Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi naukowcy ze Szczecina zdobywają nagrody

Redakcja MM
Redakcja MM
Andrzej Szkocki
Troje szczecińskich licealistów otrzymało wyróżnienia w Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej.

Małgorzata Klimczak
[email protected]

Nagrody zostały wręczone w warszawskim Centrum Konferencyjnym Centrum Nauki Kopernik, gdzie odbyły się XIX polskie eliminacje do Konkursu Prac Młodych Naukowców UE.

Szczecinianie otrzymali dwie równorzędne III nagrody w wysokości 3 tys. zł. Katarzyna Bieluń z II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie i Anna Fabich z IX Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie za projekt "Nasi chemiczni przyjaciele - ciecze

jonowe. Synteza i właściwości" oraz Bartłomiej Błeszyński z II LO za projekt "Wzmacnianie, analiza i przekształcanie na formę cyfrową sygnału elektromiograficznego (EMG)".

- Konkurs polegał na opracowaniu pracy badawczej z przedmiotów ścisłych - mówi Kasia. - Cały sierpień spędziłyśmy w laboratorium ZUT pracując nad tym projektem. Musiałyśmy go przygotować, a potem zaprezentować jurorom. W Centrum Kopernika sędziowie podchodzili do nas i zadawali pytania dotyczące naszego projektu.

- To był bardzo twórczy konkurs - mówi Ania. - Polegał właściwie na pracy badawczej i opracowaniu wyników. Pierwszy raz brałam udział w takim konkursie. Na temat wybrałyśmy ciecze jonowe. Zainteresowało nas to, że można je stosować w wielu dziedzinach życia - w kosmetologii, w farmacji.

20 najlepszych uczniowskich projektów badawczych zaprezentowano w niedzielę 17 marca w Centrum Nauki Kopernik. Przy plakatach prezentujących wyniki badań goście CNK mogli porozmawiać z ich autorami - uczestnikami Konkursu Prac Młodych Naukowców UE. W południe ogłoszono zwycięzców Polskich Eliminacji.

- Chemia nas pasjonuje i na studia chcemy się dostać na Politechnikę Warszawską - mówi Kasia. - Dzięki temu konkursowi i nagrodzie mamy już załatwiony wstęp na wszystkie uczelnie na kierunki ścisłe, więc właściwie już możemy się cieszyć, że studiujemy na Politechnice. Swoją przyszłość zawodową widzimy w laboratorium.

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej jest organizowany przez Komisję Europejską od 1989 roku. Dziedziny, w których mogą być zgłaszane prace do konkursu to: nauki ścisłe, przyrodnicze, technika, nauki ekonomiczne i społeczne. Wymagane jest przedstawienie wyników własnej pracy badawczej, czy technicznej. Każdy kraj może zgłosić najwyżej trzy najlepsze prace wyłonione w lokalnych eliminacjach, w przypadku Polski to Konkurs Prac Młodych Naukowców UE, organizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Regulamin, ustalony przez Komisję Europejską, określa wiek autorów projektów w granicach 14-20 lat. Prace powinny powstać przed podjęciem studiów, choć w konkursie mogą uczestniczyć uczniowie i studenci (co najwyżej I roku studiów).

Projekty nie mogą mieć więcej niż trzech autorów. W pracach doświadczalnych nie mogą być stosowane inwazyjne eksperymenty na zwierzętach. Polska, podobnie jak inne kraje, może wysyłać na międzynarodowe finały najwyżej sześć osób. Polskie Eliminacje organizowane są od początku, czyli od 1995 roku, przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Nad eliminacjami czuwa Polski Komitet Konkursu powołany w 1994 roku przez Ministra Edukacji Narodowej w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych. W skład Polskiego Komitetu Konkursu wchodzą profesorowie wyższych uczelni i instytutów badawczych.


od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto