Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzyczne Spotkania na Wzgórzach

Redakcja
1 kwietnia 2011 r. o godz. 19.30 w Parafii Miłosierdzia Bożego (os. Na Wzgórzach 1 a) odbędzie się kolejny koncert  z cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich.

Muzyczne Spotkania Na Wzgórzach Krzesławickich to cykl koncertów powstały w 2006 roku. Celem cyklu jest promocja muzyki poważnej o inspiracji religijnej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki organowej. Do udziału w koncertach zapraszani są również instrumentaliści, wokaliści, zespoły kameralne, chóry, orkiestry i aktorzy. W koncertach wystąpili m.in.: Schola Cantorum Cracoviensis, Chór i Orkiestra Bazyliki OO. Cystersów w Mogile, Capella Cracoviensis, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia, Warszawski Chór Międzyuczelniany, Kaja Danczowska z Kwartetem Gitarowym oraz organiści Julian Gembalski, Andrzej Białko, Michał Dąbrowski, Arkadiusz Bialic, Krzysztof Pawlisz, Ireneusz Wyrwa, Tomasz Adam Nowak, Piotr Piecha, a także Joanna Szczepkowska, Krzysztof Globisz i inni wspaniali artyści. Kierownikiem artystycznym jest Marek Walczak, organista Parafii Miłosierdzia Bożego.

Cykl objęty jest patronatem Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza.

Wykonawcy:
Zespół Muzyki Dawnej ANONYMUS                    
organista Marcin Szelest.

W programie muzyka Wielkiego Tygodnia.

Repertuar:
DIETERICH BUXTEHUDE Praeludium in g (BuxWV 148)
William Byrd,  Miserere      
Cristóbal de Morale, Per tuam crucem  
Mikołaj Gomółka, Boże litościwy  
Thomas Tallin, Absterge Domine, Mihi autem nimis 
Mikołaj Gomółka, Ciebie Ojcze wzywam, łaskawy 
William Mundy, Adolescentulus sum ego  
Mikołaj Gomółka, Jako na puszczy  
John Sheppard,  Libera nos, salva nos 
CARL PHILIPP EMANUEL BACH  Sonata g-moll (Wq 70/6)
Allegro moderato – Adagio – Allegro
SAMUEL SCHEIDT: Psalm: Da Jesus an dem Creutze stund (SSWV 113)
Cristóbal de Morale,  Manus tuae Domine, Peccantem me quotidie  
Tomás Luis de Victoria, Caligaverunt occuli mei 
Mikołaj Zieleński, In Monte Oliveti

Wykonawcy:
Zespół Muzyki Dawnej ANONYMUS powstał w 1993 roku jako kameralny zespół wokalny pod kierownictwem Marka Szwarnóga. Tworzą go miłośnicy muzyki dawnej, niejednokrotnie dokonujący własnych opracowań starych utworów grając na instrumentach dawnych lub ich kopiach. W repertuarze zespołu znajdują się - obok muzyki kościelnej polskiego i europejskiego renesansu i baroku, stanowiącej podstawę materiału muzycznego liturgii -utwory świeckie z tych epok - madrygały i chansons oraz utwory współczesne. Ambicją zespołu jest przybliżanie słuchaczom utworów stosunkowo mało znanych i rzadko wykonywanych. Na stałą siedzibę muzycy obrali krakowski średniowieczny kościół pw. Św.Krzyża (parafia środowisk twórczych Krakowa).
ANONYMUS jest m.in. dwukrotnym zdobywcą I nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Chóralnej Kolędy i Pastorałki w Myślenicach w roku 1999 i 2002. Konsekwencją tego sukcesu było nagranie płyty En natus est Emanuel z dawnymi i współczesnymi kolędami różnych narodów.
Zespół kilkukrotnie występował w ramach cyklu Spotkań z Muzyką Dawnych Wieków w Krakowie. Koncertował również  w Starym Sączu w ramach imprez towarzyszących Starosądeckiemu Festiwalowi Muzyki Dawnej, na zamku w Janowcu w ramach Festiwalu Filmowego i Artystycznego w Kazimierzu nad Wisłą, podczas wykładów na Zamku Królewskim w Niepołomicach oraz podczas Salonów Poezji  w tarnowskim ratuszu. ANONYMUS brał udział w cyklu Koncertów u Św. Marcina organizowanych przez Polskie Towarzystwo Bachowskie w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Krakowie, Koncertów Albertyńskich (w kościołach Św. Krzyża, Św. Andrzeja oraz O.O. Misjonarzy), a także koncertował podczas XXXV Tynieckich Recitali Organowych.
W roku 2007 Zespół wraz z Kwartetem Św. Stanisława uczestniczył w projekcie muzycznym prowadzonym przez znakomitą krakowską klawesynistkę - prof. Bogumiłę Gizbert-Studnicką. Efektem tej współpracy było wykonanie arcydzieła polskiej kultury muzycznej - siedmioczęściowego Completorium Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego podczas XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w klasztorze oo. Bernardynów w Leżajsku.

Marcin Szelest ukończył studia w zakresie gry organowej w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy (dyplom z wyróżnieniem, 1997), oraz – jako stypendysta Fulbrighta w latach 1997-98 – w The Boston Conservatory (USA), w klasie prof. Jamesa Davida Christie (Artist Diploma in Organ Performance, 1999).
W 1995 roku zdobył I nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Organowym im. J. P. Sweelincka w Gdańsku. Jego działalność koncertowa w kraju i za granicą obejmuje zarówno recitale organowe, jak i występy z zespołem muzyki dawnej Harmonia Sacra, którego jest współzałożycielem i kierownikiem artystycznym, a także z licznymi solistami, chórami, orkiestrami i zespołami historycznych instrumentów (m. in. Boston Symphony Orchestra, Camerata Silesia, Capella Cracoviensis, Ensemble Abendmusik, Orkiestra Barokowa Europy Środkowej, The Bach Ensemble, Wrocławska Orkiestra Barokowa) pod batutą takich dyrygentów, jak Manfred Cordes, Paul McCreesh, Paul Esswood, Barthold Kuijken, Seiji Ozawa czy Joshua Rifkin.
Marcin Szelest prowadzi klasę organów w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jego praca habilitacyjna Przemiany stylistyczne we włoskiej muzyce organowej przełomu XVI i XVII stulecia (2007) została wyróżniona nagrodą Prezesa Rady Ministrów. Jest również prezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej i organistą kościoła Świętego Krzyża w Krakowie, gdzie gra na odrestaurowanym instrumencie z 1704 roku.

Organizatorzy:
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
Parafia Miłosierdzia Bożego
Rada i Zarząd Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie

Kontakt:
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
os. Zgody 1, Kraków
tel. 12 647 65 15, email: [email protected]

WSTĘP WOLNY !!! ZAPRASZAMY

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail.Zapisz się do newslettera!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Kraków: pijany woźnica zabrał życie
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto