Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MM Trendy: Małe galerie ożywiają miasto [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Od kilku lat obserwujemy, jak w Szczecinie powstają nowe miejsca sztuki. Co ciekawe, nie są to instytucje publiczne, ale powstałe dzięki inicjatywie mieszkańców, twórców. Duża w tym zasługa Akademii Sztuki, która kipi artystycznymi pomysłami.

Jest wiele galerii, które działają od lat, jak Galeria ZPAP przy ul. Koński Kierat, Open Gallery czy Galeria IV Poziom w Filharmonii im. Karłowicza, która co prawda jest młoda, bo działa odkąd powstała nowa siedziba filharmonii, ale jest instytucją miejską. Podobnie jak nowoczesna Trafostacja Sztuki, która dopiero po kilku latach zaczyna rozwijać skrzydła. Ale tutaj chcemy pokazać te galerie, które powstały z inicjatywy osób, które chcą działać niezależnie od instytucji. Co nie oznacza, że nie dostają wsparcia, np. od Akademii Sztuki.

Zona Sztuki Aktualnej
To pierwsza galeria powstała w Akademii Sztuki. Znajduje się w nowocześnie zaadaptowanych podziemiach zabytkowego, neobarokowego gmachu Pałacu pod Globusem. Idea Zony, jako autorskiej galerii prowadzonej przez prof. Kamila Kuskowskiego, powstała w Łodzi w 2008 roku. W 2011 roku galeria została przeniesiona do Szczecina, gdzie konsekwentnie kontynuowany jest jej program. Zona Sztuki Aktualnej stała się konkurencją dla miejskiej Trafostacji Sztuki i zdecydowanie w tej konkurencji zwyciężała, jeśli chodzi o liczbę i jakość prezentowanych wystaw. To nie tylko przestrzeń dla promocji najciekawszych postaw artystycznych, ale również miejsce do dyskusji, która sprzyja refleksji w kulturze. Działalność wystawiennicza galerii wspierana jest poprzez program edukacyjny – spotkania i wykłady prowadzone przez zaproszonych artystów i kuratorów skierowane do szerokiej publiczności, w tym także warsztaty popularyzatorskie przygotowywane dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Od 2014 roku Zona Sztuki Aktualnej prowadzona jest przez kuratorkę Aurelię Nowak. Proponowany przez nią program skupia się przede wszystkim na aktywności artystów młodego i średniego pokolenia oraz na najbardziej aktualnych zjawiskach kulturowych, wywierających wpływ na ich twórczość.

Galeria R+
Kolejna galeria, która powstała w budynku Akademii Sztuki, to R+. Znajduje się w zaadaptowanym przyziemiu Pałacu pod Globusem i od początku stała się atrakcyjnym punktem na kulturalnej mapie Szczecina. Galerię R+ tworzą dwa nowoczesne wnętrza, wyposażone w specjalistyczne, mobilne oświetlenie, dostosowane do pokazów multimedialnych oraz do prezentacji obiektów przestrzennych. Wystawy, które są planowane w Galerii R+, bardzo często łączą się z otwartymi wykładami oraz warsztatami prowadzonymi przez zaproszonych twórców. Z kolei goście zapraszani do współpracy, to przede wszystkim doświadczeni twórcy i pedagodzy ze znaczących ośrodków akademickich w kraju. Jednym z pierwszych znanych artystów goszczących w Galerii R + był wykładowca Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu - prof. Maciej Kurak, laureat Paszportu Polityki. Galeria R+ jest otwarta od wtorku do soboty, w godzinach 15 – 19.

Galeria Rektorska

W reprezentacyjnej części Pałacu pod Globusem mieści się Galeria Rektorska. Wystarczy wejść do budynku i na I piętrze i w holu można oglądać prace artystów. Eksponuje najbardziej znaczące dokonania studentów i wykładowców Akademii Sztuki w Szczecinie. Są to prezentacje wybranych prac z poszczególnych pracowni, dyplomy i przeglądy semestralne, a także pokazy indywidualne zaproszonych artystów. Co istotne, odbywają się tu również wystawy studentów z uczelni całego kraju oraz ich wykładowców – znakomitych artystów o znaczącym dorobku.

Galeria w Alei Fontann
Ale studenci i wykładowcy Akademii Sztuki postanowili także wyjść w miasto. W 2011 roku z inicjatywy Akademii Sztuki oraz właścicieli i menedżerów restauracji działających w Alei Fontann powstała Galeria w Alei Fontann. Prezentowane są w niej przede wszystkim plakaty, które idealnie wpasowują się w klimat galerii - prace przedstawione są w nietypowy sposób, część eksponowanych jest w witrynach punktów gastronomicznych, tym samym plakat trafia na swoje miejsce - ulicę, gdzie jest dostępny dla szerokiego grona odbiorców. Z kolei prace we wnętrzach pawilonów gastronomicznych czynią z nich nie tylko przestrzeń komercyjną czy konsumpcyjną, ale tworzą swoiste galerie sztuki.

Galeria Nowa
Nietypowym miejscem dla galerii sztuki stał się szpital w Zdrojach. Od 2012 roku Akademia Sztuki w Szczecinie, współpracując z regionalnym szpitalem w Zdrojach, prowadzi działalność Galerii Nowa - przestrzeń znajduje się w głównym holu oraz korytarzach oddziału ginekologiczno-położniczo-noworodkowego. - Galeria to przestrzeń, w której ważne są nie tylko walory artystyczne, ale także terapeutyczne – mówi Dominika Zawojska, kuratorka. - Odbiorcami są nie tylko pacjenci szpitala, ale także ich rodziny. Często są tu prace malarskie, które mają wzbudzać refleksję lub stan wzruszenia. Ostatnia wystawa nosi tytuł „Mocne podstawy”. Prezentuje prace studentów I roku I stopnia architektury wnętrz Wydziału Sztuk Wizualnych.

Galeria Stopniowa

Uzupełnia ofertę kulturalną otwartego w 2015 roku Nowego Browaru Szczecin. Znajdująca się wokół klatki schodowej przestrzeń ekspozycyjna stanowi oryginalną galerię dedykowaną wystawom z obszaru szeroko rozumianego projektowania graficznego - m.in. plakatu, ilustracji, logo. Mieści się przy ul. Partyzantów 2. Galeria Stopniowa to wyjątkowe miejsce spotkań ludzi o różnych poglądach estetycznych na współczesną grafikę i projektowanie.

Obrońców Stalingradu 17

To przestrzeń dla sztuki, mieszcząca się w opustoszałej, XIX-wiecznej kamienicy przy ulicy Obrońców Stalingradu w Szczecinie. - Lokalizacja trafiła nam się przypadkiem, bo szukaliśmy alternatywnej przestrzeni dla naszych dyplomów – mówi Maciej Nowak, absolwent Akademii Sztuki. - Znaleźliśmy fajne miejsce, które jest właściwie mieszkaniem w kamienicy. Potem okazało się, że możemy tę przestrzeń nadal wykorzystywać. W Galerii pracuje siedem osób. Decyzje o wystawach podejmujemy wspólnie. Na początku przychodzili do nas ludzie związani ze środowiskiem artystycznym, ale coraz częściej przychodzą sąsiedzi i mieszkańcy Szczecina. Zainicjowana w czerwcu 2015 z myślą o studentach Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki, w ciągu kilku miesięcy stała się żywym miejscem o otwartej formule, odpowiadającym na potrzeby zarówno studentów uczelni artystycznych, jak i młodych artystów.

Galeria G12

Najmłodsza galeria powstała w mieszkaniu przy ul. Ojca Beyzyma 8/5a i nazywa się Galeria G12. Inauguracyjna wystawa była w czerwcu tego roku i prezentowała 12 wizji architektonicznych - jak najmniejszych modułów lub wnętrz mieszkalnych, zaprezentowanych na 12 metrach kwadratowych. Zaproszeni do udziału projektanci to wykładowcy, absolwenci, a także studenci Katedry Architektury Wnętrz i Form Użytkowych Akademii Sztuki. - Wszystkie prace, które będziemy tutaj prezentować, to prace zarówno studentów kierunków artystycznych, ale także doświadczonych wykładowców – mówi Marcin Korneluk, kurator Galerii. - Nie zamykamy się oczywiście na artystów spoza uczelni czy z innych środowisk.

Powyższe zestawienie oczywiście nie wyczerpuje tematu, ale na pewno pokazuje, jakie zmiany dokonują się w dziedzinie sztuki w Szczecinie. Może nie jesteśmy światowym centrum sztuki, ale na pewno jesteśmy kilka kroków dalej niż kilka lat temu. A najważniejsze, że ludzie chcą oglądać sztukę i coraz chętniej odwiedzają galerie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto