Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MM Trendy. #Wnętrza: Królestwo ceramicznych rarytasów

MM Trendy
MM Trendy
MM Trendy. #Wnętrza: Królestwo ceramicznych rarytasów
MM Trendy. #Wnętrza: Królestwo ceramicznych rarytasów Sebastian Wołosz
Pasją gospodarzy są białe, ceramiczne figurki. Mają ich sporo. To najczęściej unikatowe, kolekcjonerskie cacka. Pani domu zbiera baletnice, gospodarz pary. Baletnice z kruchej ceramiki Roshentala stoją w podświetlanym kredensie. Na najcenniejsze figurki gospodarza miejsce znalazło się w salonie.

Tekst: Bogna Skarul / Foto: Sebastian Wołosz

Ich królestwo zajmuje parter w jednym z domów na Pogodnie, prawie 110 metrów kwadratowych. Kiedy dzieci jeszcze z nimi mieszkały, przebili się do piwnicy i tam urządzili dodatkowe pokoje.

- Teraz są niepotrzebne - mówią gospodarze. - Zajmujemy tylko parter.

Dom wybudowali ponad 30 lat temu. Od samego początku nie miał zbyt dużo podziałów. Była tylko niewielka, 10-metrowa łazienka, mała 7-metrowa kuchnia, sypialnia, salon i jadalnia.

- Kuchnia była tak malutka, że nie było w niej miejsca, aby usiąść i normalnie zjeść obiad - wspominają. - Poza tym całe wnętrze było w drewnie. Wtedy to było modne - usprawiedliwiają się.

Remont niekonwencjonalny

Po zaledwie pięciu latach zlikwidowali drewno i przebili ścianę między salonem a jadalnią. Drugi remont to było powiększenie łazienki.

- To było w 1996 roku. Wymarzyliśmy sobie wannę wpuszczaną w podłogę. Musieliśmy ją sprowadzać z Włoch, bo u nas nie było. Czekaliśmy trzy miesiące - opowiada gospodarz.

Łazienkę powiększyli o kolejne 10 metrów kosztem tarasu. Zamiast ściany z oknem, postawili całą ścianę z pustaków szklanych. Zależało im na świetle. To, które docierało przez szklaną taflę, wystarczało tylko w dzień. Do kąpieli nocnych potrzebne było inne oświetlenie. Cała łazienka podzielona jest na strefy: w jednej znajduje się wanna i prysznic, w drugiej bidet i ubikacja, w trzeciej umywalki z szafkami na kosmetyki.

Przy okazji remontu łazienki nowe oblicze nadali toalecie.

- Teraz, gdy przychodzą do nas goście i są po paru kieliszkach, to w toalecie nie mogą złapać pionu - śmieje się pani domu.

Na ścianach bowiem kafelki są ułożone pod skosem. Nie ma równych i prostych ścian. Nawet sufit jest niekonwencjonalny, bo warstwowy. Niekonwencjonalna jest też sypialnia. Na suficie księżycowy krajobraz, czyli małe, ledowe lampki w zagłębieniu kolistym, co ma przypominać niebo. A łóżko stoi na okrągłym podwyższeniu.

- Ma przypominać pojazd kosmiczny - twierdzi gospodarz i dodaje, że wbrew pozorom nie udało się tak wpłynąć na podświadomość, aby śpiący mieli same kosmiczne sny. - Za to pojawiły się księżycowe koty - mówi z dumą pani domu i pokazuje serię ceramicznych figurek kotów, które mają głowy w kształcie księżyca. To unikatowa seria Rosenthala, którą uwielbiał papież Benedykt XVI.

Kolekcjonerskie cacka

Całe mieszkanie wyłożone jest jednakowymi płytami granitowymi. Dzięki temu wnętrze wydaje się przestronniejsze. Tylko w salonie, na małym fragmencie podłogi gospodarze zastosowali wzór z innych płytek, który teraz wygląda jak dywan. Wszystkie ściany w mieszkaniu mają identyczny, lekko żółty kolor. Chodziło o to, aby mieszkanie było jasne, ale także ciepłe. - Poza tym bardzo lubię żółty kolor - przyznaje pani domu. - Wiosną nawet wymieniam drzwiczki niektórych szafek kuchennych z białych na żółte, aby trochę ożywić wnętrze.

Wielką pasją gospodarzy są białe figurki ceramiczne. Mają ich sporo. To najczęściej unikatowe, kolekcjonerskie cacka. Właśnie na te figurki musieli znaleźć specjalne miejsca. Pani domu zbiera baletnice, gospodarz pary.

Baletnice z kruchej ceramiki Roshentala znalazły się w podświetlanym kredensie w części tzw. kawowej (gdzie stoi mały stolik a obok fotel). Kredens składa się z dwóch części - półek wiszących i komody. Między meblami powstała ściana ze szkła z wpuszczonym między tafle zdjęciem baletnic. Na najcenniejsze figurki gospodarza miejsce znalazło się w kredensie w salonie.

Światło w całym domu

Ale największa rewolucja w mieszkaniu nastąpiła podczas przebudowywania kuchni. Gospodarze po raz kolejny musieli „ukraść” parę metrów kwadratowych z tarasu, ale po drugiej stronie domu. Postawili nową ścianę, tak jak w łazience - z pustaków szklanych. Chodziło im o światło, jakie przenika przez cały dom, między kuchnią a łazienką. Cały projekt kuchni, wraz z wykonaniem mebli, przygotowało im studio Wiking.

To oni zaproponowali, aby zamiast standardowej, kwadratowej płyty ceramicznej, wbudować w granitowy blat płytę prostokątną, gdzie można ustawić garnki jeden koło drugiego. - To zdecydowanie ułatwia gotowanie - podkreśla gospodyni. - Wszystkie garnki mam w jednym rzędzie. Łatwiej w nich zamieszać.

Zlew Boscha ustawiono na wyspie w środku kuchni. Obok jest spory blat do pracy, przy którym można też usiąść na śniadanie. Po przeciwnej stronie, przy ścianie wbudowano dwa piekarniki - jeden parowy, drugi normalny. Z boku stoi ogromna, dwuskrzydłowa lodówka z wbudowanym telewizorem i kostkarką. Przeciwległą ścianę zdobi okap OM z włoskiej firmy Elica.

Między kuchnią a resztą domu nie ma już żadnej ściany. Obok stoi spory stół z krzesłami, przy którym zbiera się cała rodzina. Lekkości części jadalnej nadaje lampa Andromeda. Jest duża, ale daje delikatne światło. Obok stoi wykonana przez szczecińskiego szklarza całkowicie szklana półka, na której gospodarze ustawili książki kucharskie. To także pomysł i projekt studia Wiking, które namówiło właścicieli do wykorzystania we wnętrzu najnowszych światowych trendów.

Salon od reszty domu oddziela tylko słup. Pomieszczenie ma 25 metrów kwadratowych. Z jednej strony stoi wygodny komplet wypoczynkowy, z drugiej telewizor i kominek. Stąd jest wyjście na taras. Choć gospodarze część tarasu wykorzystali na rozbudowanie łazienki i kuchni i tak zostało ponad 120 metrów kwadratowych. Część tarasu tuż po wyjściu z salonu przeznaczyli na strefę śniadaniową, gdzie stoi mały stolik z fotelami, w drugiej części ustawili duży stół obiadowy.


Zobacz, gdzie znajdziesz nasz bezpłatny magazyn »


[Czytaj również on-line:

MM Trendy. Szczecin | Styl | Moda | Kultura. Serwis »](http://www.mmszczecin.pl/trendy)


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto