Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MM Trendy. #Felieton: Czy Szczecin jest floating?

MM Trendy
MM Trendy
Paweł Krzych - autor najpopularniejszego szczecińskiego bloga www.szczecinblog.pl
Paweł Krzych - autor najpopularniejszego szczecińskiego bloga www.szczecinblog.pl MM Trendy
No właśnie, czy Szczecin jest bardziej floating, niż był 5 lat temu.

W kwietniu 2008 roku przedstawiono mieszkańcom wizję rozwoju naszego miasta - Szczecin Floating Garden 2050. Ostatnio dziennikarze z różnych szczecińskich gazet zaczęli podsumowywać te lata i realizację wizji. Publikacje zainspirowały mnie do podjęcia również tego tematu na łamach MM Trendy.

W założeniach projekt Floating Garden jest spójny i doskonale pasuje do naszego miasta. Zieleń, woda, ekologia, innowacyjne, ogromne projekty. Tego chcemy my, mieszkańcy Szczecina. Chcemy tu żyć, chcemy w tym mieście zostawać. Pamiętajmy jednak, że wizja to tylko (dla niektórych „aż”) wizja, natomiast do konkretnych, „namacalnych” działań potrzeba strategii i planów operacyjnych.

Takich też działań oczekiwałem. Czy w ciągu tych 5 lat mieliśmy okazję „dotknąć wizji”?

Z jednej strony wiele udało się zdziałać w kwestii ujednolicenia systemu identyfikacji miejskiej (jednolite oznakowania ulic, przystanków i innych nośników informacji), wprowadzenie określonej kolorystyki autobusów i tramwajów. Praktycznie na wszystkich miejskich imprezach obecne były kolory Floating Garden: w wizualizacjach, pokazach 3D mappingu. Cała komunikacja z mieszkańcami również utrzymana jest w tej konwencji. Można powiedzieć, że szczecinianie przyzwyczaili się (mimo początkowej krytyki) do tych kolorów, do „tego całego pływającego ogrodu”.

W ostatnim czasie stawiano także na pielęgnację i uporządkowanie terenów zielonych (dla przykładu rewitalizacja parku przy ul. Kutrzeby) oraz zbliżanie - w miarę możliwości - miasta nad wodę. Zarzucony wprawdzie program „jedna fontanna rocznie” pozwolił na stworzenie kilku przyjaznych miejsc: przy Pleciudze, na skwerze Janiny Szczerskiej, jak też przy kościele Garnizonowym. W planach są kolejne „wodotryski” na placu Gałczyńskiego oraz na placu Batorego.

Jednak patrząc na sferę dużych, wizjonerskich inwestycji, możemy dostrzec, jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Realizacja Portu Jachtowego w pełnym wymiarze wydaje się jak najbardziej prawdopodobna. Na aquapark, zagospodarowanie Łasztowni, czy też nowy stadion miejski pozostanie nam jeszcze trochę poczekać. A tak duże zmiany w naszym mieście na pewno pozwoliłby uwierzyć w Floating Garden większości mieszkańców. Czy jednak zdążą to zrobić nim stanie się to, czego niestety się obawiam?

Zastanawia mnie mianowicie, ile lat Floating Garden 2050 jako wizja może przetrwać. I czy przypadkiem ten kierunek nie zostanie kiedyś zarzucony.

Oczywiste jest, że układ polityczny i obecne władze w Szczecinie w przyszłości się zmienią. Poddaję pod rozwagę pytanie, czy następcy będą z taką ochotą kontynuować ten nurt. Ja mam nadzieję, że w tworzeniu przyszłego kierunku rozwoju Szczecina uczestniczyć będą osoby, które po prostu „czują” wizję rozwoju miasta Floating Garden 2050.

Paweł Krzych

autor najpopularniejszego szczecińskiego bloga www.szczecinblog.pl oraz strony na FB Uśmiechnij się - jesteś w Szczecinie.

Lokalny patriota. Pasjonat Szczecina, nowych mediów oraz podróży.


[MM Trendy. Szczecin | Styl |

Moda | Kultura

](http://www.mmszczecin.pl/trendy "MM Trendy. Szczecin | Styl | Moda | Kultura")


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto