Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najważniejsze egzaminy tuż, tuż…

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Za dwa tygodnie rozpoczną się w szkołach testy gimnazjalne, za miesiąc egzaminy piszą maturzyści. Radzimy, jak nie dać się zwariować i co zrobić, żeby wypaść jak najlepiej.

Stosy książek, porozrzucane notatki, przejrzane kilkadziesiąt razy zeszyty i ciągła myśl: „Przecież nic jeszcze nie umiem” – tak wygląda codzienność wielu młodych ludzi, których w najbliższym czasie czekają bardzo ważne egzaminy. Jednak, jak radzą specjaliści, najważniejsze to nie wpadać w panikę.

– Kilka tygodni przed egzaminem to dobry moment, żeby usystematyzować wiedzę: przemyśleć, co już umiemy, a z czego mamy największe braki – mówi psycholog Sabina Sadecka. – Planując dalszą naukę możemy wykorzystać, np. tzw. „strategię długodystansowca”; podzielić całą czekającą nas pracę na małe etapy i skupiać się na zrealizowaniu kolejnego z nich, zamiast myśleć o całym ogromie materiału, który przed nami. Oczywiście trzeba też pamiętać o powtarzaniu przerobionego już materiału – np. pod koniec tygodnia.

Sama organizacja to jednak nie wszystko. Konieczne jest odpowiednie nastawienie. Niewiele wskóramy, nawet uczęszczając na najlepsze kursy przygotowawcze, jeśli pozostaniemy w przekonaniu, że matura nie jest nam do niczego potrzebna.

– Powinniśmy wzbudzić w sobie zarówno koncentrację, jak i motywację – mówi Sabina Sadecka. – Dopiero harmonijne połączenie tych dwóch elementów da dobre rezultaty.

Lepiej uczyć się krócej, ale za to efektywnie, niż ślęczeć nad książkami cały dzień, a głowę mieć zaprzątniętą innymi myślami. Musimy też oczywiście pamiętać o tzw. higienie pracy, która wymaga od pilnego ucznia również organizowanie sobie przerw w nauce. Wtedy najlepiej wybrać się na spacer lub zająć czymś, co sprawia nam przyjemność.

Niektórzy specjaliści polecają również system nagród: jeśli sumiennie wykonaliśmy zaplanowane na dzisiaj zadanie i np. opanowaliśmy jakaś część materiału, możemy wyskoczyć z koleżankami na lody lub spędzić godzinkę przed telewizorem. Również na dzień przed egzaminem pozwólmy naszym głowom trochę odpocząć, a zdobytym informacjom poukładać. Wkuwanie na ostatnią chwilę, czy zarywanie nocy jest niewskazane. Rano warto zjeść dobre śniadanie.

– Jeśli tuż przed wejściem na salę dopadnie nas paraliżujący strach, zawsze dobrze sprawdza się praca z oddechem tzn. uspokojenie swojego oddechu i powolne nabieranie wdechu aż do brzucha i równie powolny wydech – tak kilka razy. – radzi psycholog. – Można też zastosować technikę paradoksu, w której wyobrażamy sobie co będzie, jeśli egzaminu nie zdamy. Zazwyczaj wyobrażenie sobie tego tragicznego „po” niezdanym egzaminie, uświadamia, że świat się na tym nie kończy i stres nas opuszcza.

Co zrobić jeśli jednak noga nam się powinie i nie wszystko pójdzie po naszej myśli? – Trzeba być przygotowanym na każda ewentualność – radzi Elżbieta Linartowicz z poradni psychologiczno-pedagogicznej „Akademos”. – Dlatego bardzo ważne jest, żeby już teraz młody człowiek razem z rodzicami przemyślał jakieś wyjście awaryjne: może inne liceum, jeśli na najlepsze w mieście nie starczy punktów, inny kierunek studiów lub np. szkoła policealna – jeśli nie pójdzie nam na maturze.

Zdjęcie: Uczniowie ostatniej klasy Liceum Plastycznego właśnie obronili prace dyplomowe. – Teraz zrobimy sobie chyba tydzień przerwy, bo mamy już za sobą sporo nauki – mówią tegoroczni maturzyści.

TERMINARZ

**EGZAMIN GIMNAZJALNY **

22 kwietnia część humanistyczna
23 kwietnia część matematyczno-przyrodnicza
24 kwietnia język obcy nowożytny

MATURA

4 maja - język polski
5 maja - język angielski i język angielski w klasach dwujęzycznych
6 maja - wiedza o społeczeństwie, fizyka w języku obcym, język włoski
7 maja - język niemiecki i język niemiecki w klasach dwujęzycznych geografia w języku obcym
8 maja – geografia, język łaciński i kultura antyczna
11 maja – biologia, wiedza o tańcu
12 maja – historia, chemia w języku obcym, matematyka w języku obcym
13 maja – matematyka, biologia w języku obcym, historia w języku obcym
14 maja - fizyka i astronomia, historia sztuki
15 maja – chemia, historia muzyki
18 maja - język rosyjski, kultura Hiszpanii
19 maja - język francuski i język francuski w klasach dwujęzycznych
20 maja - języki mniejszości narodowych, język kaszubski, filozofia
21 maja - język hiszpański i język hiszpański w klasach dwujęzycznych, informatyka
4-29 maja – egzaminy ustne
30 czerwca - ogłoszenie wyników

Rekrutacja na większość kierunków w szczecińskich uczelniach wyższych rozpocznie się w połowie czerwca.


od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto