Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najważniejsze koncerty 2016 roku w Szczecinie

Małgorzata Klimczak
Mariaż podhalańskiego folkloru Zakopower  i orkiestry symfonicznej daje wyjątkowe efekty
Mariaż podhalańskiego folkloru Zakopower i orkiestry symfonicznej daje wyjątkowe efekty
Rok 2016 zapowiada się szczególnie i to na deskach teatralnych i w sali koncertowej filharmonii. Wystąpią artyści o znanych nazwiskach nie tylko na polskiej scenie.

Początek roku zapowiada się szczególnie w Filharmonii im. Karłowicza.

Tradycyjnie na początku roku odbędzie się Koncert Prezydencki, tym razem z udziałem zespołu Zakopower. Sebastian Karpiel-Bułecka - jak sam się przyznaje - w samochodzie słucha Bacha. Ale głównie gra rockowo i folkowo, bo to charakteryzuje styl zespołu Zakopower.

Muzycy na scenie łączą swoje brzmienie z orkiestrowym instrumentarium. W ten sposób powstaje niezwykle oryginalny mariaż muzyki popularnej z klasyką. Znany podhalański zespół współpracował już z orkiestrami symfonicznymi Filharmonii Częstochowskiej i Kaliskiej, występował również z wybitną wokalistką operową Aleksandrą Kurzak oraz z wirtuozem skrzypiec Nigelem Kennedym.

Ale tegorocznym hitem niezaprzeczalnie będzie koncert Leszka Możdżera, który zagra Ravela.

- Dłonie mają swoją mądrość. Jakby mnie prowadziły. Muzyka zaś uwalnia się sama i żyje już własnym życiem. A ja pozostaję sam - mówi Leszek Możdżer.

Lewa dłoń pianisty zmierzy się ze słynnym Koncertem fortepianowym D-dur Maurice’a Ravela.

Natomiast w lutym Atom String Quartet z Andrzejem Smolikiem zagrają koncert elektroniczny. Sceniczne spotkanie Andrzeja Smolika i Atom String Quartet będzie precyzyjnie skonstruowanym dźwiękowym spektaklem, w którym elektronika wesprze klasyczny kwartet smyczkowy.

Z kolei w kwietniu pojawi się Kayah z zespołem oraz muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Wspólnie zagrają utwory w nowych aranżacjach z pierwszej autorskiej płyty wokalistki „Kamień”.

W czerwcu duża gratka dla fanów muzyki elektronicznej. Przyjeżdża Klaus Schulze , który zagra na syntezatorach. Artysta jest czołowym muzykiem i jednym z prekursorów rocka elektronicznego, jednego z nurtów muzyki elektronicznej. Brał udział w założeniu awangardowego trio Tangerine Dream, które po zmianach personalnych miało się stać najsłynniejszą grupą w swym gatunku. Klaus Schulze często do nagrania swych albumów zaprasza innych muzyków, rozszerzając tym samych instrumentarium o instrumenty akustyczne (wiolonczelę, skrzypce, gitarę lub flet) oraz o wokalizy.

Jeszcze w lutym zobaczymy także Andrzeja Piasecznego, który przyjedzie w ramach trasy koncertowej promującej płytę „Kalejdoskop”. Zaśpiewa z Orkiestrą Kameralną Silesian Art Collective.

>>> Koncerty, repertuar teatrów i kin. Zobacz, co dzieje się w Szczecinie [kalendarze wydarzeń] <<<

Gwiazda Akustycznia

Jedną z gwiazd ósmej edycji festiwalu Akustyczeń będzie Kortez. Artysta w ciągu roku zdobył olbrzymią popularność.

Kortez obdarzony jest wyjątkowym, głębokim i lekko szorstkim głosem, z którego umiejętnie korzysta. Jego debiutancka płyta „Bumerang”, to intymny zbiór opowiadań o miłości i jej braku.

Czytaj również: Rusza festiwal Akustyczeń 2016. W tym roku na Różowo. Zobacz program

Dzieje kurtyzany

Z kolei Opera na Zamku swoją najbardziej wyczekiwana realizację planuje na marzec. Wtedy to zaprezentowana zostanie „Traviata” w reżyserii Michała Znanieckiego. Najnowsza szczecińska realizacja „Traviaty” przenosi widza w świat współczesnego blichtru, gdzie jak w lustrze odbija się rozpaczliwa pustka uczuciowa dzisiejszych ludzi.

Tropem takich filmów jak „Diabeł ubiera się u Prady” czy „Prêt-à-porter” Altmana Znaniecki buduje otoczenie Violetty, gdzie emocje są mniej ważne niż nowe trendy i relacje biznesowe. Wśród bogatych wnętrz paryskiego hotelu, wśród przyjęć i czerwonych dywanów, wśród spektakularnych kostiumów „haute couture Violetta pokaże znowu swoje współczesne oblicze i stanie się symbolem krytyki dzisiejszych relacji międzyludzkich”.

>>> Koncerty, repertuar teatrów i kin. Zobacz, co dzieje się w Szczecinie [kalendarze wydarzeń] <<<

Koncerty w Arenie
11 lutego w Azoty Arenie wystąpi Narodowy Balet Gruzji „Sukhishvili”. Będzie to unikalne show taneczne - 100 tancerzy i orkiestra na scenie.

Gruziński balet narodowy “Sukhishvili” składa się z 500 tancerzy i własnej orkiestry. W swojej historii zespół wyruszył na ponad 300 tournee, 11 razy objechali 5 kontynentów, 90 krajów, odbyli 13 tys. koncertów, które łącznie widziało ponad 7,5 mln widzów. Występ zespołu został uznany „najlepszym show na Broadwayu”, a w Australii zespół był uznany za „ósmy cud świata”!

Ciekawym mariażem muzycznym będzie koncert Zbigniewa Wodeckiego oraz Mitch & Mitch.

O współpracy Wodeckiego z zespołem Mitch&Mitch zrobiło się głośno po OFF Festivalu w 2013 r. To właśnie w Katowicach ten projekt okazał się spektakularnym sukcesem.

Debiutancki album długogrający krakowskiego artysty „Zbigniew Wodecki” ukazał się w 1976 roku. Muzyka na płycie była fenomenalnym połączeniem psychodelli, soulu, bossa novy i rewelacyjnych tekstów. W latach 70. XX wieku nie stała się jednak popularna ze względu na promowanie elektrycznych gitar w tamtym czasie. Kariera Wodeckiego potoczyła się w innym kierunku i w ciągu trzech kolejnych dekad dopracował się statusu niekwestionowanej gwiazdy.

Odmiennie potoczyły się losy członków formacji Mitch&Mitch. Macio Moretti i Bartek Magneto wzięli udział w kilku ważnych projektach na polskiej scenie alternatywnej.

>>> Koncerty, repertuar teatrów i kin. Zobacz, co dzieje się w Szczecinie [kalendarze wydarzeń] <<<

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto