Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MM Trendy: Jazz, klasyka i nowoczesne brzmienia

Małgorzata Klimczak [email protected]
Jimek, Michał Urbaniak, Zakopower – to wykonawcy, których usłyszymy w nowym sezonie artystycznym w Szczecinie. Będzie muzyka oraz spektakle teatralne i operowe.

Teatr Polski sezon zaczął już w sierpniu. Za nami pierwsza premiera na tej scenie - „Kawiarenka Hemar”. To spektakl muzyczny oparty na tekstach Mariana Hemara, zrealizowany przez duet - Adam Opatowicz i Andrzej Poniedzielski.

Co słychać w Operze...

Opera na Zamku na początek szykuje wielki koncert inauguracyjny w wykonaniu solistów oraz 100 muzyków z orkiestr Opery na Zamku i Theater Vorpommern. W programie koncertu znajdą się fragmenty z opery „Legenda Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego - uwertura, fragmenty orkiestrowe, duety i arie, w tym najsłynniejsza aria Domana z II aktu „Więc ty mnie kochasz”, spopularyzowana w ostatnich latach dzięki znakomitemu nagraniu Piotra Beczały.

W październiku widzowie zobaczą chyba najsłynniejszą i najbardziej popularną operę na świecie, czyli „Carmen”. W szczecińskiej inscenizacji Carmen może być współczesną idolką - jest odważna, inteligentna, honorowa, wierna sobie, a przy okazji seksowna: doprawdy trudno wyobrazić sobie bardziej wybuchowy koktail. „Carmen” wyreżyseruje Ewelina Pietrowiak, a orkiestrę poprowadzi Vladimir Kiradjiev.

W marcu zobaczymy niezwykły pojedynek na głosy w zamkowej scenerii. To będzie oś akcji jednej z największych oper romantycznych Ryszarda Wagnera „Tannhäuser”, czyli wielki turniej śpiewaczy na zamku Wartburg, w którym średniowieczni trubadurzy - tytułowy Tannhäuser i Wolfram von Eschenbach walczą o sławę i rękę Elżbiety, siostrzenicę landgrafa Turyngii. „Tannhäuser” to kolejna, po gorąco odebranym przez szczecińską publiczność „Lohengrinie”, koprodukcja Opery na Zamku w Szczecinie i Theater Vorpommern.

W maju czeka nas hit dla młodszej widowni - „Dzieci z dworca ZOO”na podstawie słynnej książki i filmu. To impresja taneczna na temat najważniejszych wątków poruszonych w książce i filmie. Dramaturgię spektaklu dopełni niezapomniana muzyka Davida Bowie, a także alternatywne kompozycje islandzkiego twórcy Valgeira Sigurðssona i eksperymentalne kompozycje z „The Chopin Project” Ólafura Arnaldsa i Alice Sary Ott. Autorem scenariusza, choreografii i inscenizacji jest wybitny choreograf Robert Glumbek.

...a co w Filharmonii

Filharmonia im. Karłowicza od września rozpoczyna sezon z nowym, pierwszym dyrygentem Rune Bergmannem z Norwegii. To właśnie on będzie odpowiedzialny na program. Poprowadzi również orkiestrę w koncercie inauguracyjnym, którego gwiazdą będzie Joaquín Achúcarro.

W październiku gwiazdą filharmonii będzie znakomity jazzman Michał Urbaniak, który zagra fragmenty swoich kompozycji „Sketches of Poland” i „Sketches of Manhattan”. - Jazz to moje życie... Skrzypce są moją żoną, a saksofon - kochanką. Fusion, reagge, samba, salsa, hip-hop, rap, r&b - to dla mnie wszystko jazz. Uważam, że Bóg stworzył muzykę, ale to ludzie podzielili ją na kategorie - wyznaje Michał Urbaniak.

W listopadzie filharmonię po raz kolejny odwiedzi Jimek, czyli Radzimir Dębski, który otwarcie zachwyca się tym miejscem. Jimek mówi: moje pierwsze miejsce na ziemi to nowa filharmonia - tym bardziej cieszy jego powrót do Szczecina i nowe, niezwykłe kompozycje, które zabrzmią w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej.

W grudniu będzie można usłyszeć kolędy i pastorałki w aranżacjach zespołu Zakopower. - Granie kolęd to zupełnie wyjątkowa sprawa - mówi Sebastian Karpiel Bułecka. - Robi się to raz w roku. To czas wyciszenia, refleksji, zbliżenia do rodziny. Ale nie wszystkie kolędy gramy na spokojnie, bo płynie w nas gorąca krew, więc czasami musimy zagrać z przytupem.

Głośno na scenie

Ponadto w listopadzie usłyszymy ostatni koncert tegorocznego Szczecin Music Fest. W hali Azoty Arena zagra Katie Melua, jedna z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych wokalistek na świecie. Obdarzona charakterystycznym, ciepłym głosem śpiewa urzekające, nastrojowe piosenki.

Również w listopadzie w Azotach pojawi się Candy Dulfer. Holenderska saksofonistka znana jest na całym świecie ze swoich przejmujących i energetycznych koncertów. Współpracuje tylko z najlepszymi artystami, a bilety na występy jej i jej zespołu, które odbywają się w halach i na największych scenach festiwalowych na całym globie, zazwyczaj wyprzedawane są na długo przed datą wydarzenia.

Ponadto Beata Kozidrak i Bajm, polscy artyści w hołdzie Michaelowi Jacksonowi oraz wiele innych koncertów.

Radzimir Dębski zachwycony Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto