Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miliony litrów Starki w podziemiach Szczecina

Redakcja
Historia Starki liczy niemal 500 lat. Ponieważ jej receptura owiana jest tajemnicą, nazywana jest najbardziej sekretną z polskich wódek. Jej pierwowzorem był wyciąg z drzewa dębowego wymieszany z napojem alkoholowym.

r e k l a m a

Dąb zawsze uchodził za przykład zdrowia, siły i długowieczności. W Polsce odkryto, że życiodajne soki, które oddaje, idealnie działają w połączeniu z mocnym alkoholem. Najlepiej współdziałają ze spirytusem zbożowym. Zauważono również, że trunek jest tym bardziej szlachetny, im dłużej zachodzą wzajemne relacje między alkoholem a dębem.

- Stolicą „Starki” jest Szczecin. Szczecińska Wytwórnia Wódek „Polmos” to jedyne miejsce na świecie, gdzie jest produkowana – mówi specjalista z zakresu produkcji Starki Przemysław Świąder. – Próbuje się ją podrabiać między innymi na Litwie, jednak każdy smakosz i koneser potrafi rozpoznać tą prawdziwą.

Alkohol produkowany jest i przechowywany w piwnicach przy ulicy Jagiellońskiej. Pomieszczenia te zostały wybudowane ponad 100 lat temu. W 1863 roku znajdował się w nich browar Hermana Kocha. Fabryka stała się własnością Polskiego Monopolu Spirytusowego 11 stycznia 1946 roku. Dwa miesiące później rozpoczęła się produkcja wódki.

– Dzisiaj, na paru tysiącach metrów kwadratowych piwnic, znajduje się wiele milionów litrów Starki. Przechowywana jest na kilku kondygnacjach, w starych, niekiedy pięćdziesięcioletnich dębowych beczkach. Największa z nich ma pojemność 40 tysięcy litrów. Od wieków panuje przekonanie, że dąb ma tajemne właściwości. Pozytywnie wpływa na proces dojrzewania win i bardziej stężonych alkoholi. Najgłębsze piwnice leżą ponad 50 metrów pod ziemią. Specyficzny, niezmienny mikroklimat i duża wilgotność powietrza w nich panujące to idealne warunki do produkcji tej wódki. Temperatura nie przekracza 12 stopni Celsjusza – opowiada Świąder.

Zwiedzenie piwnicy „Polmosu” to dla każdego ogromne przeżycie. Klimat i widok jest naprawdę nieprawdopodobny. Na własnej skórze może to poczuć każdy mieszkaniec naszego miasta. Wystarczy zebrać się w zorganizowaną grupę i zgłosić chęć zwiedzania do siedziby firmy przy ulicy Jagiellońskiej 63/64 pod numerem telefonu 914845031. Jedną z atrakcji wycieczki jest możliwość degustacji wielu z wyrobów, w tym Starki 10 i 18-letniej.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto