Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na co pójdą unijne pieniądze w Szczecinie? Mamy do wydania 6,7 mld zł

Redakcja MM
Redakcja MM
Redakcja MM
Na co będzie można wydać unijne pieniądze i na co są nam najbardziej potrzebne – zastanawiali się wspólnie samorządowcy i urzędnicy marszałka na pierwszym otwartym spotkaniu w Teatrze Polskim.

Zainteresowanie konsultacjami społecznymi dotyczącymi podziału 6,7 mld zł jakie przypada naszemu województwu było ogromne. Sala Teatru Polskiego pękała w szwach. Na co można przeznaczyć pieniądze z Unii? – tego chcieli wiedzieć przede wszystkim samorządowcy, ale także ludzie biznesu.

Unia w tej chwili ustawiła inaczej cele niż w poprzednim okresie finansowym, a to właśnie samorządowcy składają najwięcej propozycji wydania unijnych pieniędzy i to oni są najbardziej zorientowani co w ich regionie jest szczególnie potrzebne mieszkańcom. Chcą być dobrze przygotowani, by skutecznie sięgać po pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014 – 2020 (tzw. RPO).

Projekt RPO i jego najważniejsze cele przedstawiał wicemarszałek województwa Andrzej Jakubowski, Marcin Szmyt, dyrektor Wydziału Zarządzania Strategicznego Urzędu Marszałkowskiego i jego zastępca Marek Orszewski oraz Andrzej Przewoda, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Przez dwie godziny omawiano priorytetowe kierunki inwestowania, szczegółowo przedstawiając trzy główne, tj. gospodarkę, infrastrukturę i społeczeństwo. Ale jak podkreślali urzędnicy – najważniejszy z tych kierunków – to rozwój gospodarczy. Bo to dzięki niemu znacząco może podnieść się jakości życia mieszkańców, tym bardziej, że 6,7 mld zł jakie mamy do wydania, to ostatnie tak duże pieniądze z UE.

– Ważna jest budowa solidnego fundamentu, by po roku 2020 gospodarka mogła dalej rozwijać się już bez wsparcia z UE – podkreślali urzędnicy.

Sporo czasu zajęło omawianie pomysłu wyjścia z bezrobocia poprzez utworzenie dwóch obszarów ścisłego współdziałania nauki i biznesu w oparciu o Szczecin i aglomerację koszalińskokołobrzeską.

Zadanie jakie stawiają sobie urzędnicy to jeszcze większe promieniowanie tych aglomeracji na te części województwa, które w tej chwili są właściwie strefami gospodarczego wykluczenia. Chodzi o tereny popeegerowskie, powojskowe i poprzemysłowe. Stanowią one około 70 proc. obszaru województwa, gdzie bezrobocie jest najwyższe i brak aktualnie realnych perspektyw na zmiany.

Dodatkowo obszary te, poprzez wyjazd młodych ludzi w poszukiwaniu pracy, jeszcze bardziej się wyludniają. W tej chwili bez pracy w województwie jest 16,8 proc. osób do 25 roku życia i 27,8 proc. w wieku 25 – 34 lata.

A w całym regionie zatrudnienie ma zaledwie 61,7 proc. osób w wieku produkcyjnym i to głównie w Szczecinie i Koszalinie. I to właśnie wokół tych dwóch miast mają powstać tworzony już Szczeciński Obszar Metropolitalny (na którego cele wstępnie przeznaczono 100 mln euro) oraz Aglomeracja Obszaru Koszalińsko- Kołobrzesko-Białogardzkiego.

Na rozwój tych dwóch obszarów są pieniądze z różnych opcji, m.in. na rozbudowywanie systemów transportowych, w tym transportu publicznego i tworzenie centrów przesiadkowych. Na obu tych obszarach działają już uczelnie i liczne przedsiębiorstwa. Unia chce, aby lepiej jeszcze współpracowały z firmami poprzez wdrażanie pomysłów, patentów i zlecanie konkretnych rozwiązań technologicznych. Właśnie na ten cel są przeznaczone osobne, duże pieniądze.

Podczas potkania pomysły, które zgłaszali samorządowcy po przedstawieniu projektu RPO urzędnicy ocenili jako bardzo rzeczowe. Samorządowcy natomiast skrytykowali odejście od Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, finansowanie różnego rodzaju szkoleń (bo często są fikcją).

Poparli natomiast przeznaczenie większych pieniędzy na tworzenie firm (co jest skuteczniejsze), ale także na inwestycje w turystykę (nie tylko nabrzeżną, ale też w głębi województwa), rozszerzenie listy beneficjentów programów ratowniczych. Postulowali bardziej elastyczne podejście do składanej dokumentacji o dotacje.

Sugerowali, aby pieniądze z Unii można było przeznaczać też na rozbudowę hospicjów i punktów opieki paliatywnej, na przeciwdziałanie trudnej sytuacji kobiet w środowiskach wiejskich czy dokończenie trasy średnicowej- międzydzielnicowej dla metropolii szczecińskiej.

Wicemarszałek Andrzej Jakubowski namawiał na spotkaniu do przedstawiania swoich pomysłów pisemnie lub mailowo. Można je składać w urzędzie marszałkowskim (formularz można pobrać na stronie internetowej www.perspektywa2020. wzp.pl i przesłać na adres e-mail: konsultacjerpo@ wzp.pl). Zaznaczył też, że projektowi Regionalnego Programu Operacyjnego poświęcona będzie osobna sesja Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, która odbędzie się 14 stycznia 2014 roku.

Konsultacje projektu trwać będą do 27 stycznia 2014 r. Po ich zakończeniu opracowany zostanie raport z konsultacji, odnoszący się do wszystkich zgłoszonych w trakcie konsultacji uwag oraz sposobu ich przełożenia na kształt projektu Regionalnego Programu Operacyjnego. Raport zostanie upubliczniony, a projekt Programu przekazany do Komisji Europejskiej, co uruchomi formalny proces negocjacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto