Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Techniki i Komunikacji: Prace na półmetku

Magda_Ratajczak
Magda_Ratajczak
W maju 2010 roku zakończy się przebudowa Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia sztuki. W październiku muzeum otworzy swoje drzwi dla zwiedzających.

W muzeum przy Niemierzyńskiej prace idą pełną parą. Odnowiona została zabytkowa fasada budynku i zamontowane zostały wielkie, harmonijkowe, przeszklone drzwi. Do renowacji trafiła także zabytkowa tarcza zegara, który zamontowany jest nad głównym wejściem do muzeum. Po prawej stronie muzeum powstał już taras widokowy, na który będzie wychodzić się ze znajdującej się w muzeum kawiarenki.

- Podczas prac przy budowie tarasu okazało się, że mamy dodatkową przestrzeń, którą chcemy przeszklić i wykorzystać na przestrzeń wystawienniczą – mówi Stanisław Horoszko, dyrektor muzeum.

Po lewej stronie przygotowany jest już budynek portierni oraz metalowa konstrukcja, która zostanie przeszklona i znajdą się w niej te eksponaty, które należy szczególnie wyeksponować.

W środku wielkiej hali zamontowano świetliki, przez które wpada do środka mnóstwo światła. Teraz pomieszczenie pokrywane jest tynkiem akustycznym, który ma tłumić hałas i pogłos.

- Wzmocnione zostały już kanały rewizyjne miedzy torami – wyjaśnia dyrektor. – Część z nich zostanie przykryta szklanymi płytami, po których będą chodzić zwiedzający. Zostanie suwnica i urządzenie do szlifowania powierzchni kół. Zainstalujemy z powrotem liny zabezpieczające, których używali mechanicy pracujący na dachach tramwajów oraz trakcja elektryczna.

Z tarasu na pierwszym piętrze, który także zostanie udostępniony zwiedzającym, rozciąga się widok na całą halę. Z hali będzie można przejść do trzech sal wystawienniczych.

- W pierwszej będą wystawy czasowe, prezentujące nasz zbiory lub eksponaty wypożyczone z innych muzeów. W drugiej sali będzie wystawa Eureka – Ruch prof. Jerzego Stelmacha z Uniwersytetu Szczecińskiego – wylicza dyrektor. - W trzeciej sali znajdzie się miejsce na małe eksponaty.

Na parterze znajdzie się szatnia oraz kasy, a obok niej, wejście do kawiarni, z której będzie rozciągał się widok na trzy sale oraz na halę, w której znajdą się największe eksponaty muzeum – autobusy, tramwaje czy samochody. Z hali będzie zejście do podziemi, gdzie kiedyś znajdował się magazyn, schron oraz kotłownia. Tutaj trafią militaria oraz 4 pary drzwi przeciwgazowych, które zostały odnalezione podczas remontu. Osoby niepełnosprawne będą mogły zjechać do wnętrza dzięki specjalnej platformie zamontowanej przy schodach.

Pierwsi zwiedzający będą mogli podziwiać odnowione muzeum oraz jego zbiory w październiku.

- W maju zakończy się remont, a potem będziemy musieli przenieść wszystkie zbiory – mówi Stanisław Horoszko. – Otwarcie muzeum planujemy między 1 a 15 października.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto