Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modernizacja oczyszczalni ścieków dobiega końca

Redakcja
Lada dzień rozpocznie się próbna eksploatacja oczyszczalni ścieków w Zdrojach po zakończonych pracach modernizacyjnych w ramach programu "Poprawa jakości wody w Szczecinie".

Dobiega końca „Modernizacja i rozbudowa o część biologiczną mechaniczno-chemicznej Oczyszczalni Ścieków Zdroje”, inwestycji prowadzonej przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. Pracownicy oczyszczalni jak najszybciej chcą rozpocząć jej testowanie.

- Z początkiem kwietnia do próbnej eksploatacji włączono kolejne ważne fragmenty ciągu technologicznego oczyszczani ścieków – informuje Tomasz Makowski ze ZWiK-u. - Trwają pozostałe prace rozbiórkowe i wywózka starych konstrukcji. W najbliższych tygodniach chcemy rozpocząć próbną eksploatację wszystkich najważniejszych urządzeń wraz z elementami światłowodowego sterowania nimi. Wykonawca dokłada wszelkich starań, aby próbna eksploatacja rozpoczęła się z końcem maja.

Do eksploatacji włączono pompownię główną ścieków wraz z kratą mechaniczną i piaskownikiem oraz osadniki wstępne. Fermenter wraz ze zbiornikiem osadu, wydzieloną komorę fermentacji i maszynownię tej komory oraz budynek suszenia osadu.

Realizacja programu „Poprawa jakości wody w Szczecinie” przyczyni się do bezpośredniej poprawy jakości życia Szczecinian, a jego efekty obejmą przede wszystkim ogromną redukcję odprowadzanych do Odry zanieczyszczeń, poprawę jakości oraz pewność dostaw wody do picia, dostosowanie systemu wodno-ściekowego do wymogów prawa polskiego i dyrektyw Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska.

Na wykonanie programu wydatkowano dotychczas kwotę ok. 210 mln euro, a rzeczowe zaawansowanie osiągnęło poziom ponad 80 %. Zakończono 7 inwestycji: zmodernizowano 9 km starej sieci kanalizacyjnej, wybudowano 2 nowoczesne pompownie ścieków, pracuje hala filtracji wody na złożu węgla aktywnego oraz magistrale wodociągowe Miedwie – Kijewo i Warszewo – Mścięcino.

W ubiegłym roku ukończono prace w kolejnych dwóch kontraktach tj. przy renowacji sieci kanalizacyjnej lewobrzeżnego Szczecina oraz budowie sieci kanalizacyjnej i wodociągowej prawobrzeżnego Szczecina. W tym roku planowane jest oddanie do eksploatacji pozostałych inwestycji.

Koszt inwestycji to 282,2 mln euro, z czego 66% pokrywa Unia Europejska.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto