Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Morskie za trzy lata. Zobacz wizualizacje

Redakcja MM
Redakcja MM
Nowe muzeum może być jedną z atrakcji zlotu żaglowców, które ponownie będziemy gościć w Szczecinie w 2013 roku.

Jeszcze w tym miesiącu zostanie ogłoszony otwarty przetarg na projekt budynku Muzeum Morskiego w Szczecinie. Rozstrzygnięcie konkursu jest przewidziane jesienią br. Natomiast w roku 2013 placówka ma być udostępniona zwiedzającym. 

Muzeum powstanie na Łasztowni, tuż przy Trasie Zamkowej (jak na zdjęciu). Na budynku o maksymalnej wysokości 14 m ma być taras widokowy, na który będzie prowadziło zejście z Trasy Zamkowej. Świetny pomysł, bo właśnie z tamtego miejsca jest najpiękniejszy widok na Wały Chrobrego.

Budynek będzie dwukondygnacyjny, z dużymi, wysokimi salami. Do nowego gmachu zostaną przeniesione morskie zbiory znajdujące się w różnych działach obecnego szczecińskiego muzeum.

Dla potrzeb Muzeum Morskiego ma być też wykorzystany istniejący już niewielki, biały budynek. Zostanie połączony z nową bryłą i być może będzie na nim dobudowana jedna kondygnacja.

- Chcemy, aby Muzeum Morskie było nowoczesne, interesujące dla wszystkich, przyciągające całe rodziny - mówi Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie. – Zamierzamy pokazać w nim historię rozwoju żeglugi morskiej - od żaglowców przez parowce do współczesnych statków. Chcemy zaprezentować historię instrumentów nawigacyjnych, proces budowy statków, historię odkryć i historię żeglarstwa. Zamierzamy też, bo to jest coraz bardziej popularne na świecie, udostępnić zwiedzającym muzealne magazyny. 

Muzeum ma być w pełni multimedialne. Ma nie tylko prezentować zbiory muzealne, ale także w sposób atrakcyjny uczyć, m.in. ma być wzorowane na Muzeum Powstania Warszawskiego. W budynku przewidziana jest też biblioteka, sala widowiskowo-kinowa, sklep z pamiątkami, kawiarnia. Zgodnie z opracowaną koncepcją muzeum ma mieć własny, niepowtarzalny charakter. Stąd pomysł na Muzeum Fal, czyli muzeum nauki oparte na współpracy z twórcami wystawy Eureka.

- Bardzo ciekawym elementem może być obrazowanie różnych zjawisk fizycznych, na przykład pokazanie uniwersalnego ruchu fal w wodzie, powietrzu, uczestnictwo w pomiarach, doświadczeniach – uważa dyrektor Karwowski. – Chcemy też pokazać historię szkutnictwa na Pomorzu Zachodnim. Dlatego na Łasztowni powinien znaleźć się skansen morski.

A to ciekawe

Pierwsze Muzeum Morskie powstało w Polsce w 1924 r. w… Warszawie. W dziesięciu pokojach prywatnego mieszkania założył je Stanisław hrabia Ledóchowski. Polska miała wtedy 79 km morskiego wybrzeża, trzy małe porty rybackie i Gdynię w trakcie budowy. Muzeum istniało do 1939 r. Po wojnie pierwsze Muzeum Morskie w Polsce powstało w Szczecinie. Taka była decyzja Instytutu Bałtyckiego. Uroczyste otwarcie odbyło się w czasie Dni Morza w 1948 r. Mieściło się w muzealnym gmachu przy Wałach Chrobrego. Sale wypełniono zdeponowanymi przedwojennymi zbiorami hrabiego Ledóchowskiego. Istniało tylko 2 lata. Część zbiorów rozparcelowano. Samodzielna placówka stała się tylko oddziałem Muzeum Narodowego. I tak jest do dziś. Natomiast okazały budynek przy Wałach Chrobrego powstał w 1913 r. Został zbudowany jako Muzeum Miejskie ze składek mieszkańców. Niestety budowy nie dokończono. Tam, gdzie dziś stoją stare łodzie, miała być druga część budynku.
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto