 o długości ok. 235,60 m, do którego będzie można wprowadzać jednostki o nośności 27 000 ton. Konstrukcja nowego doku będzie konstrukcją w pełni spawaną, monolityczną, zaprojektowaną i wybudowaną zgodnie z wymaganiami Polskiego Rejestru Statków.

Niedługo będzie można wyłonić wykonawcę przebudowy i rozpocząć prace. Natomiast dok wykonuje - po sąsiedzku - Stocznia Szczecińska "Wulkan". Cięcie blach do budowy doku rozpoczęło się we wrześniu 2021 roku. Inwestorem w projekcie jest Fundusz Rozwoju Spółek S.A., który jest właścicielem zarówno "Gryfii", jak i stoczni "Wulkan".

- Inwestycja w "Gryfii" to czwarta inwestycja państwa polskiego, jeśli chodzi o gospodarkę morską: po przekopie Mierzei Wiślanej, po tunelu pod Świną, po nowym terminalu kontenerowym w Gdyni i w Świnoujściu. To jest nasza nasza inwestycja w czempionacie inwestycji morskich państwa polskiego - mówił Krzysztof Zaremba, prezes MSR "Gryfia". - To pozwoli nam zwiększyć nasze przychody prawie o połowę, z racji tego, co się dzieje na rynku armatorskim. Eksploatowane są coraz większe jednostki, muszą być też remontowane, muszą być wykonywane przeglądy okresowe w odpowiednich parametrach doków i dok nr 8 to nam gwarantuje.

Zgodnie z planami zarządu stoczni nowy dok ma wejść do eksploatacji pod koniec przyszłego roku. Obecnie największa niewiadomą są surowce.

- Obecnie rynek stal jest nieprzewidywalny, ale na razie trzymamy parametry czasowe, ale są to czynniki, które są niezależne. Natomiast jeśli chodzi o koszty inwestycji, mieścimy się w harmonogramie - zapewnił prezes Zaremba.

Szczecińska syrenka z willi Strutza to unikat w skali miasta...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto