Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Zamku świętowano 400. rocznicę książęcego ślubu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Równo 400 lat temu na szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich odbył się ślub księżniczki Anny z rodu Gryfitów (Anny Pomorskiej) z Ernestem księciem Croÿ. Przez całą niedzielę dzień trwa wielkie, rocznicowe wesele.

Księżniczka Anna była 11 i ostatnim dzieckiem księcia Bogusława XIII i jego żony Klary. Jej mężem został francuski książę i marszałek polowy Ernest de Croÿ, który tytułował się księciem Croy i Aerschot oraz hrabią Fontenoy i Bayon.

- Chcemy uczcić tę rocznicę, bo warto przypominać o historii tego rodu i o Księstwie Pomorskim.Wypełniając ostatnią wolę księcia Filipa II, który był największym mecenasem sztuki w dynastii Gryfitów, robimy wszystko, by Zamek służył muzom i był świątynią sztuki - mówi Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

W związku z uroczystościami na Zamku przez cały dzień na mieszkańców i turystów czeka mnóstwo atrakcji. Od rana dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach „Ozdoby dla książęcych weselników".

Na scenie zamkowego dziedzińca odbyła się inscenizacja książęcego wesela oraz pokazy tańców dworskich.

- Powitaliśmy już parę książęcą, która wraz z orszakiem gości na naszym Zamku. Na godzinę 18 zapraszam na spotkanie z doktorem Andrzejem Wątorskim i doktor Joanną Kościelną, którzy przypomną nam szczegóły ślubu oraz historię ich życia - zaprasza dyrektor Igielska.

O godzinie 20.00 na scenie ustawionej na dziedzińcu odbędzie się spektakl baletowy w wykonaniu tancerzy z Zespołu Tańca Dworskiego Corona Florum.

ZOBACZ TEŻ:

Rok po ślubie para doczekała się syna, któremu nadano imiona Ernest Bogusław. Dla małżeństwa Anny i Ernesta los jednak nie okazał się łaskawy. W Europie trwała wojna 30-letnia. Po niespełna 1,5 roku wspólnego życia książę Ernest, będący wojskowym, zmarł podczas wyprawy wojennej w okolicach Oppenheim.

Księżna Anna nigdy później nie wyszła za mąż i nie miała więcej dzieci. Jej brat, ostatni książę szczeciński Bogusław XIV przekazał jej pałacyk w Smołdzinie, gdzie wychowywała swego jedynego syna. Później Anna otrzymała także posiadłości w Słupsku i Ludwigsburgu.

Jej syn został kamieńskim biskupem luterańskim. Po śmierci Bogusława XIV w 1637 Anna została dziedziczką rodu Gryfitów. Zmarła w Słupsku 7 lipca 1660. Jej epitafium znajduje się w kościele św. Jacka w Słupsku.

ZOBACZ TAKŻE:

55-lecie Kina Zamek w Szczecinie.

Cóż to były za urodziny! Kino Zamek w Szczecinie świętowało ...

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto