Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież zgłasza swoje pomysły do Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Strefy relaksu lub sportu, radiowęzeł, nowe szafki albo ciekawe szkolenie - takie pomysły uczniowie zgłaszali do Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. Przed nami czwarta edycja przedsięwzięcia skierowanego do uczniów szczecińskich szkół ponadpodstawowych.

Podobnie jak w poprzednich latach, głównym celem projektu jest promowanie aktywności obywatelskiej, wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej wśród młodzieży, umożliwienie uczniom wpływu na zagospodarowanie swoich szkół i kształtowanie tzw. umiejętności miękkich, takich jak praca w zespole czy planowanie. Koncepcja MBO została w całości wypracowana przez Młodzieżową Radę Miasta Szczecin.

- To inicjatywa, która inspiruje młodzież do tego, żeby aktywnie wpływała na życie szkoły - mówi Mateusz Zajdecki, przewodniczący Młodzieżowej Rada Miasta Szczecin. - Uczniowie mogą pisać projekty zarówno inwestycyjne, jak i tak zwane miękkie. W ramach MBO udało się już zrealizować m.in. skrzynkę na środki higieniczne w damskiej toalecie, mural na jednej ze szkół czy strefę relaksu.

Autorzy poszczególnych projektów muszą pamiętać o tym, by zgłaszane przez nich pomysły były zgodne ze szkolnym statutem. Wszystkie propozycje zostaną zweryfikowane pod względem formalnym przez Kapitułę złożoną z przedstawicieli szkoły, która ostatecznie zdecyduje o tym, które projekty trafią pod głosowanie.

- Zauważyliśmy, że na korytarzach brakuje miejsc do siedzenia i udało nam się kupić ławki i kanapy. Zależy nam na tym, żeby w szkole się jak najlepiej czuć - mówi Adam Sędzimir, uczeń V LO oraz radny MRM.

Każda szkoła dostanie na swoje projekty 6 tys. zł.

- To nie jest dużo, ale cieszę się, że w ten sposób można wspomóc szkoły - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Szkoła to miejsce, gdzie nie tylko przychodzimy się uczyć i zdawać egzaminy, ale również spotykać się z przyjaciółmi, dobrze więc, kiedy sami możemy zadbać o jej przestrzeń.

Grupy składające się z co najmniej 3 osób, na złożenie wypełnionych kart będę miały czas od 27 lutego do 7 marca br. Następnie, po zweryfikowaniu złożonych wniosków, głosowanie na poszczególne projekty odbędzie się w dniach od 27 do 29 marca. Ogłoszenie wyników w szkołach powinno nastąpić do 31 marca 2023 r., a realizacja zwycięskich projektów do 30 czerwca br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto