MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mistrzostwa Europy 2012 w Polsce i na Ukrainie!

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Dzisiaj, około godziny 11.45 cała Polska usłyszała coś, na co czekała od wielu, wielu lat. Otóż nam i Ukrainie przypadła organizacja Mistrzostw Europy w 2012 roku!

Oznacza to, że w tym roku z pewnością (być może po raz pierwszy) wystąpimy na tej największej na naszym kontynencie, piłkarskiej imprezie!

Oferta Polski i Ukrainy okazała się lepsza od propozycji Włoch oraz startujących wspólnie Chorwacji i Węgier. Polska otrzymała 8 głosów na 12 możliwych, Włosi 4 a duet chorwacko-węgierski ani jednego.

„Polskie” spotkania EURO 2012 rozegrane będą na stadionach w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. W rezerwie są też Chorzów i Kraków. Spotkania mogłyby również zorganizować Łódź i Szczecin, ale tylko w przypadku, gdyby w wytypowanych wcześniej ośrodkach wystąpiły problemy z budową stadionów.

Na Ukrainie spotkania Mistrzostw Europy odbędą się w Dniepropietrowsku, Doniecku, Kijowie i Lwowie.

We wtorek w Cardiff delegacje Polski i Ukrainy przedstawiły ostateczną prezentację swojej kandydatury. Wzieli w niej udział również Lech Kaczyński oraz Wiktor Juszczenko, prezydenci obu krajów. Do wybrania naszej kandydatury przekonywali także Leo Beenhakker, holenderski szkoleniowiec naszej reprezentacji piłkarskiej, Jerzy Dudek, bramkarz Liverpoolu FC oraz Włodzimierz Smolarek, znakomity przed laty napastnik kadry narodowej. Stronę ukraińską reprezentowali m.in. Siergiej Bubka, słynny tyczkarz i Andrij Szewczenko, gwiazda Chelsea Londyn.

Po szczęśliwym dla nas wyborze Europejskiej Federacji Piłkarskiej (UEFA) poprosiliśmy o opinie znanych w Szczecinie ekspertów piłkarskich. Zapytaliśmy ich m.in. o korzyści jakie organizacja ME’2012 może przynieść także naszemu miastu.

Dariusz Dźwigała - były zawodnik Pogoni Szczecin:

- Jestem bardzo zadowolony. Wszyscy na tym skorzystamy. Zarówno kraj jak i całe sportowe środowisko. Czy się nie boję, że nie zdążymy z wybudowaniem wszystkich obiektów? Skoro nasz kraj zdecydował się na kandydaturę do tego konkursu musimy zdążyć! Ci, którzy nas wybierali wiedzieli, że jesteśmy biedni pod tym względem. Nie ma stadionów, autostrad, hoteli. Jednak na nas postawili. Jest to ogromna szansa dla Polski. Szkoda jedynie, że w Szczecinie nie odbędzie się żadne ze spotkań. Mamy tutaj bardzo dużo dobrych i wiernych kibiców i na każdym ważniejszym spotkaniu jest duża frekwencja. Niestety, nie wszystkie miasta mogą wziąć udział w organizacji tych spotkań.

Robert Dymkowski - były zawodnik Pogoni, obecnie trener młodzieży i radny miasta Szczecina:

- Bardzo się cieszę. Będzie to impuls zarówno dla polskiej piłki jak i całej, sportowej kultury. Mam nadzieję, że zdążymy wybudować wszystkie obiekty. Zarówno nasz rząd, jak i PZPN stoi przed ogromnym wyzwaniem. Nasza kandydatura opierała się przede wszystkim na wirtualnych projektach. Mamy jednak na przygotowanie całe pięć lat. Przez ten czas można się do tego idealnie przygotować. Dla Szczecina w organizacji Mistrzostw Europy nie widzę żadnych szans. Zostaliśmy pominięci nawet w liście miast rezerwowych. Szkoda, że nas tam nie ma. Nasze miasto ma bardzo atrakcyjną lokalizację. Z pewnością przyciągnęlibyśmy wielu turystów. Z nieoficjalnych źródeł wiem, że w momencie kiedy były wybierane miasta kandydujące do organizacji tych spotkań, prezydent poprzedniej kadencji nie miał czasu się nawet spotkać z osobami decydującymi. Na to wychodzi, że nikomu na tym nie zależało.

Mariusz Kuras - były zawodnik i trener Pogoni:

- Jest to decyzja, która na pewno nam nie zaszkodzi, a pomoże. Zyska na tym zarówno polska piłka nożna oraz gospodarka kraju. Najgorsze jest to, że na liście miast organizujących te spotkania nie ma Szczecina. Mamy przecież idealną lokalizację. Leżymy blisko morza. Bardzo blisko znajdują się Niemcy. Gdybyśmy organizowali choć jedno ze spotkań nie byłoby problemu z tym, czy w przyszłości Pogoń dostanie licencję. Mielibyśmy piękny stadion. Na pewno zdążymy wybudować wszystkie wymagalne obiekty. Trzeba się będzie tylko do tego przyłożyć. Dostaniemy pieniądze z Unii Europejskiej. Znajdą się z pewnością również prywatni sponsorzy.

Dariusz Adamczuk - wychowanek Pogoni Szczecin:

- Lepszego newsa Polska dzisiaj nie mogła dostać. Niestety nie będę świętował, gdyż nie mam na to czasu. Mam bardzo dużo roboty związanej z Pogonią Szczecin Nowa. Ten wybór jest kluczową sprawą dla rozwoju Polski. Wreszcie powstaną autostrady, hotele i stadiony. Mamy na to pięć lat. Kto wie, może na nowo wybudowanych boiskach zagrają kiedyś w ligowych meczach moi synowie? Na ten czas cieszmy się z tego, że przypadł nam ten zaszczyt. Nie zastanawiajmy się nad tym, czy Polska zdąży z przygotowaniami, czy też nie. Osobiście uważam, że skoro dała radę Portugalia, damy radę i my. Jedyną szansę dla Szczecina, jest wybudowanie jakiegoś ośrodka, w którym mogliby zamieszkać reprezentanci gości. Mogliby to być np. Niemcy.

Grzegorz Matlak – wychowanek Pogoni:

- Tak jak każdy Polak strasznie się z tego cieszę. Cieszy mnie to, że na naszych, polskich stadionach będę mógł podziwiać najlepsze drużyny Europy. Oczywiście, jeśli tylko będzie możliwość będę chciał oglądać je na żywo. Wiadomo co się dzieje ostatnio w polskiej piłce nożnej. Myślę, ze teraz wszystko będzie zmierzało ku normalności. Mamy pięć lat na wybudowanie przyzwoitych obiektów.

Jerzy Chwalek – dziennikarz sportowy:

- Myślę, że ta decyzja jest dla nas bardzo korzystna. Jest to ogromna szansa dla Polski. Od aspektu sportowego, ważniejszy jest nawet dla mnie aspekt wybudowania nowej infrastruktury. Będą musiały być przebudowane hotele, lotniska. Trzeba będzie wybudować stadiony. Według mnie duże znaczenie w wyborze miała obecność na uroczystościach prezydentów obu krajów. Świadczy to o tym, że wciąż jesteśmy w trakcie jednoczenia się Europy. Teraz musimy się tylko postarać by jak najszybciej i jak najlepiej wybudować stadiony. Uważam, że jeśli wszyscy wezmą przykład z Poznania na pewno się to uda. Jako dziennikarz bardzo chciałbym zobaczyć w przyszłości spotkania Euro 2012. Uważam, że wielka szkoda, że w Szczecinie panuje taka nieciekawa sytuacja. Wasze miasto jest bardzo atrakcyjnie położone. Z dużym prawdopodobieństwem sukcesu mogliście się starać o organizację spotkań. Niestety, włodarze miasta nie podeszli do tego poważnie.

 

Skomentuj wybór UEFA na blogu:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Derby Trójmiasta: oprawa meczu Lechia Gdańsk - Arka Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto