Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mural przedstawiający najnowsze dzieje miasta zniknął z ulicy Kolumba w Szczecinie. Powstanie nowy?

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Z ulicy Kolumba zniknął mural, który przedstawiał św. Jana Pawła II, strajk w Stoczni Szczecińskiej, obraz z ataku oddziału ZOMO na ulicy Krzywoustego w Szczecinie oraz postać Gary'ego Coopera z plakatu zachęcającego do głosowania na "Solidarność" w wyborach z 1989 roku.
Z ulicy Kolumba zniknął mural, który przedstawiał św. Jana Pawła II, strajk w Stoczni Szczecińskiej, obraz z ataku oddziału ZOMO na ulicy Krzywoustego w Szczecinie oraz postać Gary'ego Coopera z plakatu zachęcającego do głosowania na "Solidarność" w wyborach z 1989 roku. Szczecin się zmienia/Sebastian Wołosz
Z ulicy Kolumba zniknął jeden z najbardziej rozpoznawalnych murali w Szczecinie. Mural został odsłonięty z okazji 35-lecia NSZZ "Solidarność" oraz Porozumień Sierpniowych w 2015 roku.

Mural przedstawiał św. Jana Pawła II, strajk w Stoczni Szczecińskiej, obraz z ataku oddziału ZOMO na ulicy Krzywoustego w Szczecinie oraz postać Gary'ego Coopera z plakatu zachęcającego do głosowania na "Solidarność" w wyborach z 1989 roku.

Kompozycja bardzo spodobała się mieszkańcom. Obraz namalowali "Biko" oraz "Filas" reprezentujący F-studio ze Szczecina.

ZOBACZ TEŻ:

Gary Cooper i Jan Paweł II na muralu z okazji 35-lecia Solid...

- Przedstawiliśmy tam fragmenty z życia wielu odważnych mieszkańców Szczecina. Mural był hołdem dla cichych i zapomnianych bohaterów - mówi o muralu Wojciech Woźniak, działacz opozycji antykomunistycznej.

Malowidło zniknęło po remoncie ściany oporowej przy ulicy Kolumba. To inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych.

- PKP poinformowały nas o remoncie ściany i zamalowaniu jeszcze w czerwcu i o tym, że wyrażą zgodę na odtworzenie obrazu - mówi Katarzyna Stróżyk z Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego. - Nie wykluczamy, że w przyszłości mural zostanie odtworzony. Natomiast z okazji 40-lecia NSZZ "Solidarność" i Porozumień Sierpniowych nowy mural powstał na ścianie kamienicy przy alei Powstańców Wielkopolskich.

O tym, że w tym miejscu brakuje sztuki z prawdziwego zdarzenia, niech świadczy fakt, że na dopiero co wyremontowanej ścianie pojawiły się szpecące napisy. Znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby udostępnienie miejsca dla utalentowanych artystów. O tym, że warto niech świadczy przykład z Gdańska.

W sierpniu tego roku przedstawiciele Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zdecydowali o udostępnieniu liczącej blisko 1 tysiąc metrów kwadratowych powierzchni muru oporowego obok przystanku PKM Gdańsk Jasień. Dzięki temu osoby wykonujące graffiti mogą w tym miejscu legalnie (bez obaw, że operatorzy monitoringu wezwą policję) stworzyć plenerową galerię własnych prac, których na tak dużej powierzchni zmieści się sporo.

TAK POWSTAWAŁ MURAL NA KOLUMBA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto