Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Największa pełnia Superksieżyca w 2019 roku. 19 lutego najjaśniejsza pełnia Księżyca

Gabriela Turko
Największa pełnia Superksieżyca w 2019 roku. 19 lutego Księżyc zaświeci najmocniej w tym roku
Największa pełnia Superksieżyca w 2019 roku. 19 lutego Księżyc zaświeci najmocniej w tym roku pixabay.com
Największa pełnia Superksiężyca przypada na wtorek 19 lutego. W tym dniu Księżyc znajdzie się jak najbliżej Ziemi, dzięki czemu będzie największy i najjaśniejszy w tym roku. Niezwykłe zjawisko, które potrwa całą noc będzie jest widoczne już od południa. Wydarzenie to jest tym bardziej wyjątkowe, ponieważ kolejny tak intensywny Superksiężyc będzie widoczny dopiero za kilka lat.

Superksiężyc to potoczna nazwa Księżyca, który raz na jakiś czas osiąga najmniejszą odległość od Ziemi. W takim dniu staje się dla nas o 14% większy i aż o 30% jaśniejszy niż podczas zwykłej pełni. Zdecydowanie warto obejrzeć to wyjątkowe zjawisko, ponieważ według danych NASA kolejny, tak intensywny Superksiężyc będzie widoczny dopiero za 7 lat.

Kiedy i jak obserwować Superksiężyc?

Ta wyjątkowa pełnia będzie widoczna dla wszystkich osób z całego świata. W Polsce będzie można ją oglądać 19 lutego już od godziny 16.53 do 06.58 rano.

W celu obserwacji teleskop będzie jak najbardziej przydatny, ale nie będzie konieczny! Jest to o tyle niesamowite zjawisko, że różnica między zwykłą pełnią a Superksiężycem jest bardzo dobrze widoczna. Specjaliści polecają poczekać, aż zrobi się ciemno i udać się za miasto by być jak najdalej od licznych świateł. Najlepsza w tym celu będzie otwarta przestrzeń np. pole. Dzięki temu pełnia dostarczy nam jeszcze więcej wyjątkowych doznań.

Pełnia Superksiężyca 2019. Gdzie i o której oglądać pełnię Superksieżyca 19.02.2019

Zobacz także: Fazy księżyca w 2019 roku - kalendarz astrologiczny. Zobacz kiedy będzie pełnia księżyca

Superksiężyc nazywany jest również Śnieżnym Księżycem, ze względu na to, że występuje w czasie wzmożonych opadów śniegu. Termin ten wprowadził Richarda Nolle dopiero w 1979 roku, mimo że zjawisko to można było obserwować na przestrzeni wieków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto