Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pogoni Szczecin? Są pomysł, ale konkretów brak

Jakub Lisowski
Jakub Lisowski
Pamiątkami Pogoni zajmował się przez wiele lat Andrzej Obst
Pamiątkami Pogoni zajmował się przez wiele lat Andrzej Obst jakub lisowski
Wraz z przejęciem i otwarciem całego Stadionu Pogoni im. Floriana Krygiera przy ul. Twardowskiego klub chce też uruchomić muzeum.

To ma być nowa jakość, a przede wszystkim inna skala niż do niedawna oferowała kibicom Pogoń. Przypomnijmy, że Pogoń miała tzw. salę tradycji, którą opiekował się głównie Andrzej Obst (brat śp. Włodzimierza – legendarnego trenera grup młodzieżowych). W dość małym pomieszczeniu w starym budynku klubowym – zgromadzono wiele ciekawych pamiątek z przeszłości. Gdy budynek poszedł do rozbiórki, a Pan Andrzej przestał pracować w klubie – pamiątki trafiły do kartonów.

- Obecnie mamy inny pomysł niż stara sala tradycji, gdzie w małym pomieszczeniu zostało zgromadzone w zasadzie wszystko. Teraz muzeum znajdzie się głównie pod trybuną wschodnią, a cała historia Pogoni zostanie podzielona na działy tematyczne – mówi Michał Tobiasz, który od roku pracuje w klubie nad zorganizowaniem muzeum.

Znamy już te działy tematyczne, ale ważne zastrzeżenie – wciąż jest to na etapie planowania i mogą nastąpić zmiany w nazewnictwie czy liczbie tych działów.

Jak klub chciałby przedstawić historię Pogoni? Pierwszym, naturalnym działem miałaby być „geneza” stowarzyszenia, nazwy.

- Cały czas działamy nad poszukiwaniem materiałów czy dokumentów, by wyjaśnić, kto zaproponował nazwę Pogoń, kto wyraził na to zgodę. Rozmawiałem już z Andrzejem Obstem, który też szukał takich informacji, wiele lat temu rozmawiał na ten temat z Florianem Krygierem, ale niewiele udało się ustalić – mówi Michał Tobiasz.

Kolejne działy to:

  • stadion – tematyka ma rozpoczynać się już w okresie przedwojennym, ale też będą wspomnienia o zamontowaniu pierwszego oświetlenia, kolejnych zmian na trybunach czy też o obecnej budowie, walce o czwartą trybunę
  • legendy Pogoni – Tobiasz podkreśla, że muzeum skupi się na trzech postaciach: Florian Krygier, Stefan Żywotko i Lucjan Kosobucki. Póki co najwięcej materiałów jest o Krygierze
  • najlepsi snajperzy
  • europejskie przygody – głównie będą to informacje i pamiątki po oficjalnych spotkaniach, ale będą też wspomnienia po meczach Pucharu Intertoto czy towarzyskich
  • pogoniarze w reprezentacji
  • sukcesy innych sekcji Pogoni
  • sukcesy juniorów Pogoni – pamiątki związany z tym działem mają się znaleźć w budynku Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży
  • kryzysy Pogoni
  • ostatnia odbudowa klubu od Pogoni Nowej
  • kibice.

- Mamy już 2000 eksponatów czy 2000 dokumentów, a wkrótce rozpoczniemy kampanię, by zachęcić kibiców, by przekazali nam swoje eksponaty. Zdajemy sobie też sprawę, że przez nieciekawą historię klubu wiele ciekawych pamiątek przepadło – mówi Michał Tobiasz. - Mamy taki pomysł, że nie chcemy wszystkiego kumulować w jednym miejscu, ale by te eksponaty znalazły się na całym obiekcie. Głównym zamierzeniem jest to, by nowy obiekt cały czas żył, a organizacja takich historycznych wycieczek po stadionie wraz z połączoną wizytą w Fanshopie może w tym pomóc.

Główne pomieszczenie muzeum ma znaleźć się pod trybuną wschodnią, ale nie zapadła decyzja, czy będzie to miejsce np. pod organizację spotkań z legendami klubu. Wiemy, że klub chce mocno wykorzystać narzędzia multimedialne, współpracuje też ze stowarzyszeniem kibiców „Portowcy”, którzy przecież wygrali głosowanie w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim na powstanie wirtualnego muzeum Pogoni.

- Rozmawiamy. Pogoń ma łączyć, a nie dzielić – mówi specjalista ds. klubowego muzeum. - Większość materiałów, które wcześniej były w sali tradycji została przekazana do kibicowskich stowarzyszeń, ale będą nam użyczone. Gdyby zmieniał się właściciel klubu – pamiątki pozostaną własnością stowarzyszeń.

Przypomnijmy, że na promenadzie idące od ul. Twardowskiego do trybuny wschodniej ma stanąć pomnik Florian Krygiera. A klub chce w pobliżu zainstalować też kotwicę, która przez wiele lat stała przy starym budynku klubowym.

I jak podkreśla Tobiasz – Pogoń w swoich działaniach związanych z uruchomieniem muzeum nie wzoruje się na żadnym klubie, ale podpatruje różne rozwiązania i najlepsze pomysły chce wykorzystać w Szczecinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto