Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Multimedialna Wystawa w Muzeum Techniki i Komunikacji. Film o starym Szczecinie i roboty [zdjęcia]

Redakcja
Wystawa w Muzeum Techniki i Komunikacji
Wystawa w Muzeum Techniki i Komunikacji Adam Słomski
W Muzeum Techniki i Komunikacji. Zajezdnia Sztuki można oglądać ekspozycję, na której pokazano między innymi film o starym Szczecinie. Poznamy też zrobotyzowaną wersję historii sztuki.

Grupa młodych grafików i malarzy ze Szczecina próbuje spojrzeć na zabytkowe pojazdy z perspektywy artysty – mówi Jacek Ogrodniczak z Muzeum Techniki i Komunikacji. Zajezdnia Sztuki. – Wykorzystując techniki multimedialne, pokażą świat widziany oczami technika.

Na wystawie będzie można zobaczyć kilka specjalnie stworzonych filmów; „Adaś 126p” opowie dzieciom o zasadach bezpiecznego poruszania się po jezdni, „Tramwaj przeszłości. Podróż po przedwojennym Szczecinie” ta animowana fantazja poprowadzi dorosłych widzów po ulicach miasta, którego już nie ma. Film trwa osiem minut, powstawał przez miesiąc. Pokazuje miasto z witrynami sklepowymi, ludźmi, samochodami i tramwajami. Tego miasta nie ma już w takim kształcie.

– Film powstał na bazie starych widokówek, przedstawia obraz nakręcony z perspektywy pasażera – mówi Paweł Kleszczewski, autor filmu. – Mijamy stare ulice, widzimy Bramę Portową, Zamek, Wały Chrobrego, Teatr Miejski, Rynek Węglowy. Zaznaczam, że trasa tramwaju nie jest autentyczna. Przejedźmy się tramwajem po wirtualnym mieście, którego już nie ma i może nigdy nie istniało. A może zaistniało w pamięci któregoś z mieszkańców dawnego Stettina.

Sporo uwagi poświęcono dzieciom; będą mogły się tam po prostu pobawić specjalnie dla nich przygotowanymi grami, bajkami.

Miłośników zabawy sztuką z pewnością zachwycą dzieła największych mistrzów pędzla w wersji zrobotyzowanej: Mona Lisa jako maszyna myśląca czy Wolność prowadząca zbuntowane roboty na barykady.

– To komiks, ukazujący historię ludzkości, w której władzę przejęły zbuntowane roboty – mówi Katarzyna Zimoch, autorka projektu. – Roboty opracowały własne wersje znanych dzieł sztuki.

Ludzie z pasją tworzenia

Młodych ludzi, którzy stworzyli tę niecodzienną wystawę łączy miejsce urodzenia Szczecin i pasja tworzenia. Reprezentują jednak rozmaite nurty.

Katarzyna Zimnoch rocznik 1984, absolwentka Ochrony Dóbr Kultury, specjalność Muzealnictwo na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Kaja Cykalewicz urodzona w 1984 r., dyplomantka ASP we Wrocławiu, ukończyła Filozofię na Uniwersytecie Szczecińskim, związana z ośrodkiem naukowodydaktycznym „Młyn-Papiernia”.

Paweł Kleszczewski rocznik 1982, malarz, scenograf teatralny, autor instalacji, prac wideo. Absolwent Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Wojciech Mazur urodzony w 1986, student ostatniego roku grafiki warsztatowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Mariusz Kleszczewski rocznik 1988 r., student Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Wojciech Filipowiak urodzony w 1986 r., absolwent historii ze specjalnością archeologii, pracownik instytutu archeologii i etnologii PAN na Wolinie.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto