Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MM Trendy. #Moda - Szkło artystycznie zabarwione [zdjęcia]

Agata Maksymiuk
Biżuteria to wyznacznik luksusu, ozdoba sama w sobie. Złoto, srebro, platyna, diamenty, szafiry, rubiny... wytwórcy prześcigają się w łączeniu ze sobą coraz droższych surowców, by stworzyć coś oryginalniejszego. Tylko czy podążając drogą wyznaczoną przez masowych producentów otrzymamy produkt niepowtarzalny? Odpowiedź na to pytanie zdaje się znać Holger Schultze, zajmujący się wyrobem biżuterii ze szkła artystycznego.

Czego ludzie tak naprawdę poszukują w biżuterii?

- Poszukują indywidualności, a nie powtarzalności. Dlatego ważna jest estetyka i sposób wykonania. Ja zajmuję się wyrobem szklanych kreacji. Lubimy jak coś się błyszczy i lśni, a dobrze opracowane szkoło jest w tym najlepsze. To coś zupełne innego, z czym powszechnie się spotykamy. Moja praca nadaje nowy wizerunek naszyjnikom, koliom, pierścionkom, kolczykom, ale także innym wyrobom artystycznym: wazonom, lampom, a nawet rzeźbom. Każdy wyrób jest małym, niepowtarzalnym dziełem sztuki, które idealnie się spełni w roli oryginalnego prezentu dla kogoś bliskiego, a może i dla siebie.

Skąd pomysł na taką ścieżkę zawodową?

- Szkło jest wyjątkowe nie tylko pod względem swojego wyglądu, ale także techniki jaką się stosuje, by nadać mu kształt. By opanować sztukę dmuchania szkła musiałem ukończyć czteroletnią szkołę i opanować wiele skomplikowanych technik i to mnie wciągnęło w temat. Po za tym moja żona Cindy Wesoly, z którą prowadzę sklep z wyrobami artystycznymi w Szczecinie, od dziecka jest pasjonatką szkła i szklanej biżuterii. Zaraziła mnie swoją miłością to tych przedmiotów.

Zdradzi nam Pan, jak wygląda praca nad szkłem?

- Najpierw potrzebny jest pomysł, później trzeba narysować projekt, następnie wybrany materiał jest topiony w piecu od dwóch do pięciu razy, w zależności od pożądanej formy. Materiały zamawiam z USA, Halien (Murano). Najlepszą inspiracją w czasie pracy jest natura. Uwielbiam Bałtyk. To doskonałe miejsce, by pobudzić swoją kreatywność. Przyznam też, że sam proces tworzenia to moment, kiedy rodzą się setki spontanicznych pomysłów. Właśnie dlatego szkło artystyczne jest tak wyjątkowe. Nigdy do końca nie wiesz, jaki będzie efekt końcowy. Pewne jest tylko to, że przedmiot będzie niepowtarzalny.

Szkoło artystyczne to chyba nowość na naszym rynku?

- Nie do końca, ponieważ szkło jest materiałem starym, jak nasza planeta. Powstaje w wysokiej temperaturze, przy wybuchach wulkanów lub spadaniu meteorytów. Historia szklarstwa sięga 5 tys. lat p.n.e. Pierwsze szklane perły stworzone przez człowieka powstały 3,5 tys. lat p.n.e. Ponadto romański historyk Plinius Starszy w swoich pracach pisał o kupcach z Phonizen, którzy zatrzymali się podczas wojaży, by odpocząć i przygotować posiłek. Gotując na ognisku, niechcący dosypali do naczynia trochę piasku, tworząc masę szkłopodobną. Do dziś szkło jest fascynującym materiałem, bez którego nie można sobie wyobrazić gospodarstwa domowego. Dlatego, odpowiadając na pytanie czy jest to nowość, nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Na pewno społeczeństwo ma szanse odkryć je na nowo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto