Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MM Trendy. #Kulturalnie: Czytamy! Anioły i szamani, czyli kod Burgera

MM Trendy
MM Trendy
Wojciech Burger
Wojciech Burger Sebastian Wołosz
Czytelnik jego powieści płynie z nurtem wartkiej, kryminalnej akcji po ulicach Szczecina. Po drodze wpada w wir teorii spiskowych, wyjaśniających "miastu i światu" jego tajemnice w stylu Dana Browna.

Tekst: Maciej Pieczyński / Foto: Andrzej Szkocki

Szymon Jeż, wydawca Wojciecha Burgera, po przeczytaniu jego powieści „Szamani życia” nazwał pisarza „szczecińskim Danem Brownem”. W posłowiu do kontynuacji, czyli „Ostatniego z bogów” poszedł dalej w marketingowej retoryce. - Od tego momentu jestem przekonany, że mogę Dana Browna nazywać amerykańskim Wojciechem Burgerem - zachwycał się.

Pisarz próbuje wykorzystać literacki potencjał drzemiący w tajemnicach Szczecina. Pomniki z czasów niemieckich, ponure ruiny wieży Quistorpa w samym środku Lasu Arkońskiego, czy też „gwiezdne ronda” - teoria, w myśl której place Szarych Szeregów, Zamenhoffa i Grunwaldzki zaprojektowane zostały przez masona Wilhelma Meyera-Schwartau w taki sposób, aby odzwierciedlały gwiazdozbiór Oriona. Ale to najmniej szokujące topograficzne skojarzenia, jakie pojawiają się w nurcie akcji powieści Wojciecha Burgera. Kosmici, Jezus, Człowiek Ćma, Strażnicy Tronu, strzygi, Świętowit, papież Pius XII - to tylko kilka postaci spośród tych, które do swojego literackiego „mitu o stworzeniu świata” zapożyczył z różnych światów prozaik.

Powieści Wojciecha Burgera mają szansę stać się bestsellerami literatury popularnej. Na miarę takiego, żądnego sensacji czytelnika zostały idealnie skrojone. Jednak sam pisarz nie jest typem celebryty. Gdy umawialiśmy się na wywiad zastrzegał, że wolałby rozmawiać o książkach, nie o sobie. Na wywiad w niedzielę potrzebowaliśmy zgody małżonki autora. Punktualny, rzeczowy, konkretny. Pisarz z zasadami.

„Szamani życia” i „Ostatni z bogów” to druga i trzecia część kryminalnej trylogii. Jako ostatnia na wydawniczy świat przyjdzie część pierwsza - „Ślady na śniegu”. Tajemnicze morderstwo podczas „zimy stulecia” w odciętym od świata zamku na prowincji. Klimat rodem z filmów Smarzowskiego. I oczywiście - jak to u Burgera - spiskowe teorie dziejów,

które może i u uważnego i otwartego czytelnika działać mogą na wyobraźnię. A mimo całego przymrużenia oka, to takiego przecież działania oczekujemy od literatury popularnej.

Mamy do rozdania książki Wojciecha Burgera. Szczegóły znajdziesz na naszym profilu www.facebook.com/MagazynMMTrendy

Wojciech Burger

Rodowity szczecinianin. Pracuje w TVP Szczecin. Jego hobby to zmyślanie historyjek i ich opisywanie, czyli… pisanie książek. Kilka z nich zostało napisanych w Szczecinie i opowiadają o Szczecinie. - Szczecin jest dla mnie czymś szczególnym - mówi pisarz. - To ludzie i miejsca. To suma przeżyć, wspomnień i emocji. Każdy powinien znać swoje miejsce na Ziemi, wiedzieć gdzie jest jego Mała Ojczyzna. Dla mnie tym miejscem jest Szczecin i Pomorze Zachodnie.


Zobacz, gdzie znajdziesz nasz bezpłatny magazyn »


[Czytaj również on-line:

MM Trendy. Szczecin | Styl | Moda | Kultura. Serwis »](http://www.mmszczecin.pl/trendy)


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto