Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Przełomów w Szczecinie nie tylko dla miłośników historii, ale i deskorolkarzy [wideo]

Redakcja MM
Redakcja MM
Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie nie tylko dla miłośników historii, ale i deskorolkarzy [wideo, zdjęcia]
Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie nie tylko dla miłośników historii, ale i deskorolkarzy [wideo, zdjęcia] Andrzej Szkocki
Na budowie Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie trwają prace wykończeniowe. Już dziś niektórzy żartują, że za 24 mln zł wybudowano największy skatepark w Europie. Być może już w kwietniu pojawia się pierwsze eksponaty.

Marek Rudnicki
[email protected]

Obiekt robi wrażenie. To betonowa, pofałdowana płyta na placu Solidarności, która z jednej strony schodzi do poziomu jezdni, z drugiej sięga ponad drugie piętro budynku policji.

W zamierzeniu dach muzeum ma być miejscem spotkań szczecinian. Mają tu chętnie przychodzić, ale betonowe płyty, pokrywające cała powierzchnię, nie zachęcają do odpoczynku, jak sławny, pełen zieleni Central Park.

Zdaniem radnego Jędrzeja Wijasa, przewodniczącego komisji kultury rady miasta, której członkowie zwiedzali dzisiaj obiekt, brak zieleni niczemu nie przeszkadza.

- Nie przypominam sobie, aby to miejsce dawniej było pełne zieleni - mówi. - A zagospodarowanie wokół pomnika wołało o pomstę do nieba. Teraz pojawi się tu mnóstwo młodzieży, która przyjdzie jeździć rowerami czy na deskorolkach.

Podobne zdanie ma dyrektor Muzeum Narodowego, pod który podlega Centrum Dialogu Przełomy.

- Różnica między poprzednim placem a obecnym jest, ale nie duża - uważa dyr. Lech Karwowski. - To jest plac spacerowy, zróżnicowany wysokościowo, tak że w niektórych miejscach nawet przybiera postać miejsca widokowego. Poprzednio też mieliśmy do czynienia z placem wyłożonym płytami kamiennymi, natomiast było trochę niskiej roślinności, której teraz nie ma.

Schodzimy pod ziemie. Na razie montowane są tu urządzenia techniczne. Całość ma około 700 m kw. Składają się na nią pojedyncze, wydzielone przestrzenie i jedna duża, w przyszłości wystawiennicza. Pod ziemią znajdzie się w przyszłosci również kawiarenka dla zwiedzających. To, czy część wystawiennicza zrobi wrażenie i będzie przyciągać wycieczki, jak Muzeum Powstania warszawskiego, będzie w dużej mierze zależeć od aranżacji wnętrza i eksponatów.

Największym z pewnością będzie bojowy wóz milicji, reszta, to głównie dokumenty i zdjęcia oraz prezentacje multimedialne.

Utrzymanie Centrum Dialogu Przełomy rocznie ma kosztować około 800 tys. zł. Dziś, to zmartwienie marszałka, któremu podlega Muzeum Narodowe. Od pewnego czasu rodzi się jednak pomysł, aby w Muzeum Dialogu stało się częścią Muzeum Historycznego Szczecina, które powinno być utworzone.

- Mama nadzieję, że kiedyś miasto Szczecin może nie tyle zrozumie, co podejmie wiążące działania do zbudowania swojego muzeum, swojej własnej historii - mówi dyr. Karwowski.

- Prędzej czy później miasto będzie musiało wziąć odpowiedzialność za tę część dokumentowania historii, która dotyczy Szczecina - dodaje przewodniczący Wijas.

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Zobacz więcej:


od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto